O 15.30 sa na dvanásť minút rozozneli na slovenských katolíckych kostoloch zvony, aby veriacich pozvali k modlitbe za pápeža Františka. Jeho prvé slová po prílete na Slovensko boli: „Pozvali ste ma v decembri na Slovensko a splnil som tento sľub.“ Zdelila to novinárom prezidentka Zuzana Čaputová. „Keď som sa ho pýtala, ako sa má, odpovedal: ,Cítim sa, akoby som omladol, táto cesta mi vlieva energiu,´“ opísala hlava štátu, ktorá sa teší na zajtrajšie stretnutie s najvyšším predstaviteľom katolíckej cirkvi v prezidentskom paláci.

Stretnutie dvoch Františkov

Na letisku ho čakalo približne 500 veriacich z farnosti v bratislavských Vajnoroch, kde v roku 1990 celebroval svätú omšu pápež Ján Pavol II. pri svojej prvej návšteve SR.

Kým vystupoval z lietadla, nadšený dav kričal: „Vivat papa Francisco.“ Len čo zostúpil z posledného schodíka, za radostného potlesku sa zvítal s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, ale aj s predsedom Národnej rady Borisom Kollárom, predsedom vlády Eduardom Hegerom, šéfom slovenskej diplomacie Ivanom Korčokom či primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

V delegácii bola aj zakladateľka detského hospicu Plamienok Mária Jasenková či bývalý disident a politik  František Mikloško, ktorý neskrýval dojatie pri podaní ruky s reprezentantom rímsko-katolíckej cirkvi a svojim menovcom.

Letisko opustil na škodovke a presunul sa na Apoštolskú nunciatúru v Bratislave.  "Existuje pokušenie stať sa otrokmi. Nie režimu, ale ešte toho horšieho - otroctva vnútorného," prihovoril sa na ekumenickom stretnutí pápež František. Veľa hovoril o slobode a citoval aj z Dostojevského Veľkého inkvizítora.