Tohtoročný prvý apríl nebol v Nových Zámkoch veľmi zábavný. Cyklistickú komunitu ochromila nečakaná informácia o ich líderke Erike, ktorú našli náhodní pocestní ráno ležať dokaličenú v jarku pri ceste.

„Keď dala polícia večer na sociálnu sieť informáciu o zrazenej cyklistke, začali mi vyvolávať kamaráti, či to nie je Erika. Hne­ď som jej telefonoval, ale mobil mi dvihol policajt a povedal, čo sa jej stalo,“ vraví kamarát a tiež vášnivý športovec Zoltán Bujna. Najskôr si myslel, že ide o prvoaprílový žart. „Až keď som to sám našiel na internete, pochopil som, že je to pravda.“

Takmer bez šrámu. Erikin bicykel utrpel prekvapivo len menšie poškodenie.
Zdroj: FB/ Polícia Nitriansky kraj

Nemilosrdná noc

V posledný marcový deň v neskorých večerných hodinách zachytil neznámy vodič v bielej dodávke 36-ročnú cyklistku medzi obcami Bajč a Pribeta neďaleko Nových Zámkov. Pri náraze odtrhol na aute spätné zrkadlo, ale ani potom mu nenapadlo, že by mal svojej obeti poskytnúť prvú pomoc alebo aspoň privolať záchranku. V studenom sychravom počasí ju nechal zranenú napospas osudu a z miesta ušiel.

Erika v takomto stave strávila celú noc, až kým ju na druhý deň ráno neobjavili okoloidúci. Bola na hranici smrti.

„Polícia koná vo veci trestného činu ublíženia na zdraví a po vodičovi a vozidle intenzívne pátra. Na mieste nehody zostalo viacero stôp, medzi nimi aj spätné zrkadlo pravdepodobne z vozidla Citroën alebo Peugeot Boxer bielej farby,“ uviedli ochrancovia zákona a o pomoc pri pátraní požiadali verejnosť.          

Cyklistku, ktorá utrpela vážne zranenia, previezli do nemocnice v Nových Zámkoch, kde po operácii skončila v umelom spánku na pľúcnej ventilácii v kritickom stave. „Má zlomené bedrá, viaceré zlomeniny jej našli na rukách i nohách. Poškodené má aj pľúca a obličky preto, že tak dlho ležala v zime. Navyše má problém so sánkou,“ opísal ťažkosti kamarátky Zoltán.

Hovorí, že Erika bola na bicykli každý deň za každého počasia. Aj v tomto prípade si chcela večer po robote dopriať zaslúženú, no vydretú dávku endorfínov - stokilometrový okruh. Žeby niečo podcenila, absolútne odmieta. „Za päť rokov odšliapala 130-tisíc kilometrov. Poznám ju. Vždy mala reflexnú vestu, predné svetlo, vzadu blikadlo, všetko tak, ako treba,“ vyhlásil rázne. Doplnil, že v dodržiavaní predpisov bola príkladom pre ostatných. „Veľmi dbala na predpisy a keďže chodila bicyklovať každý večer, nebol dôvod, aby nemala svetlo. Lebo to garantuje jej bezpečnosť.“ 

Myslí si, že problémom mohla byť skôr tma, daždivé počasie a nepozornosť vodiča. „Každému sa môže stať, že sa dostane do kolízie, najmä keď sú vonku zlé podmienky. Ale po tom, čo nezastavil a neposkytol jej pomoc, už nie je v mojich očiach človekom.“

Keby ju hneď zobral do nemocnice, jej stav mohol byť, podľa neho, oveľa lepší. Je zázrak, že po havárii a nočnom pobyte v jarku vôbec prežila. „Doktor povedal, že len preto je nažive, že je veľmi silná žena a zdatná športovkyňa. Netrénovaný človek by isto zomrel,“ priblížil Zoltán. Erika navyše nosila väčšinou aj v zime krátke gate a o jednu vrstvu menej oblečenia ako ostatní. Otužilosť jej výrazne pomohla. Po niekoľkých dňoch sa napokon mladá žena v nemocnici konečne prebrala. „Ešte nevie rozprávať, ale reaguje kývnutím hlavy a usmievala sa na svojho otca. Zostane však ďalej ležať na oddelení intenzívnej starostlivosti," zvestoval nám radostnú správu Zoltán.

Rozbitý telefón

FOTO Z NEHODY NÁJDETE V GALÉRII ►►► TU

Detaily nešťastnej udalosti by mohli osvetliť informácie zo športovej aplikácie, ktorú používajú najmä cyklisti či bežci na zaznamenávanie a zdieľanie svojich výkonov. Aj Erika takú mala, no používala ju v offline režime a so svojím internetovým profilom ju spárovala až doma, po pripojení na wi-fi.

„Vždy nosila so sebou dva telefóny. Jeden starší, v ktorom mala SIM kartu, a druhý smartfón, na ktorom bežala len aplikácia. Posledný tréning však v nej zaznamenaný nie je. Navyše smartfón na kormidle sa rozbil a nedajú sa z neho tak ľahko vydolovať informácie,“ priblížil komplikácie, ktoré sa teraz snažia vyriešiť kriminalisti. Takto by sa mohli dostať k presnému času nehody.

