Vždy sa to začína rovnako. Vidina slušného zárobku a práca v zahraničí. Niekedy na odporúčanie kamaráta. Inokedy sa zas prihovorí veľmi dobrý známy iného kamaráta. Vždy sa to rovnako aj končí - ľudia zostanú poväčšine nezvestní, prípadne so zničenou existenciou.

Obchod s ľuďmi pretrváva aj v 21. storočí. Niektorí idú dobrovoľne, mnohých podvedú a nevedia, čo ich čaká. Nakoniec fotky niektorých z nich s menami a so stručným opisom výzoru nájdete vyvesené na verejných priestranstvách alebo na sociálnych sieťach. Ich blízki žiadajú o pomoc pri pátraní po zmiznutých. Prestanú komunikovať s rodinou, nik sa im nevie dovolať. Jednoducho sa po nich zľahne zem.

Za lepším?

Tak to bolo aj v prípade dvadsaťročnej krásnej Romany z Mlynčekov pri Kežmarku. Mladá kozmetička si nevedela v malom meste plnom nezamestnaných nájsť prácu s adekvátnym ohodnotením, tak sa nechala nahovoriť na lukratívnu prácu v zahraničí.

Plná snov a očakávaní sa na ňu veľmi tešila. Práca v pizzerii vo Švajčiarsku jej mala na pár rokov poskytnúť dobrý plat. No hneď po príjazde do zasľúbenej krajiny zmizla a nedvíhala telefón. Blízki i polícia ju okamžite začali hľadať. Mali šťastie, po pár dňoch ju našli. Vraj skončila na psychiatrii. Mladé dievča s dušou nevinného dieťaťa naposledy poslalo svojim rodičom fotku z auta, v ktorom sa do Švajčiarska s kamarátom viezla.

Vysmiata stískala svojho obľúbeného plyšáka. Keď vystúpila na stanici, zľahla sa po nej zem. Čo sa dialo za tých pár dní, kým ju našli, je nejasné, no jej blízki poukazujú na nedobrovoľný odchod. I na fakt, že niekto jej chcel ublížiť. „A ty, chlapče - ty vieš, čo si urobil, tak pamätaj, lož má krátke nohy a neskryješ sa!“ znie jasný odkaz Romaniných blízkych na sociálnej sieti.

Romana nie je jediná, ktorá záhadne zmizla. Stránka pátranie. sk je plná prípadov dievčat a žien, ktoré sa stratili. Z rôznych dôvodov. Na celosvetový problém poukazuje aj Medzinárodná organizácia práce, ktorá na svojej francúzskej stránke jasne deklaruje strašné čísla. Podľa ich zistení len v rokoch 2002 až 2011 bolo vo svete 4,5 milióna ľudí obeťami sexuálneho vykorisťovania.

Čo sa týka nútenej práce, kam zahrnuli aj sexuálne služby, bolo toto číslo ešte drastickejšie. Vyšplhalo sa na neuveriteľných 21 miliónov obetí.

Čo je načastejším dôvodom, pre ktorý sa mladé Rómky rozhodnú pre prostitúciu sa dočítate v najnovšom vydaní Týždenníka Plus 7 Dní!