Priestory krajšie, ako poznáme z filmov s nemocničnou tematikou, špičkoví domáci aj zahraniční odborníci a technológie, o akých sa nám na Slovensku doteraz ani nesnívalo. Nie div, že do novej Nemocnice Bory sa počas jedného roka predregistrovalo 100-tisíc pacientov.

Viac ako desaťtisíc návštevníkov si ju prišlo obzrieť na vlastné oči v sobotu prvého apríla v rámci Dňa otvorených dverí. Záujemcov privítali zamestnanci nemocnice a lekári, ktorí im na jednotlivých pracoviskách vysvetlili všetko, čo ich zaujímalo, či už urgentný príjem, pôrodnicu, alebo pacientske izby.

VIDEO: Vyspovedali sme návštevníčky

Dojatí ľudia aj zamestnanci

„Veľmi sa nám páči, plánujem sa sem aj zaregistrovať. Majú tu špičkové zariadenia a asi aj prístup k pacientom bude lepší ako v iných nemocniciach,“ povedala nám pani Mária, ktorá si pozorne obzerala sprístupnené priestory so svojimi kamarátkami Luciou a Alenou. „Čaká ma operácia a bola by som rada, keby ju urobili tu,“ dodala. Kým návštevníci putovali nemocnicou po vyznačených trasách, vo vestibule spovedal odborníkov moderátor Matej Cifra, alias Sajfa, a o hudobný program sa postarala speváčka Emma Drobná.

Osemstometrová prechádzka sa začala urgentným príjmom, pokračovala k oddeleniu intenzívnej starostlivosti, rádiodia­gnostike. „Následne si môžu pozrieť veľmi očakávanú pôrodnicu. Mali sme tu od rána veľa mamičiek,“ reagovala na Sajfove otázky manažérka ošetrovateľstva pre pracoviská intenzívnej medicíny Andrea Bučuričová. Na projekte nemocnice sa podieľa od roku 2019. Priznala, že už tretí deň, odkedy ju otvorili, má v očiach slzy dojatia. „Ale dnešný deň je pre mňa najdôležitejší, lebo sú tu ľudia, pre ktorých sme to robili. Slovenský pacient si zaslúži mať niečo takéto.“

O chorých sa bude v čase plnej prevádzky v priebehu roka starať 1 500 zamestnancov, z toho 320 lekárov, 440 zdravotných sestier, 470 zdravotníkov a 270 zamestnancov prevádzky. Na začiatku apríla je k dispozícii už vyše 500 zamestnancov. „Máme presne toľko ľudí, koľko v danom čase potrebujeme. Tento projekt prilákal mnohých odborníkov zo zahraničia a dal víziu tým, ktorí uvažovali o odchode zo Slovenska. Dokonca sa záujem o voľné pracovné pozície za ostatné týždne ešte zvýšil. Verím, že všetci pracovníci nájdu v novom kolektíve svoje odborné naplnenie a spoločne dokážeme poskytovať pacientom oveľa kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť,“ upresňuje generálny riaditeľ Bory Ľuboš Lopatka.

FOTO v GALÉRII

Záujem o pôrodnicu

Niektoré informácie si mohli sobotňajší návštevníci prečítať na banneroch, iné vypočuť z úst odborníkov v jednotlivých sekciách. Najviac otázok padlo na pôrodníckom oddelení. Zišli sa tu budúce mamičky aj tie, ktoré tehotenstvo len plánujú. Obzerali si osem moderných pôrodných izieb v hotelovom štandarde, pričom samozrejmosť bude prítomnosť blízkej osoby. „Najdôležitejšie je, že bábätko nejde po pôrode preč od maminky, ale bude ošetrené priamo na izbe s ňou a prítomným oteckom,“ dopĺňa Andrea Bučuričová.

O deti, ktoré sa narodia predčasne, so zdravotnými problémami, s vrodenými chybami alebo nebudú mať dostatočnú pôrodnú hmotnosť, sa začnú ihneď po pôrode starať špecialisti z oddelenia neonatologickej intenzívnej starostlivosti vyššieho typu. To je situované hneď vedľa pôrodnice, aby bol novorodenec čo najrýchlejšie premiestnený do inkubátora s monitorovacími prístrojmi na snímanie základných životných funkcií. Navyše má desať samostatných izieb, kde môže byť mamička so svojím predčasne narodeným dieťatkom po celý čas. „Chceli by sme, aby nemusela časť žien z Bratislavy a okolia chodiť rodiť do Česka či do Rakúska, ale k nám,“ dúfa generálny riaditeľ.

Kompletne vybavený urgent

Výstavba nového prírastku nemocničnej skupiny Penta Hospitals odštartovala v roku 2018. V novembri 2022 získala stavba kolaudačné rozhodnutie, v marci 2023 spustila skúšobnú prevádzku a od tretieho apríla už funguje naostro. Doteraz najvyššia súkromná investícia do slovenského zdravotníctva si vyžiadala celkovo 250 miliónov eur. „Na ničom sa tu nešetrilo, Nemocnica Bory predstavuje to najlepšie, čo sme moli získať a naučiť sa v zahraničí,“ reaguje hovorca Sveta zdravia Tomáš Kráľ.

„Lepšie je byť zdravý, ale ak ste chorý, tak radšej v Nemocnici Bory,“ prihovoril sa v sobotu návštevníkom ďalší z odborníkov po Sajfovom boku. Lekára Zdenka Dugasa sme predtým zastihli na vysokoprahovom urgente, kde záujemcom vysvetľoval, aká dôležitá je v akútnych prípadoch včasná diagnostika.

„Sem sa dostane iba pacient, ktorého privezie záchranná služba,“ ukazuje na špičkovo vybavené priestory. „Presunú ho do resuscitačnej izby, ktorá je kompletne vybavená na neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Dokonca v nej vieme vykonať operačný zákrok. Máme tu stroj na narkózu, sonografiu, röntgen. Za dverami je CT prístroj a za ďalšími magnetická rezonancia.“ Vo vzdialenosti asi pätnásť metrov teda pacient v ťažkom stave dostane všetko, čo mu môže zachrániť život. Urgent vrátane detskej pohotovosti bude v Nemocnici Bory spustený až v septembri, keď budú ostatné oddelenia zabehnuté.

Nadštandard tu je štandard

Rátajú s 35-tisíc hospitalizovanými pacientmi ročne, s 350-tisíc ambulantnými výkonmi a s 3 500 pôrodmi. V nemocnici je štrnásť moderných operačných sál s jednou robotickou operačnou sálou a celkovo štyristo lôžok.

Projekt stavia na efektivite, preto postupne zavedú systém plávajúcich lôžok. Čo to v praxi znamená? Nenájdete tu mužský a ženský trakt či izby podľa špecializácií. V jednej môže ležať napríklad urologický pacient a vo vedľajšej žena s ortopedickou diagnózou.

Ako prví na Slovensku budú využívať medicínsky odbor hospitalistika, ktorý sem z USA priniesol lekár Martin Izakovič. „Základný rozdiel medzi slovenskou internou medicínou a hospitalistikou je ten, že netreba na každý malý infarkt, na každé obličkové zlyhanie, na každú mikroporážku volať špecialistu, lebo hospitalista to môže vyriešiť a skoordinovať. Pacient nemusí dlho čakať na iného odborníka ani ležať niekoľko dní v nemocnici,“ vysvetlil nám vlani „slovenský Dr. House“. Jeho práca je podobná tej, ktorú sme videli v známom americkom seriáli.

V Nemocnici Bory dbajú aj na vysokú bezpečnosť procesu medikácie. Vo svete až desať percent pacientov dostane nesprávne dávkované lieky. Tomu sa chcú vyhnúť využívaním elektronickej preskripcie. Pacienta pri podávaní liečby budeme identifikovať pomocou 2D kódov.

Psychika človeka, ktorého sužujú závažné zdravotné problémy, býva často krehká. Preto je dôležité aj prostredie, v ktorom sa zotavuje po zákroku. Veľa svetla a zelene má navodiť príjemnejšiu atmosféru, než akú poznáme v starších nemocničných zariadeniach.

Všetky izby poskytujú pre hospitalizovaných jednolôžkový štandard vrátane intenzívnej starostlivosti s vlastným sociálnym zariadením aj televíziou. Nie, žiadne VIP izby tu nemajú. „Nemocnica Bory povýšila doterajší nadštandard v poskytovaní zdravotnej starostlivosti na štandard,“ reaguje Ľuboš Lopatka. Samostatne spoplatnené budú iba nadštandardné služby ako napríklad pobyt sprevádzajúcej osoby na pacientskej izbe či výber konkrétneho operatéra, pôrodníka alebo pôrodnej asistentky.

Výhoda registrácie

„Vysoká návštevnosť počas Dňa otvorených dverí potvrdila len to, čo si dlhodobo myslíme - že na Slovensku je obrovský dopyt po dostupnej zdravotnej starostlivosti. Samozrejme, záujem ľudí nás teší. Súčasne ho vnímame ako veľký záväzok nesklamať ich a splniť ich očakávania,“ povedal nám v sobotu generálny riaditeľ nemocnice.

Dlhodobo sa ľudia dožadujú včasnej a dostupnej diagnostiky, ako je napríklad vyšetrenie na magnetickej rezonancii či cétečku. „Značný záujem je o pôrod v dôstojných podmienkach a toto je naozaj naša veľká ambícia,“ dodal.

Ako sa pacient môže dnes do Nemocnice Bory dostať? Stačí mu výmenný lístok od všeobecného lekára alebo špecialistu. Termín vyšetrenia v špecializovanej nemočničnej ambulancii si dohodne cez call centrum alebo osobne v registračnom centre nemocnice. „V súčasnosti má každý možnosť dostať sa do našej nemocnice. Tak, ako hovorí náš spot, je to nemocnica pre horných päť a pol milióna obyvateľov. Každý z občanov na Slovensku má rovnakú šancu, podmienkou je preukázať sa zdravotným preukazom.“ Mnohých záujemcov potešila správa, že pred pár dňami už okrem Dôvery a Unionu rozšírila sieť poskytovateľov o Nemocnicu Bory aj Všeobecná zdravotná poisťovňa.