Tragédia sa odohrala na zastávke MHD Zochova v centre Bratislavy. Podľa svedka, ktorý sa nachádzal na mieste, sa auto vyrútilo zo zákruty a napálilo priamo do ľudí.

Čakajúcich odhodilo zo zastávky niekoľko metrov. V pondelok ráno záchranári potvrdili šesť zranených, z toho dvaja boli v kritickom stave. Záchranári ich uviedli do umelého spánku a s viacerými ťažkými poraneniami, tzv. polytraumou previezli do nemocnice. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR Alena Krčová. Piatu obeť potvrdili bratislavskí policajti v pondelok popoludní. Zraneniam podľahlo 21-ročné dievča.  "Prijali sme informáciu o úmrtí ďalšej zranenej osoby, ktorá v nemocnici podľahla zraneniam," uviedla polícia.

ZÁBERY (18+) z miesta nehody nájdete v GALÉRII

"Podľa informácií, ktoré sme prijali na tiesňovej linke 155, na zastávke Zochova auto vrazilo do ľudí a na mieste sa malo nachádzať veľa zranených. Traja z nich podľahli ťažkým zraneniam na mieste, štvrtého sa pokúšali vyslaní záchranári oživovať, žiaľ, neúspešne. Lekár musel aj v jeho prípade, žiaľ, konštatovať smrť," uviedla Krčová.

Okrem dvoch ťažko ranených boli ďalší štyria zranení pri vedomí. "Utrpeli najmä zlomeniny a úrazy hlavy. Posádky ich po ošetrení transportovali do nemocníc," doplnila hovorkyňa.

Celkovo si nehoda podľa jej slov vyžiadala piatich mŕtvych a šesť zranených. Starostka bratislavského Starého Mesta Zuzana Aufrichtová pôvodne informovala o piatich obetiach a desiatich vážne zranených.

Ľudí vyslobodzovali z vozidla aj spod vozidla

"Viaceré hliadky bratislavských policajtov ako aj iných záchranných zložiek aktuálne zasahujú na Zochovej ulici, kde došlo krátko po 22.15h k tragickej udalosti," informovali bratislavskí policajti krátko po nehode na svojej sociálnej sieti. Zároveň dodali, že na mieste aktuálne vykonávajú potrebné úkony.

"Po príchode na miesto udalosti museli hasiči vyslobodzovať osoby z vozidla aj spod vozidla," uviedol Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) na sociálnej sieti s tým, že na mieste sa nachádza 21 hasičov z HS Radlinského a Hálkova. Podľa informácií denníka Plus JEDEN DEŇ mal byť vodič auta pod vplyvom alkoholu, túto informáciu potvrdil aj minister vnútra. "Podľa aktuálnych informácií, ktorými disponujem, bol vodič pod vplyvom alkoholu. Všetky okolnosti tragickej udalosti preveruje polícia," napísal na sociálnej sieti Mikulec a dodal: "Zdravotníci v tejto chvíli bojujú o životy zranených. Verím a pevne dúfam, že sa to podarí."

K tejto tragickej nehode sa vyjadril aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. "Ťažko sa mi hľadajú slová na tragickú udalosť, ktorá sa stala neskoro večer na Zochovej ulici," napísal na svojej sociálnej sieti.

"Na mieste nehody sú momentálne všetky záchranné a policajné zložky a doprava po Staromestskej smerom na Most SNP je úplne uzavretá, linky MHD sú odklonené cez Námestie SNP a Rázusovo nábrežie," informoval. Primátor Bratislavy vyjadril sústrasť rodinám "prevažne mladých ľudí, ktoré teraz iste prežívajú najťažšie chvíle v živote." 

Na svojej sociálnej sieti sa vyjadril aj predseda parlamentu Boris Kollár. "S hrôzou a zdesením som prijal túto správu," napísal.

"Musíme mať nulovú toleranciu k alkoholu za volantom a vyjadrujem presvedčenie, že opitý vodič nevyviazne len s podmienkou. Zničil jednou nezodpovednosťou veľa osudov rodín," dodal. Rodinám obetí tiež vyjadril sústrasť. 

Na tragédiu zareagovala aj prezidentka Zuzana Čaputová. "Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám, blízkym a priateľom obetí tragickej autonehody, ktorá sa odohrala v nedeľu v noci, na zastávke MHD v bratislavskom Starom Meste. Všetkým zraneným želám, čo najrýchlejšie zotavenie. Alkohol pri jazde autom nemá miesto. Pri sadaní za volant sa vždy, prosím, rozhodujme a správajme zodpovedne, aby sme svojím konaním nezapríčinili nešťastie a smútok iným ľuďom."

Premiéra Eduarda Hegera nehoda hlboko zarmútila. "Včera v dôsledku nehody zbytočne vyhasli štyri životy, medzi nimi aj mladých ľudí. Je to nesmierna tragédia, z ktorej som hlboko zarmútený. Pozostalým vyslovujem úprimnú sústrasť a zraneným skoré vyliečenie. Nezodpovednosť nepatrí za volant a alkohol už vôbec nie. Prosím, správajme sa zodpovedne," apeloval na vodičov.

Rodinám obetí vyjadrila sústrasť aj starostka bratislavského Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. "Staromestská ulica dnes platí za aroganciu tú najvyššiu cenu. Zatiaľ päť obetí a desať mladých ľudí v kritickom stave je daň za omamné látky - alkohol a neprimeranú jazdu," uviedla. Záchranári v pondelok ráno potvrdili iba štyri obete nehody.

Polícia žiada o POMOC

Polícia žiada svedkov tragickej nehody v centre Bratislavy o pomoc. Ak  ju niekto videl a má informácie, ktoré pomôžu pri vyšetrovaní, môže sa prihlásiť na bezplatnom čísle polície 158.

Taktiež môže políciu kontaktovať cez súkromnú správu na sociálnej sieti Facebook na stránke Polícia SR Bratislavský kraj.

Na mieste nehody zvýšte opatrnosť

Policajti na zastávke Zochova aj v pondelok ráno naďalej dokumentujú okolnosti nehody. Vodičov vyzývajú na opatrnosť. Bratislavskí policajti o tom informujú na sociálnej sieti.

 "Apelujeme na verejnosť, aby pri prejazde miestom tejto udalosti zvýšili svoju pozornosť a opatrnosť, pretože premávka bude usmerňovaná policajtmi v smere od Hodžovho námestia na Most SNP do jedného jazdného pruhu," uviedli policajti. Občanov vyzvali, aby na presun do Petržalky, ak je to možné, využili alternatívnu trasu.

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