Zoltán bol pri Erikiných cyklistických začiatkoch, keď si pred pätnástimi rokmi prišla kúpiť do športovej predajne svoj prvý lepší bicykel. On tam pracoval ako hlavný inžinier. „Bola dôkladne pripravená a mala také otázky, na ktoré predajca nedokázal odpovedať. Tak si ma zavolali dole z kancelárie. Videl som na nej, že je veľmi zdatná, a tak som ju pozval, nech príde do Komárna na naše cykloakcie,“ opísal začiatok vzťahu, ktorý prerástol do priateľstva. Inšpiráciu z Komárna preniesla do svojho mesta. „Za krátky čas vybudovala v Nových Zámkoch silnú komunitu, kde ju už teraz pozná veľa ľudí.“

Jedným z nich je Kristián Szőke, ktorý sa do mesta presťahoval pred piatimi rokmi. „Vtedy som si hľadal partnera na bicyklovačku a Erika bola známa tým, že usporadúva spoločné jazdy. Tak sme sa dali dokopy a odvtedy vedno absolvovali mnoho trás,“ rozpráva Kristián s tým, že zdatná športovkyňa ročne zorganizovala aj päť masových podujatí, kde sa zišlo neraz i vyše 120 cyklistov z mesta. „Bojovala za to, aby sa ľudia v okolí tohto typu dopravy nebáli. Propagovala heslo, že netreba všade chodiť na aute, stačí bicykel.“

Všetko správne. Zoltán Bujna (vpravo), je presvedčený, že jeho kamarátka pri osudnej jazde dodržala všetky predpisy a mala kompletné vybavenie.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Jazda pre Eriku

V komunite spôsobila správa o drastickej nehode doslova paniku. Na sociálnej sieti sa objavilo množstvo komentárov, v ktorých sa ľudia pýtali na zdravotný stav aj na to, ako môžu pomôcť. Viacerí boli v nemocnici Erike darovať krv a Kristián spolu s kamarátom dostali nápad zorganizovať cyklojazdu na jej podporu. „Erika tým žila, tak sme si povedali, že poďme ju nejako povzbudiť a dáme jej aspoň virtuálne energiu. Hoci je v umelom spánku,“ verí Kristián.

Nápad sa rýchlo rozšíril aj do iných miest a v nedeľu sa tak konala najpočetnejšia cyklotúra v dejinách Nových Zámkov. Stovky cyklistov prišli aj pred nemocnicu a poslali Erike obrovský potlesk. Športovkyňu však poznali ľudia aj mimo okruhu milovníkov dvoch kolies. Pracovala totiž v obchode s kancelárskymi potrebami a grafickými službami, kde sa denne premlelo množstvo miestnych. Do predajne sa plánovala vrátiť aj v osudný večer.

„Mám tam kamarátku a tá mi povedala, že Erika nemala spravenú uzávierku a chcela ju dokončiť po absolvovaní svojho tréningového okruhu. Podľa toho odhadujem, že sa to muselo stať niekedy okolo ôsmej večer,“ vraví Kristián, ktorý šliapal do pedálov na úseku nehody v ten istý deň, ale zhruba o hodinu skôr.

Na piaty deň po úraze zrazenú cyklistku znova operovali. Prístup k nej do nemocnice však nemá nikto z komunity, len Erikin otec a jej priateľ Juraj. Ten je z celej udalosti stále otrasený. „Nechcem sa k tomu vracať, je to pre mňa citlivá téma. Navyše teraz okolo toho riešim veľa vecí,“ zdôveril sa nám Juraj s tým, že jeho priateľka chodila bežne na túry po robote i večer za tmy.

„To, čo sa jej stalo - a hlavne jej -, si nezaslúžila. Som prekvapený z toho, ako sa šofér zachoval. Len aby to vyšetrovanie dobre dopadlo a našli ho,“ povzdychol si. Po sociálnych sieťach sa začala šíriť špekulácia, že vodič pri Erike zastal a dokonca ju vraj odniesol do jarku, aby za sebou zahladil stopy. Podľa našich informácií policajti vykonali na jej bicykli kontrolu odtlačkov.

Kult auta

FOTO ERIKY NÁJDETE V GALÉRII ►►► TU

Okrem toho, že sa venovala cyklistike, holdovala i pešej turistike, bola vášnivou fotografkou a dobrovoľníčkou. Každoročne chodila pomáhať do maďarského tábora Bátor, kde sa venovala hendikepovaným ľuďom. „Je také klišé povedať o niekom, že je dobrý človek, ale Erika je fakt dobrý človek. Je veľmi málo takých ľudí, ktorí sú vyslovene nesebeckí a žijú pre druhých,“ zložil jej kompliment kamarát a poslanec mestského zastupiteľstva v Nových Zámkoch Martin Vyžinkár, ktorý sa zúčastňoval na jej cyklojazdách.

„Také niečo tu nebývalo nikdy, to je skôr črta veľkých miest. A do Nových Zámkov to priniesla Erika. Ona, keď mala chuť, bola schopná prejsť na šupu z Viedne do Budapešti. Bicyklovala hlavne pre radosť.“
Upozorňuje, že problémom nielen Nových Zámkov, ale takmer celého Slovenska sú chýbajúce cyklochodníky. „Chýba infraštruktúra a cesty, ktoré sa zrekonštruujú, nemajú namaľovanú krajnicu. To je aj prípad úseku, kde sa nehoda stala,“ zdôrazňuje.

Zostáva pesimistom a veľmi neverí, že takáto tragédia môže zmeniť myslenie ľudí. „V našej krajine je kult auta - to je najviac. Holub kadí na auto? Treba vyrúbať stromy. To je choré! Ten kult je na Slovensku taký silný, že to prináša takéto nešťastia,“ zamýšľa sa nad problematikou zoširoka. Dodáva, že zrazenie Eriky budí u cyklistov v meste obavy, no zároveň vyvoláva mimoriadnu vlnu solidarity. „Keďže sa to stalo práve jej, je reakcia verejnosti o to silnejšia,“ uzavrel.