Určite ste sa už aj vy stretli s textom, kde nám vravia, že sme si my, ľudia, ten koronavírus zaslúžili. Že si nevážime vlastne nič. Dôkaz?

Sivá Brada
Sivá Brada
Zdroj: Július Dubravay

Spiš, Sivá brada. Dopravná značka: zákaz vjazdu na parkovisko! To tiež nevidíte všade... Tá značka je tam však už roky, visí na reťazi, ktorá je jednou stranou pripevnená o kontajner na smeti. Dokonalý protiklad k tabuli, ktorá hlása, že ste sa ocitli na Náučnom chodníku Sivá Brada - Dreveník, kde si máte obzrieť „unikátne územie najmladšej travertínovej kopy.“Najskôr sa však vašim očiam ponúka iný pohľad!

Na kopci gotický kostolík, vrchol krížovej cesty, pod ním gejzír, romantika. Na boku pri ceste - bilboardy upevnené hnusnými betónovými piliermi. Dozviete sa z nich, že Svätý Martin pripravuje novú mestskú časť a cez to ktosi sprejom nastriekal: „HARABIN 17 VLASŤ“.

Kolorit starej krásy a novodobého barbarstva dotvárajú rozpadnuté toalety a na parkovisku rozložené dopravné značenie, pomedzi ktoré sa pomaly a opatrne presúva vozidlo autoškoly.  „Je to súkromný pozemok a my sme si ho od majiteľa prenajali na výcvik autoškoly,“tvrdil muž, ktorý jazdu viedol a potom už pokračoval v načatej práci.

A toto všetko je súčasťou pre Slovákov doslova posvätných miest - Spišského Jeruzalemu a Spišského hradu. Zaslúžime si ich?