Minister hospodárstva Peter Žiga pred pár dňami v televíznej relácii Na telo potvrdil zvyšovanie cien energií. V prípade plynu pôjde o 6 percent, pri elektrine očakáva zvýšenie o 6 až 7 percent.

Zdražovanie

Za zdražovaním sú podľa odborníkov predovšetkým rastúce ceny základných komodít na veľkoobchodných trhoch. Poslanec Národnej rady (NR) SR Ľubomír Galko (SaS) však Žigovi vyčítal, že za vysoké ceny elektriny je zodpovedná vláda Smeru, napríklad preto, že nepriamo dotuje ťažbu hnedého uhlia v Hornonitrianskych baniach Prievidza (HBP). „Podozrenie, že sa tam peniaze lejú preto, aby sa potom vyťahovali cez alobaly, sa pomaly menia na istotu. Toto by dobrý hospodár nespravil,"tvrdil Galko.

Žiga mu nezostal nič dlžný. „Keby sme sa riadili vašou logikou, tak ceny energií v Nemecku stúpajú kvôli baníkom v Nitre,"reagoval. Pripomenul, že elektrina sa zdražuje v celej Európe.

Ťažbu hnedého uhli na Hornej Nitre vidí ako dôvod zdražovania elektriny aj Juraj Melichár, národný koordinátor pre verejné financie v OZ Priatelia Zeme-CEPA a CEE Bankwatch Network. „Slovenské domácnosti platia najväčšiu časť svojich príjmov za energie zo všetkých krajín EÚ. Zvýšenie ceny elektriny z uhlia od súkromnej firmy HBP, ktoré musia Slovenské elektrárne spaľovať, sa premietne do účtov za elektrinu aj u najchudobnejších ľudí," tvrdí.

Juraj Melichár zo združenia Priatelia Zeme.
Juraj Melichár zo združenia Priatelia Zeme.
Zdroj: Emil Vaško

Bane sa bránia

„Slovenské domácnosti platia najväčšiu časť svojich príjmov za energie zo všetkých krajín EÚ. Na energie dávame až 14,5 percenta príjmov. U nízkopríjmových skupín je to viac ako pätina," upozorňuje Melichár. Podľa neho uhlie súkromnej firmy HBP znižuje tiež konkurencieschopnosť všetkých ostatných podnikov. Hovorkyňa HBP Adriana Siváková však vysvetľuje, že dotované sú aj ostatné zdroje energie, nielen uhlie. „V roku 2017 bola podpora pre uhlie 95 miliónov eur. Za obnoviteľné zdroje energie spotrebitelia zaplatili štvornásobok tejto sumy - 385 miliónov,"upresnila. „Rozhodne to nie je uhlie, ktoré zvyšuje cenu elektriny. V roku 2017 bola tarifa za prevádzkovanie systému 26,20 eur na megawatthodinu. Z toho podpora pre uhlie 4,35 eur, ale príspevok pre obnoviteľné zdroje je 17,57 eur na megawatthodinu,"dodala Siváková.

Bane na Hornej Nitre majú za sebou dlhú tradíciu.
Bane na Hornej Nitre majú za sebou dlhú tradíciu.
Zdroj: Archív HBP


Melichár je však presvedčený, že s ťažbou hnedého uhlia na Hornej Nitre súvisí veľa problémov. Bola by teda elektrina lacnejšia, ak by skončila? „Dúfam, že áno,"povedal pre PLUS 7 DNÍ. „Uhlie je klimaticky najhorším palivom, preto ho potrebujeme čím skôr nahradiť inými, lepšími opatreniami, či už energetickou efektívnosťou alebo lepšími zdrojmi energie."

Ochranár Juraj Melichár je nekompromisný a zvýšenie cien elektriny podľa neho súvisí s ťažbou uhlia. Pozrite si jeho reakciu v našom VIDEU: