Tip na článok
Ak ste si rok predtým dali urobiť preventívnu prehliadku, zdravotné poisťovne vám na opravu kazu prispejú.

Vieme, prečo si za opravu zubov platíte, hoci ste boli na preventívke

Polovica Slovákov absolvuje každý rok prevenciu u stomatológa. Za opravu kazov potom aj tak platia. Koľko vlastne dopláca poisťovňa?

Galéria k článku (4 fotografie )
Ako na to: Pri dentálnej hygiene vám vysvetlia, ako si správne čistiť zuby.
Za ošetrenie: Stomatológ Mohammed Nawaf hovorí, že poisťovňa vám zaplatí jednu tretinu a vy dve.
Perfektná prevencia: V zahraničí majú deti čoraz menej kazov, my sa nemáme čím chváliť.

Poisťovne hovoria, že ak pôjdete na preventívnu prehliadku, ošetrenie zuba na budúci rok neplatíte. „Bohužiaľ, realita je troška iná. Aj tak doplácam dosť veľa peňazí,“ povzdychne si stomatologická pacientka Darina Ondrejičková. Jej lekár pritom má zmluvu s poisťovňou.

Rovnaké prekvapenia zažívajú ďalší pacienti, ktorí si mysleli, že po preventívke už u stomatológa nemusia vyťahovať peňaženku. Ako to vlastne je s odmenou poisťovne za starostlivosť o naše zdravie?

Platia málo

Zdravotné poisťovne skutočne prispievajú na opravu zubného kazu, ak ste si rok predtým dali urobiť preventívnu prehliadku. Problém je koľko. Máte, povedzme, malý kaz na zadnom zube. Potrebujete kvalitnú amalgámovú plombu. Ak ste neboli na preventívke, poisťovňa na ňu neprispeje. Ak áno, zaplatí za vás zubárovi niečo medzi siedmimi až deviatimi eurami.

„Amalgámová jednoplôšková plomba sa dá spraviť za šesť minút alebo aj za hodinu, závisí od toho, ako kvalitne ju chcete spraviť,“ vysvetľuje Mohammed Nawaf, stomatológ z Alfa Dent v Bratislave.

„Hodina času stomatológa však nestojí deväť eur. Stojí omnoho viac. Zvyšok teda musí doplatiť pacient,“ hovorí zubný lekár. Doplatíte teda približne dvadsať eur. Poisťovňa vám zaplatí jednu tretinu ošetrenia a vy dve.

Prekvapenia v ambulancii

„Niektorí pacienti to znášajú veľmi zle. Absolvujú preventívnu prehliadku, dodržujú všetky pokyny poisťovne, potom prídu k nám na ošetrenie a my im povieme: „Áno, máte pravdu, ale musíte aj tak doplatiť."

"Väčšinou nám začnú rozprávať, že za celoživotné platenie poistného by si zaslúžili od poisťovne väčšiu spoluúčasť, alebo poukazujú na to, že poisťovňa je obyčajná finančná inštitúcia, ktorá nemá so zdravím nič spoločné. Musím uznať, že v mnohom majú pravdu,“ vraví doktor Nawaf.

Myslí si ešte, že keby poisťovňa zaplatila aspoň tri štvrtiny nákladov, mal by pacient omnoho väčšiu motiváciu dodržiavať pravidelné preventívky. Na preventívne kontroly zubov chodí približne šesťdesiat percent jeho klientov. Celoslovenský trend, ktorý nám nahlásili poisťovne, je polovica.

V Rakúsku za odmenu

Ak sa staráte o svoje zuby v susednom Rakúsku, poisťovne to ocenia inak. „V zadnej stoličke som mala kaz, tak som sa dohodla so zubárom, že mi tam stačí amalgámová plomba,“ hovorí Veronika, ktorá štyri roky pracuje vo Viedni a na prevenciu chodí pravidelne.

„Neplatila som nič, ale zub ma pobolieval, tak som sa k zubárovi vrátila. Usúdil, že amalgám mi nerobí dobre, a dal mi bielu plombu. Opäť zadarmo, vraj to berie ako reklamáciu.“

Aj v Rakúsku sú ceny u zubárov rôzne, ale obyčajnú amalgámovú plombu robia najčastejšie len za platbu poisťovne, pacient si nemusí priplácať. V niektorých ambulanciách vám aj bielu plombu spravia zadarmo alebo iba s malým doplatkom začínajúcim sa na desiatich eurách. Zubári sú jednoducho spokojní s tým, čo im prepláca poisťovňa.

