Tip na článok
Železničná stanica Chvatimech a v pozadí - Riť.

Viete, kam máte ísť, keď vás pošlú do Riti?

Neviete? Najlepšie urobíte, ak nastúpite na vlak a odveziete sa do staničky Chvatimech!

Ak ste sa celkom stratili, vedzte, že železničná stanica Chvatimech je pri Valaskej neďaleko Brezna. Jej názov je tiež tajuplný, pretože nejestvuje žiadna dedinka Chvatimech. Iba stanica, na ktorej v lete zvyknú zastavovať aj rýchliky. Hoci iba na minútu. Podľa miestnych jej názov dali Rusi, banskí robotníci, ktorí vláčili vrecia. Chvatit mešok je po rusky – chytiť vrece.

Ak sa dostanete k staničke a pozriete sa nad ňu, uvidíte – Riť! Nechceme raniť vaše estetické cítenie, nepovedali sme nič zlé, tak sa volá kopec, ktorý sa za ňou vypína do výšky. Faktom však je, že vyzerá tak, ako sa volá.

V lete tu zastavujú aj niektoré rýchliky.Foto: Martin Domok

Informácii o tomto kopci na internete nenájdete veľa: krásnu fotografiu s textom „Nad Riťou sa blýska“. Vidíte na nej, ako do kopca udierajú blesky. A potom nájdete zmienku o starom pánovi, rogalistovi. Ten tvrdí, že „ich vietor neraz odfúkol niekam k Riti“ a dodáva, že „ľudia ten kopec tak volajú už dávno, lebo im pripomína časť tela, kde chrbtica stráca svoje meno.“ Najčudesnejšie pôsobí veta v inom komentári: "Kam ideš?" - "Do Riti na raky pozerať zázraky". Vraj to súvisí s potôčikom, ktorý tadiaľ preteká. Lenže pod kopcom je len Hron. Nuž a neďaleko Hrona, práve v oných miestach, je aj kaplnka so svätým Antonkom.

Poznáte viacero takýchto čudesných názvov? Dajte nám vedieť, možno sa vyberieme na nezvyčajnú túru...

VIDEO Plus 7 Dní