Tip na článok

Vieme, čo sa stalo s mužom, ktorý sa v noci tajne prechádzal po sídle slovenského prezidenta

Chlapík, ktorý sa začiatkom leta nepozorovane dostal do oficiálneho sídla hlavy štátu a dokonca sa tam vyše dvadsať minút prechádzal akoby nič, pozná svoj trest.

Galéria k článku (4 fotografie )
Palác: Muž sa v jednu júnovú noc nepozorovane dostal do sídla hlavy štátu a dvadsať minút sa tam prechádzal akoby nič. Ochranka nijako nezareagovala.
Palác: Muž sa v jednu júnovú noc nepozorovane dostal do sídla hlavy štátu a dvadsať minút sa tam prechádzal akoby nič. Ochranka nijako nezareagovala.
Na odchode: Šéf policajnej ochranky Radovan Horváth požiadal po incidente o uvoľnenie z funkcie.

Občanovi Českej republiky Michalovi K. vymeral sudca 12-mesačný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na dva roky.

Potvrdil nám to hovorca súdu Pavol Adamčiak, ktorý spresnil, že „Okresný súd Bratislava I trestným rozkazom zo dňa 24. augusta 2016 uznal obvineného M.K. vinným z prečinu neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu a nebytového priestoru……"

Aj sa vyzul

Pripomeňme, že reč je o prípade, ktorý sa stal v noci z 27. na 28. júna tohto roka, kedy sa nepozvanému návštevníkovi podarilo vniknúť do prezidentského paláca. Stalo sa tak napriek tomu, že objekt strážilo niekoľko príslušníkov policajného úradu na ochranu ústavných činiteľov. Tí, hoci sa zapol aj alarm, vyhodnotili, že ide o falošný poplach. Alarm jednoducho vypli a bolo.

V tom čase neznámy muž sa tak mohol v pohodičke prechádzať po paláci. Obišiel niekoľko poschodí. Bosý, pretože zrejme kvôli tichšiemu nášľapu si aj topánky vyzul. Po asi dvadsiatich minútach odišiel rovnakou trasou akou prišiel. Dolapiť sa ho podarilo niekoľko dní po skutku. Polícii pomohol aj kamerový záznamu, ktorý zachytil jeho tvár. Zistilo sa, že ide o 35-ročného občana Českej republiky.

Bola to provokácia?

Prípad okamžite vyvolal tuhú polemiku. Nebolo totiž jasné, čo chcel muž svojim skutkom vlastne docieliť. Skutočnosť, že ho „spáchal" len pár hodín pred začiatkom predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únii, dala priestor špekuláciám, či nešlo o nejakú provokáciu. Možno aj zo strany akejsi zahraničnej tajnej služby, aby tak upozornila na bezpečnostné riziká. Ako to naozaj bolo ťažko povedať a kompetentní to komentovať radšej nebudú.

Verejnosť sa tak dozvedela len toľko, že o svoje miesto kvôli incidentu už opár dní príde šéf ochranky Radovan Horváth, ktorý vo funkcii zotrval len kvôli predsedníctvu.

Či boli potrestaní aj príslušníci úradu na ochranu ústavných činiteľov, ktorí mali v tú noc službu a ako svoj trest prijal občan ČR sa dočítate v najnovšom vydaní PLUS 7 DNÍ.

Foto: Plus 7 dní
VIDEO Plus 7 Dní