Tip na článok
Miesto, kde zahynul František Gaulieder.

VIEME PRVÍ: Šokujúca výpoveď rušňovodiča vlaku, ktorý usmrtil exposlanca Gauliedera

V čase, keď rušňovodič nastupoval v Štúrove do služby, bol v meste aj primátor Galanty Peter Paška.

Galéria k článku (15 fotografií )
Právnik Foltán: Zastupuje rodinu Františka Gauliedera.
Úhlavní nepriatelia
Peter Paška

„Dňa 24.3 som o 18. hodine nastúpil na nočnú službu, mal som previezť tri nákladné vlaky,” opísal 26-ročný rušnovodič Igor, čo sa dialo v osudný deň, keď pod kolesami jeho vlaku skončil exposlanec František Gaulieder. Prvý vlak previezol rušňovodič v poriadku. Druhý vlak odchádzal zo Štúrova okolo jednej hodiny v noci. Išiel po trase do Nových Zámkov cez Trnovec nad Váhom, Šaľu, Galantu až do Bratislavy.

Praskanie v kríkoch

„Ako som vyšiel z Trnovca nad Váhom, cez vľavo točivý oblúk, reflektor som zapol na diaľkové pri východe zo stanice, približne tristo metrov pred mostom mi okolo 1.45 hodine skočil do dráhy muž. Hneď som dal zvukové znamenie, rýchlobrzdu, brzdná dráha bola okolo 500 metrov, kde som zastal,” opisuje udalosti z noci 25. marca tohoto roku rušňovodič Igor V. Mladík tvrdí, že telefonoval zo služobného mobilu dispečerovi a s lekárničkou vyrazil hľadať zrazenú osobu.

„Čakal som do príchodu policajtov, ktorí prišli do desiatich minút. Ako som čakal, počul som v kríkoch praskanie,” hovorí Igor V. Mladý muž ako poľovník prisúdil zvuky, ktoré počul v kríkoch, vyplašenej zveri. Nuž, v okolí Trnovca zrejme žije veľmi krotká zver, ktorú okamžite nevyplašilo ani niekoľko minút trvajúce škrípanie brzdiaceho vlaku, ale až príchod vlakvedúceho k nebohému.

Videl, či nevidel?

„Z pravej strany vyskočila zhruba päť metrov pred vlakom osoba do koľajiska, či mal obe nohy v koľajisku, neviem. Ja som totiž z pohľadu rušňovodiča videl iba od pol pása hore,” opisuje okamih zrážky Igor V. Tvrdí, že človek mal ruky do V a nezachytil ho čelne, ale stúpačkou.

Na otázky vyšetrovateľa, či ten človek bežal alebo boli jeho kroky pomalé, rušňovodič uvádza, že nebežal, ale ponáhľal sa, urobil jeden pomalý krok a jeden skok. Paradoxne, krátko predtým Igor V. uviedol, že videl Gauliedera iba od pása vyššie. Ako teda mohol vidieť, či kráča, alebo beží a koľko krokov urobil, je záhadou.

Zvláštna zhoda náhod

V tom istom čase, keď rušňovodič v Štúrove nastupoval do služby, bol v Štúrove na služobnej ceste aj primátor Galanty Peter Paška. Ten sa v piatok 24. marca odviezol do Štúrova na motorke. Trasa viedla z Trnavy cez Galantu, Trnovec nad Váhom do Nových Zámkov a Štúrova.

EXKLUZÍVNE Exminister Počiatek otvorene o tom, kam zmizol a čo tam robí

Zhodou okolností cez Trnovec prechádzal primátor Galanty na motocykli zhruba v tom istom čase, ako František Gaulieder zmizol od svojho zaparkovaného auta - a zmizol doslova bez stopy, pretože policajný pes nezachytil, že by Gaulieder odišiel od auta peši. Polícii sa stále nepodarilo objasniť, kde a kto zadržiaval Gauliedera desať hodín pred jeho smrťou.

FOTO Takto bývajú slovenskí milionári - v okázalých nevkusných rezidenciách aj nedobytných pevnostiach

Peter Paška sa vyjadril, že si nič nevšímal a venoval sa jazde. „Okolo 18. hodiny som vyrážal zo Štúrova, v Komárne som natankoval na Shell, odkiaľ mám aj bloček a potom som šiel domov do Galanty. Prišiel som po dvadsiatej hodine, išiel som pomaly, nakoľko mi bola zima a motorka mi zle svietila. Doma som si dal dva rumy a sprchu a do rána som bol doma,” vypovedal primátor Peter Paška vo svojej svedeckej výpovedi.

VIDEO Plus 7 Dní