Medzi nimi aj gymnastku Bronislavu (†21) z Popradu. Tá celý svoj život podriadila túžbe stať sa trénerkou. Nezodpovedné správanie a jazda v opitosti funkcionára Deafolympijského výboru Dušana Dědečka spôsobili krutú tragédiu a nepredstaviteľnú bolesť v piatich rodinách.

Jednou z obetí jeho smrteľnej jazdy bola aj sympatická a usmievavá Broňa Božoňová (†21) z Popradu. Telom aj dušou športovkyňa. Úspešne súťažila v športovej gymnastike, no po problémoch s chrbticou jej jediným snom bolo stať sa trénerkou tohto športu. "Pripravovala som ju ako svoju nástupkyňu s tým, že raz preberie môj klub. Už teraz mi v ňom pomáhala ako pomocná trénerka. Bola talentovaná, veľmi obľúbená, jedinečná motivátorka," vravela denníku Plus JEDEN DEŇ jej bývalá trénerka Terézia Pajpachová z Luna Gym klubu z Popradu.  Vždy pozitívne naladenú Broňu vnímala ako svojho veľmi blízkeho človeka. "Ja mám trojročné dieťa, rodila som ako 44-ročná a práve vtedy mi Broňa veľmi pomohla a potiahla klub," poslala svoje poďakovanie Broni do neba. 

Mladá študentka druhého ročníka Fakulty športu a telesnej výchovy Univerzity Komenského bola šťastná, lebo išla bývať na internát so svojím priateľom, ktorý študoval na tej istej fakulte a kým Broňa mala ako druhý predmet biológiu, Marek Vojtaššák († 21) zo Ždiaru mal kombináciu telesnej výchovy s cudzím jazykom. Aj jeho osudom sa stala tá istá nehoda. "Broňa nechcela ísť nikde do sveta, chcela sa vrátiť domov do Popradu.  Chceli sa s Marekom vziať a založiť si rodinu. A boli sme dohodnuté, že jej prenechám celý môj klub," dodala trénerka, ktorá sa naposledy s mladou kráskou stretla dva dni pred jej smrťou. 

Broňka mala všetky podmienky na to, aby sa jej sen naplnil. Jej otec Vladimír je architektom, mama zdravotná sestra. Ich dcéra po nehode skončila v nedeľu v noci v nemocnici, lekári bojovali o jej život. Rodičia mierili za ňou dúfajúc, že mladé telo sa zo zranení vystrábi. To, ako sa dozvedeli o smrti svojej dcéry, je mimoriadne bolestivé. Čítajte v GALÉRII >>>

FOTO Broňky nájdete v GALÉRII

Za mladou ženou smútia aj na levočskej strednej pedagogickej škole, kde vlani zmaturovala. Práve tam ju vynikajúco pripravili na jej budúce vysokoškolské štúdium. Na prijímacích pohovoroch totiž Broňa zo všetkých uchádzačov skončila ako prvá! "Jej smrť je pre nás veľmi bolestivá. Bola výborná študentka, vzorom pre ostatné. Veselá, no zároveň pokorná. V budúcnosti sme s ňou ako s pedagógom na našej škole počítali ako. Žiaľ, už sa toho nedočkáme," povedal riaditeľ Miloslav Repaský. 

Bývalý učiteľ telesnej výchovy a pohybovej kultúry nebohej Bronislavy Ladislav Ogurčák sa o smrti obľúbenej študentky dozvedel za zvláštnych okolností. "Naposledy sme spolu komukovali v sobotu. Občas mi napísala," začal svoje rozprávanie. 

Deň po tragédii, v pondelok, v čase, keď lekári v nemocnici bojovali o Bronin život, bol pracovne v Bratislave. O nehode počul, no netušil, kto bol jej účastníkom.  "Mal som čas do odchodu svojho vlaku. Bol som pri Dunaji, kde som chodil behávať v časoch môjho štúdia na tej istej fakulte, kde študovala Broňa. Spomínala mi, že aj ona sa tam chodí prebehnúť, tak som sledoval, či ju tam neuvidím. V tej chvíli už ona bola mŕtva. Lenže ja som o tom nevedel. Stále však bola v mojej mysli, nechápal som to. Preto mi napadlo, že ju pôjdem prekvapiť a navštívim ju."

Keď Ladislav Ogurčák vchádzal do auditória, uvidel horieť sviečky a študentov: "Rozmýšľal som, čo to tam majú za pietny akt. Až keď som si založil okuliare a uvidel jej meno, zažil som šok. Bolo to pre mňa hrozné! Ona ma tam ťahala na tú pôdu."

Skúsený pedagóg si spomína, že Broňu počas celého stredoškolského štúdia ťahalo na túto fakultu športu. Chcela byť totiž dobrý učiteľom a trénerom. "Bola vždy otvorená. Aj k učiteľom. Nedala si skákať po hlave. No vedela merať slová. Mala v sebe učiteľský punc a vedela, čo chce. Bola vždy usmievavá, spolužiaci ju mali radi. Keď sa objavila, bola tam veselá kopa radosti,"zaspomínal smutne na výnimočné stvorenie. 

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ

Prečítajte si tiež: