Vedia, čo sa nosí a čo sa patrí nosiť do parlamentu? Nie celkom. A pritom by mali. Veď poslanec za SNS Anton Hrnko potrebu zvýšenia poslaneckej odmeny vysvetľoval na poslednej schôdzi parlamentu tohto roka tým, že má na život vysoké náklady a veľa „investuje“ aj do oblečenia.

Drahé obleky

„Prečo z toho robíte aféru? Ja si myslím, že sa stalo správne. Nie je ani kríza, ani katastrofa, tak sa to urobilo. Plat poslanca je menej, paušálne náhrady nie sú plat. To nie je môj príjem, to sú náhrady na moju činnosť. Ja si za to dám urobiť expertízy a ďalšie veci. Napríklad si dávam ročne šiť najmenej 6 oblekov, jeden stojí približne 600 eur,“ argumentoval Hrnko.

„Politika je veľmi konzervatívny sektor,“ vraví módna sytlistka s diplomom z Milána Andrea Ziegler. Poslanci sa občas posťažujú na to, že novinári nie sú oblečení tak, ako by sa do chrámu štátnosti patrilo. Sami však v hodnotení odborníčky neobstáli dobre.

Ako v bankách

„Mal by byť dodržiavaný podobný dress code ako napríklad v bankách,“ vraví všeobecne Ziegler. A jej rady by si mali k srdcu zobrať tak dámy, ako aj páni.

„Dámy by rozhodne nemali nosiť dĺžky sukieň a šiat do pol stehien. Ideálna dĺžka je okolo kolien. Tiež žiadna transparentnosť či okázalosť s výraznými logami nie je prípustná. Mali by pôsobiť elegantne, konzervatívne na druhej strane dostatočne žensky,“ opisuje, ako by mal výber oblečenia političiek ideálne vyzerať.

A čo muži? Pánom radí sytlistka, aby siahali po dobre padnúcom obleku v sivej či modrej farbe. „Rukávy košele by mali mierne vytŕčať spod saka. Dĺžka nohavíc by nemala byť ani prikrátka ani pridlhá,“ dodával Ziegler.

Zle, zle a zle

Odborníčke na módu sme poslali asi 25 fotografií celej postavy poslankýň a poslancov, aby ich výber okomentovala. Výsledok? Šok. „Až na pár výnimiek by to chcelo kompletný prerod. Som šokovaná, že politici/poslanci nemajú páru o dress code, formálnosti, jednoducho ako sa obliecť do parlamentu, do práce,“ komentovala várku fotografií ako celok.

„To, čo majú na sebe viaceré osobnosti, považujem za vrchol nevkusu, nevhodnosti ba až vulgárnosti. Čo ma zaráža, že takmer každá dáma má na sebe mini dĺžku,“ zarazilo Andreu Ziegler snáď najviac.

Hodnotenie pod jednotlivými menami vypovedá o tom, ako to s našimi reprezentantmi vyzerá. Pre tých, ktorí by sa poslancov a poslankýň chceli pred kritikou stylistky zastať, len pripomenieme, že oblečenie je vizitkou našich volených zástupcov aj na medzinárodných stretnutiach.

Katarína Macháčková (exSieť, Spolu): kožené sako, žiaľ nie je vhodná voľba. Vôbec kožené časti oblečenia nie sú vhodný výber. Príliš farebné. Trochu uceliť. Je to celé trochu „harakiri“. Farebné šaty, kožené sako, čierne čižmy, sivá kabelka. Dosť  preexponované. Toto je gýč.
Katarína Macháčková (exSieť, Spolu): kožené sako, žiaľ nie je vhodná voľba. Vôbec kožené časti oblečenia nie sú vhodný výber. Príliš farebné. Trochu uceliť. Je to celé trochu „harakiri“. Farebné šaty, kožené sako, čierne čižmy, sivá kabelka. Dosť preexponované. Toto je gýč.
Foto: Dávid Duducz