Tip na článok
Fico v roku 1998 rečnil pred davom rozhorčených ľudí. Zastával sa demokracie a slobody prejavu v médiách.

VIDEO Zabúda? Robert Fico sa kedysi zastával slobody prejavu, dnes uráža novinárov

Televízia Markíza čoskoro oslávi dvadsiatku a jej Noviny o siedmej večer sú už pravidelne najsledovanejšou reláciou vôbec. Za tých dvadsať rokov prešla vývojom nielen ona, ale i ľudia, o ktorých informuje.

Napríklad Robert Fico. Kým dnes jej novinárov nazýva záchodovými pavúkmi, v minulosti sa vtedajší poslanec spravodajstva Markízy zastával. V roku 1998 sa postavil pred burácajúci ľud v areáli Markízy a bil sa do pŕs za nezávislosť médií, proti praktikám vtedajšej vlády Vladimíra Mečiara, Jána Slotu a Jána Ľuptáka.

My slobodu prejavu chápeme

„Boj sa ľudské práva nás musí všetkých spájať, a preto sme tu aj my, poslanci Strany demokratickej ľavice... Všetci sme tu preto, aby sme zabezpečili, že Markíza bude naďalej vysielať objektívne informácie. O to nám všetkým ide! My chápeme slobodu prejavu nie len ako šírenie pozitívnych a krásnych informácií. Šírenie prejavu, to je aj šírenie kritických, niekedy šokujúcich informácií…“, tvrdil vtedy.

Teraz je všetko inak, a Robert Fico statočne ignoruje priame otázky novinárov, na ktoré je, mimochodom, zo zákona povinný zodpovedať.

Takto Robert Fico burcoval dav rečami o slobode prejavu

Ignorácia

O zopár volebných období neskôr vytvoril práve s Vladimírom Mečiarom a Jánom Slotom terajší premiér vládu. Fyzicky novinárov síce nenapadá - ako kedysi Mečiar, keď sa ho pýtali na financovanie Elektry -, ale úspešne pred nimi uteká.

Hlavná štátna radkyňa Mária Trošková uteká pred novinármi. Na otázky odmieta odpovedať rovnako ako premiér Robert Fico. Foto: Michal Smrčok

A dovolí to aj svojim najbližším zamestnancom, napríklad Márii Troškovej, najvyššej štátnej radkyni. Veď si len spomeňte na naháňačku na poli pri žatve.

Pozvali ich? Prídu?

Podľa našich informácií na veľkolepú oslavu súkromnej televízie dostali by mali prísť aj najvyšší štátni predstavitelia. Hovorkyňa TV Markíza Táňa Tóthová vraví, že televízia žiadnych politikov oficiálne nepozvala, „ak však budú chcieť prísť sami, súkromne, s deťmi a rodinami, radi ich tu uvidíme,“ vyjadrila sa.

Spýtali sme sa ich teda, či sa okrúhlych narodenín Markízy zúčastnia. Kancelária prezidenta Andreja Kisku neeviduje žiadnu pozvánku na DOD Markízy, predseda parlamentu Andrej Danko nám však potvrdil, že sa na oslavu chystá.

Čítajte viac:

Pán poslanec Andrej Danko: Nepleťte si poslankyne! Alebo nohavičky a horalky?

Či tam pôjde súkromne, alebo dostal oficiálnu pozvánku ako politický činiteľ už neupresnil. Na otázku, či sa akcie zúčastní premiér Robert Fico, jeho hovorkyňa Beatrice Szaboóvá nereagovala. Napokon, ako inak.

VIDEO Plus 7 Dní