Opýtali sme sa našich zdravotných poisťovní, či naozaj majú pocit, že peniaze, ktoré za váš kaz zaplatia stomatológovi, sú podľa nich pre pacienta motivačné. „

Absolvovanie preventívnej prehliadky by malo byť v prvom rade v záujme samotného poistenca, keďže lekár má šancu zachytiť prípadný zdravotný problém čo najskôr,“ hovorí Eva Ravingerová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

„Každý poistenec by mal mať záujem chrániť svoje zdravie,“ napísala Judita Smatanová z Union ZP a v podobnom duchu odpovedal aj Branislav Cehlárik z Dôvery: „Zmyslom a prvotným poslaním dodržiavania preventívnych prehliadok nie je ušetriť v budúcnosti peniaze, ale mať v poriadku chrup a vedieť, ako si ho udržať v dobrom stave.“

„Problém je, že poisťovne to naozaj komunikujú, akoby sme mali mať ošetrenie zadarmo a realita je, bohužiaľ, troška iná,“ hovorí stomatologická pacientka Darina Ondrejičková, ktorá chodí k zubárovi pre zuby, a nie ušetrenie peňazí. „Veď kvôli ušetreným peniazom by sa to ani neoplatilo, je to bieda, čo platia poisťovne,“ hovorí.

Bez platenia

„Dá sa to aj bez platenia,“ upokojuje situáciu prezident Slovenskej komory zubných lekárov Ján Gašič. A začne rozprávať o „sociálnych plombách“. Sú to štandardné výplne, a štát garantuje, že ak ste boli predtým na prehliadke, nezaplatíte za ne ani cent. Ich problém je, že s nimi stomatológovia skoro ani nerobia. „Vydržia približne rok alebo dva,“ vysvetľuje Ján Gašič.

Je teda na vás, koľkokrát v živote si chcete dať vŕtať do jedného zuba. Naopak, ak váš stomatológ nemá zmluvy s poisťovňami, zaplatíte úplne všetko, aj preventívnu prehliadku, aj opravu chrupu. Na Slovensku rastie počet stomatológov, ktorí kašlú na poisťovne.

Jednak preto, lebo pacient zaplatí za zuby hneď a na platbu od poisťovne nemusia čakať, a jednak preto, lebo poisťovne si vyberajú, s kým uzavrú zmluvu. „My máme uzavretú zmluvu len s Dôverou a Unionom. Všeobecná zdravotná už dlhodobo neuzatvára zmluvy,“ hovorí stomatológ z Alfa Dent.

Sú lepší súkromní?

Na Slovensku pracuje takmer tritisícpäťsto zubných lekárov. Niektorí ľudia s nostalgiou spomínajú na tých štátnych. Dnes ich je necelých dvesto a takmer všetci pracujú v štátnych nemocniciach. Prezident Gašič nás presviedča, že len so štátnymi lekármi by sme dnes už neboli spokojní.

„Súkromní stomatológovia sú nútení vzdelávať sa, kupovať si najmodernejšie prístroje, používať technologicky najnovšie spôsoby ošetrenia. A súkromná stomatológia priniesla aj ďalšiu vec, zmenu vzťahu medzi zubným lekárom a pacientom. Lekári bojujú o pacienta, čo v iných oblastiach zdravotníctva veľmi chýba,“ vysvetlil.

Okrem toho však súkromní zubári priniesli aj vysoké ceny, pre mnohých ľudí na Slovensku je luxus dať si opraviť kaz a už vopred sa boja, čo ich to bude stáť. Dajú si zuby radšej vytrhnúť, ako opraviť, veď zubná náhrada všetko vyrieši.

„Práve preto si myslím, že by sme mali mať takzvaných sociálnych stomatológov, napríklad by to mohli byť študenti stomatológie, ktorí budú sociálne slabším opravovať chrup pod dohľadom svojich pedagógov,“ povedal.

Čo máme dostať za poistné

Prezident komory zubárov je presvedčený, že to, čo platia zdravotné poisťovne za ošetrenie, je málo na to, aby mohli rozprávať o motivácii. Pacienti, ktorí sa o svoj chrup naozaj starajú a dajú si urobiť aj dentálnu hygienu, by skutočne mali dostať viac.

„Ale žiadna vláda na svete nezaplatí všetko. To si nemôžu dovoliť ani Nemci, ani Švajčiari. Tí dokonca v referende rozhodli o tom, že nebudú mať zdravotné poistenie na zuby. Ale, na druhej strane, majú perfektne podchytenú prevenciu kazov u detí. Za posledných desať rokov sa u nich detská kazivosť zubov neskutočne znížila. O to by sme sa mali snažiť aj my,“ hovorí doktor Gašič.

VIDEO Plus 7 Dní