Tip na článok

Vieme prví: Vyšetrovateľ Gorily Gajdoš na mimoriadne zasadanie parlamentného výboru nepríde

Už druhý protest na podporu Poliek v boji proti sprísneniu protiinterrupčných zákonov prebieha v Bratislave. Zišlo sa na ňom niekoľko desiatok ľudí.

Galéria k článku (14 fotografií )
Masové protesty: Poľky a Poliaci nesúhlasia so sprísnením protiinterrupčného zákona.
Masové protesty: Poľky a Poliaci nesúhlasia so sprísnením protiinterrupčného zákona.
Masové protesty: Poľky a Poliaci nesúhlasia so sprísnením protiinterrupčného zákona.

Témou má byť avizovaný odchod šéfa vyšetrovacieho tímu Mareka Gajdoša do civilu. Richard Vašečka avizoval, že opoziční politici pozývajú na výbor ministra vnútra Róberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara aj Mareka Gajdoša.

Krátko pred zasadnutím výboru však Gajdoš tvrdí: “Nedostal som pozvánku.”

Útek pred zodpovednosťou?

Marek Gajdoš vyvolal rozruch svojím vyhlásením, že odchádza do civilu. Povedal, že za stav vyšetrovania “preberá plnú zodpovednosť v miere odzrkadľujúcej jeho právomoc a kompetencie”.

Na toto vyjadrenie reagoval policajný prezident Tibor Gašpar, ktorý povedal, že Gajdoš odchádza, aby utiekol pred zodpovednosťou. Na obvinenia, že by niekto zasahoval do vyšetrovania kauzy Gorila, Gašpar v rozhovore pre rádio Expres vyhlásil, že dáva verejný prísľub, že ak verejný odpočet po piatich rokoch vyšetrovania neurobí Gajdoš, urobí ho on sám, aby bolo jasne, navždy povedané, čo je kauza Gorila a čo nie je kauza Gorila.

Robert Kaliňák: Ponechal vyšetrovací tím a nezasahoval do jeho práce. Foto: TASR

Odchody aj odmeny

Vznik vyšetrovacieho tímu inicioval ešte bývalý minister vnútra Daniel Lipšic. Na jeho čelo postavil mladého vyšetrovateľa Marka Gajdoša, ktorý mal v tom čase za sebou iba trojročnú prax.

Nekonečné parlamentné rozpravy: Šéf špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik chodil do parlamentu na koberec. Vpravo nezaradený, dnes už bývalý poslanec Daniel Lipšic. Foto: TASR

Podľa policajného prezidenta vyšetrovací tím Gorily mal podporu od vedenia. Počas piatich rokov z neho na vlastnú žiadosť odišlo desať policajtov, nahradili ich iní - podľa výberu a požiadaviek vedúceho tímu Mareka Gajdoša. Tím mal aj materiálnu podporu, podľa medializovaných informácií členom tímu minister vnútra udelil 23 odmien, nadriadení 285 odmien a dvakrát došlo k mimoriadnemu povýšeniu.

Počas vyšetrovania sa urobili stovky výsluchov, žiadny však nepriniesol hmatateľný výsledok v podobe konkrétnych trestných stíhaní zavŕšených vznesením obvinení voči konkrétnym osobám.

VIDEO Plus 7 Dní