Bola jednou z najvýraznejších žien v politike. Rázna, tvrdá, papuľnatá. Nešetrili ju médiá ani bývalí spolustraníci či kolegovia z parlamentu. Ani ona ich. Pamätná je jej facka Igorovi Matovičovi aj kameramanovi zo spravodajskej televízie, ktorý podľa nej necitlivo komentoval manželovu smrť.

Svoju veľkú lásku našla vyštudovaná učiteľka až krátko pred štyridsiatkou. Manželstvo uzatvorila s ruským podnikateľom Alexandrom Belousovom. Po necelých štyroch rokoch sa z predsedníčky Slovenskej národnej strany (SNS) Anny Malíkovej nečakane stala vdova. Po dlhých rokoch však opäť žiari šťastím. S priateľom Petrom žije vo svojom dome na Kysuciach. Aj on kedysi plával v politických vodách.

Priskoro vdova

Na svojho manžela spomína s láskou dodnes. Alexander Belousov sa s predsedníčkou SNS Annou Malíkovou oženil v severoruskom meste Ivanovo 17. apríla 2001. Otec troch detí vstúpil do manželstva už tretíkrát. Nevesta mala 42 rokov, ženích o štyri viac. Otca stratil ešte v detstve, vyrastal s mamou a so sestrou, s ktorou mal blízky vzťah. Anna Malíková sa s mužovou rodinou rýchlo zblížila. „Manžel mal dvoch synov a dcéru. So všetkými dobre vychádzam,“ priznáva aj po rokoch.

Podnikateľ svoju ženu sprevádzal na všetky stranícke snemy. Neraz sme ho zastihli, ako dlhé hodiny postával pred kultúrnymi domami, kde sa národniari stretávali. Často šiel svojej vyvolenej naproti s veľkou kyticou.

S firmou, ktorej bol spoločníkom, sa v roku 2002 pustil do stavby pravoslávneho Chrámu svätého Rastislava v bratislavskom Ružinove. Pre finančné problémy a veľké dlhy však stavbu v roku 2003 zastavili a médiá si na podnikateľovi a jeho žene zgustli.

Koncom októbra 2004 prežila súčasná šéfka strany Národ a spravodlivosť najťažšie chvíle v živote. Mozgová mŕtvica jej navždy vzala muža, pri ktorom našla svoje šťastie a chcela si splniť aj sen o dieťati. Na poslednej rozlúčke v rozostavanom pravoslávnom kostole sa zišli desiatky ľudí, nechýbal ani vtedajší žilinský primátor a Malíkovej spolustraník Ján Slota. Krátko po nej previezli truhlu s pozostatkami na bratislavské letisko a zdrvená manželka odletela do Ruska, kde Alexandra pochovala. O pár dní si zmenila dievčenské prie­zvisko Malíková, ktoré si pri sobáši ponechala, na Belousovová.

Napriek hlbokému žiaľu sa z verejného života nestiahla. V roku 2006 ju opäť zvolili za poslankyňu národnej rady za stranu SNS a voliči jej dali svoj hlas aj vo voľbách 2010. O rok ju však zo strany pre kritiku Jána Slotu vylúčili. Jej nová partaj s názvom Národ a spravodlivosť veľa vody nenamútila a teraz je podľa slov zakladateľky a predsedníčky v „spiacom režime“.

O súkromí Anny Belousovovej sa posledné roky veľa nevedelo. Len občas na sociálnej sieti zverejnila fotografie svojich ruských príbuzných po nebohom manželovi, s ktorými má stále vrelé vzťahy.

Dosť bolo samoty!

Vzťah s Petrom Húšťavom sa začal asi pred piatimi rokmi. Bývalí spolužiaci sa po dlhom čase náhodne stretli na vlakovej stanici v Čadci. „Peter išiel na návštevu k strýkovi do Čadce. Nemala som veľa času, ale stihol mi vyrozprávať celý svoj príbeh,“ poznamená s úsmevom Anna Belousovová. Jej bývalý spolužiak sa totiž práve rozvádzal.

Postupne stretnutí, ale už nie náhodných, pribúdalo. Peter, vášnivý turista, začal bývalú političku pozývať na raňajšie potulky prírodou. „To som však zvládla len párkrát. Ísť na Kľak o štvrtej ráno a ešte v zime. Chápete? Čo je na tom úžasné?“ krúti hlavou. Peter sa len usmieva a potvrdí, že jeho partnerka nie je ranné vtáča.

Obaja sa bavia na tom, ako sa celý život stretávali a zároveň obchádzali. Poznajú sa už z detstva, chodili na tie isté školy. „Bol však ten typ, ktorý už od základnej školy bol v centre pozornosti a zábavy. Hlavne ak išlo o dievčatá,“ prizná expolitička. Na prírodovedeckej fakulte študovala matematiku a zemepis, Peter mal na fakulte telesnej výchovy a športu zemepis tiež. „Takže sme mali aj spoločné prednášky. V prvom ročníku sme krátko spolu chodili. No rýchlo sa to skončilo. Zdal sa mi vtedy príliš do vetra,“ spomenie 61-ročná Kysučanka. Jej partnerovi sa to však nepozdáva. „Ale áno, párkrát sme boli spolu v kine,“ trvá na svojom.

VIDEO: Čo sa Petrovi páči na jeho známej partnerke? 

Z búrliváka a triedneho zabávača je teraz chápavý chlap, s ktorým národniarku spájajú aj rovnaké politické názory a spôsob života. Svojej partnerke vypeká zákusky a vyjadruje sa o nej v superlatívoch. „Anička je dobrá kuchárka. Rozumieme si a máme rovnaké názory na väčšinu vecí. Vystačíme si sami v tomto domčeku,“ pochvaľuje si. „Anička je spoľahlivý človek s veľkým srdcom,“ zdôrazní. Rodený Bratislavčan vyrastal v Čadci a do rozvodu žil s rodinou v Žiline. V partnerkinom dome má svoju pracovňu a majú kde prespať aj jeho deti. Okrem iného sa stará o rozľahlú záhradu, ktorá je spoločným hobby zohratej dvojice.

Bez servítky

Poznajú sa dlhé roky. Kým ona na niekoľko rokov zakotvila vo vrcholovej politike, Peter sa skoro celý život venoval učiteľstvu. Pôsobil na základnej a strednej škole aj na Žilinskej univerzite. Ani verejné veci mu neboli vzdialené. Šéfoval Strane zelených v Žiline, do parlamentu sa však nikdy nedostal. „Tu ho všetci poznajú,“ dodá naša hostiteľka.

„Politicky sa v drvivej väčšine zhodneme, len som občas radikálnejší,“ prizná zhovorčivý muž. Na partnerku prezradil, že veľa píše na Facebook. Nevyvracia mu to. „Venujem sa teraz najmä sebe, občas zájdem do Bratislavy, kde mám stále byt. Áno, vyjadrujem sa aj k politike. Je oslobodzujúce, že už môžem povedať, čo chcem, a nikto na mňa netlačí. Od politiky sa nedá odstrihnúť, lebo vám zasahuje do života každý deň. Zvlášť v tejto dobe,“ vysvetľuje. Ako poslankyňa mestského zastupiteľstva v Čadci upozorňuje na rôzne prešľapy. „Som asi doživotný opozičný dohliadač. To, čo sa mi nepáčilo vo veľkej politike, nebudem tolerovať ani v komunálnej politike, a to je najmä klientelizmus a korupcia,“ rázne upresní.

Servítku pred ústa si nikdy nedávala. „Títo ľudia sa správajú ako mafiáni. Ak by tu bol právny štát a nechránila by ich koalícia, tak by museli sedieť vo väzeniach,“ vyjadrila sa kedysi počas štiepenia SNS na adresu svojich kolegov. V prípade dlhoročného predsedu strany zašla ešte ďalej. „Hľadaj si kanál, do mesiaca v ňom budeš musieť chodiť, lebo uvidíš, prídu ti rozbiť hubu,“ odkázala kedysi bývalému žilinskému primátorovi Jánovi Slotovi.

GALÉRIU k článku si pozrite TU >>>

Dnes nešetrí ani jeho syna Pavla Slotu, ktorý ohlásil vznik novej národnej strany. „S tým menom by som do politiky neliezla. Jeho otec chápal politiku ako biznis a to boli príčiny, prečo sme sa rozišli. Myslím, že mladý sa podal na otca. Nepamätám si vyjadrenie, že by sa od počínania svojho otca dištancoval. Ťažil z neho ako mnohí, ktorí majú povolanie syn,“ rozhorčuje sa. Ešte väčšiu kritiku nasmerovala na predsedu parlamentu Borisa Kollára. „V jednej relácii ho Pellegrini nazval štátnikom. Tak to je aj na koňa veľa! Že štátnik! Veď on nie je ani politik. Je náhodne prihodený, sám sa nám prihodil. Nemal by sa ľuďom ani ukazovať na oči. V politike nastala doba bláznov. A začalo sa to Dankom,“ sype zo seba. „Takíto ľudia, ktorí nevedia ukočírovať ani sami seba, majú rozhodovať o Slovensku?“ krúti hlavou. Rozhorčuje sa nad spoločenským dianím, ale v súk­romí prežíva pokoj a pohodu.

Mohlo by vás zaujímať: