Boha najprv nespomínali

Do Cirkvi zjednotenia, teraz známej aj ako Federácia rodín za svetový mier, založenej samozvaným kórejským mesiášom Son-mjong Mun (anglicky Sun Myung Moon), vstúpil v roku 1992. Podľa vlastných slov premárnil dvadsať rokov života a vložil do sekty v prepočte tisícky eur.

Munova sekta má vypracovaný systém práce s každým druhom človeka. Mne ako neveriacemu boha takmer nespomenuli, nahradili ho pomenovaním Univerzálna energia, neskôr prešli k Prvotnej príčine, no dlho nebolo jasné kto ma začal ,vzdelávať'," popisuje Ján Filipča.

VIDEO: Využíva Cirkev zjednotenia, známa aj ako moonisti, psychomanipulatívne techniky?

Vyvolený?: "Potrebujeme novú ideológiu a filozofiu, ktorá prekračuje hranice budhizmu, kresťanstva a islamu," píše v knihe Son-mjong Mun. Foto: Monika Mikulcová

Šokovaní rodičia

Na sedemdňový seminár odchádzal ako človek, ktorý si uťahoval z náboženstva. „Neznášal som pokrytectvo dedinských babiek, čo sa v kostole o dušu prežehnávali a keď vyšli von, rozniesli na kopytách pol dediny. Stará mama mi často vravievala, že nech idem za farára, že tí majú ľahký život a ja som sa tomu len smial... Nuž, a keď po návrate zo Železnej pri Prahe, postavila moja mama predo mňa tanier polievky a ja som sa sklátil k modlitbe, len zalomila rukami a zvolala ,Janko, preboha, čo to robíš?!'. A to nevedela, čo sa ešte len chystám porobiť," dodáva.

VIDEO: Využíva Cirkev zjednotenia, známa aj ako moonisti, psychomanipulatívne techniky?

Z ateistu munista: Jánovi vybral kórejský reverend aj manželku. Foto: Emil Vaško

Nezmysel?

"Experti už dávno vyvrátili tieto teórie o psychickom manipulovaní. Na prednášky, semináre chodí veľa ľudí, no ako vo svojej štúdii o Cirkvi zjednotenia napísala napríklad Eileen Barker z London School of Economics, možno jedno percento zostáva," vyvracia obvinenia hovorca munistov, presnejšie Federácie rodín za svetový mier, Miloš Klas. Keby sme používali špeciálne techniky manipulácie, tak prečo by ich zostalo tak málo? Skrátka, ľudia sa rozhodujú slobodne, niekomu tie myšlienky vyhovujú, iným nie," dodáva.

VIDEO: Využíva Cirkev zjednotenia, známa aj ako moonisti, psychomanipulatívne techniky?

Miloš Klas: Hovorca Cirkvi zjednotenia manipuláciu popiera. Foto: Monika Mikulcová

Ako zamilovanosť

Prečo teda niektorí bývalí členovia tvrdia, že boli zmanipulovaní? "Drvivá väčšina bývalých členov to netvrdí! Keď sa človek zamiluje, vyberie si partnera a potom sa po pár mesiacoch rozídu, darmo potom bude vykrikovať, že ten partner je na vine. Obaja sa slobodne rozhodli," vysvetľuje Miloš Klas, člen náboženského hnutia, ktoré má momentálne na Slovensku asi 150 členov. "Keby sme boli schopní manipulovať ľudí, tak by nás tu boli tisíce, desaťtisíce," pripomenie.

Viac z výpovede bývalého člena Cirkvi zjednotenia si prečítate v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ.