Tip na článok
Montérky sme v obchode zohnali za 25 eur, prilbu za 12. Štát kúpil tieto položky za 49 a 16 eur. Šéf SVP Marián Supek v tom zrejme problém nevidí.

Vodohospodári nakúpili predražené oblečenie. Aj podprsenky a nohavičky

Vodohospodári najprv tajili ceny za pracovné odevy. Nečudo, v obchodoch sú totiž oveľa lacnejšie.

Galéria k článku (8 fotografií )
Aj košele: Reflexná mikina je oveľa drahšia ako v obchode. V podniku testujú jednu manažérsku košeľu so striebrom proti pachu za 80 eur.
Poriadne drahé: Podnik si zazmluvnil 24 400 párov zateplených rukavíc po 5,44 eura. V ponuke sú však aj po 2,90 eura.

Tu pár centov, tam 20 eur. Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) síce vysúťažil dodávateľa pracovných a ochranných pomôcok, no mnohé z nich sú v obchodoch oveľa lacnejšie aj pri kúpe jedného kusa.

Štátny podnik pritom nakupuje v stovkách a tisíckach kusov. Vodohospodári tvrdia, že ceny menia každý polrok. Rozdiely v cenách sa pohybujú od dvadsať do závratných 550 percent.

Ako v prípade obyčajnej reflexnej vesty s potlačou, ktorú kupujú za 26 eur, pritom stojí okolo štyroch eur. Zmluva s firmou Janoli s predraženými položkami vychádza celkovo na 4,7 milióna eur.

Vo veľkom a drahšie

Vodohospodári si zazmluvnili spolu 150 druhov vecí. Od prilieb cez montérky, výstražné odevy, laboratórne oblečenie, ale i pánske boxerky a 120 podprseniek. Mnohé z vecí chcú kúpiť vo veľkých množstvách, napríklad vyše desaťtisíc šiltoviek, vyše 24-tisíc párov zateplených rukavíc či 800 softshellových búnd.

Pri odbere takých množstiev dávajú obchodníci už dosť veľké zľavy. Vodohospodári sa však asi k vyjednávaniu o zľavách znižovať nechcú. Pozreli sme sa náhodne na niektoré položky zo zmluvy a porovnali vysúťažené ceny s bežnými v obchodoch pre smrteľníkov. A, čuduj sa svete, akúkoľvek položku sme porovnávali, našli sme ju bez problémov lacnejšiu.

„Pálka“ na rukaviciach

Rozdiely v cenách sú od zopár centov až po desiatky eur. Lenže pri nákupe dvoch tisíc kusov už každé euro zaváži. Napríklad zateplené gumové topánky si zazmluvnili za 74,34 eura. No stačí pár sekúnd hľadania na internete a zistíte, že také isté sa dajú kúpiť už za 54,60 eura. Pri 1 200 kusoch je teda rozdiel medzi cenou na webe a ponúknutou víťazom súťaže pekných 24-tisíc eur.

Ešte väčší rozdiel je však pri zimných rukaviciach na prácu so strojovým zariadením. Podľa čísla tovaru sme ich našli v internetovom obchode, kde stáli 2,90 eura. No vodohospodári ich budú kupovať za 5,44 eura. Rozdiel 2,54 nemusí vyzerať hrôzostrašne, ale SVP ich plánuje kupovať 24 400 párov pre 3 450 zamestnancov.

Ak by ich kúpili všetky, rozdiel medzi shopom a víťazom súťaže je takmer 62-tisíc eur. Na každého zamestnanca vrátane generálneho riaditeľa Mariána Supeka by tak pripadalo sedem párov rukavíc počas štvorročného obdobia, keď zmluva trvá.

Aj maličkosti

Vyššie ceny sú však takmer pri každej veci, ktorú sme zo zoznamu SVP vybrali a porovnali. Začína sa to už pri štuplíkoch do uší, prilbách, polomaskách, bavlnených tričkách. Z rovnakého materiálu, ako kupuje SVP, po 6,48 eura za kus, sme my objavili v obchode Obleč sa do roboty v Stupave za 3,35 eura.

Majú tu aj softshellové bundy s reflexnými znakmi, ktoré stoja 75 eur. Sú však bez kapucne. Vodohospodári kupujú rovnaké, ale s kapucňou, po 149,94 eura za kus. A v kamennom obchode sme chceli iba jeden kus a SVP si ich zazmluvnilo 400.

Ceny vraj menia

Vodohospodársky podnik to s cenami nevidí až tak tragicky a tvrdí, že zmluvné ceny sa môžu ešte meniť. „Treba si uvedomiť, že jednotlivé tovary sa súťažili v rámci súťaže ako celok, kde sa brala do úvahy najnižšia cena,“ tvrdí hovorca SVP Ľuboš Krno. Vtip je však v tom, že v súťaži vyhodnocovali jedinú ponuku.

„Odvtedy sa ceny niektorých položiek znížili, čomu sme aj my prispôsobili reálny nákup, takže porovnávať ceny uvedené v rámcovej zmluve s cenami nájdenými na internete je zavádzajúce,“ tvrdí ďalej Krno. Ako dodáva, ceny pravidelne každý polrok aktualizujú a tomu sa potom prispôsobuje výsledná cena nákupu.

„Teda, zrozumiteľne, keď je cena o pol roka nižšia, určite nekupujeme za ceny, aké boli napríklad uvedené v rámcovej zmluve. Rámcová zmluva je len orientačná a keď je kontrakt uzatvorený na štyri roky, tak ceny sa aktuálne prispôsobujú bežným cenám každý polrok podľa prieskumu na trhu,“ tvrdí hovorca.

Najpodivnejšie pôsobiacou časťou rámcovej zmluvy je nákup boxeriek, dámskych nohavičiek a podprseniek. Dámskej spodnej bielizne chcú 120 a pánskej 180 kusov.

„Slovenský vodohospodársky podnik prevádzkuje aj päť mikrobiologických laboratórií. Podľa zákona je pre zamestnancov pracujúcich s biologickými materiálmi potrebný ochranný odev celého tela, ktorý musí spĺňať aj antistatické vlastnosti,“ vysvetľuje podprsenky za 16,60 eura i nohavičky hovorca Krno.

V zozname sú však tiež čašnícke vesty, kuchárske odevy, čiapky. Ako vysvetľuje Krno, vodohospodári prevádzkujú niekoľko hotelov, ktoré majú reštauračné zariadenia. Zaujímavé sú manažérske košele, ktoré majú v rámcovej zmluve za 86,44 eura. Majú byť s reflexnými prvkami a prímesou striebra, zabraňujúceho pachu pri potení. Zatiaľ vraj SVP kúpilo len jednu a testuje ju.

„Počas povodní sa v teréne pohybujú i vedúci pracovníci, ktorí tam neraz strávia nepretržite aj 48 hodín. Napríklad riaditeľ príslušného odštepného závodu je súčasne vedúci povodňový technik,“ vysvetľuje Krno.

Jeden súťažiaci

Kontrakt na dodávku pracovného oblečenia získala firma Janoli z obce Uzovce. To je malá dedina s päťsto obyvateľmi na východe Slovenska. Majiteľa tam poznajú ako slušného človeka, ktorý dáva prácu šičkám. Janoli dodáva pracovné odevy nemocniciam, záchrankám, ochranárom.

Ako sme už písali pred pár mesiacmi, firma získala lukratívnu zákazku od SVP ako jediný účastník tendra. Obstarávateľ totiž vylúčil konkurenčnú ponuku firmy Rempo, tá bola o 50-tisíc eur nižšia. Podľa vodohospodárov však nespĺňala predpísané podmienky súťaže, a tak nemohla o zákazku zabojovať.

Vodohospodári boli s tendrom na oblečenie spokojní, aj keď výsledná cena je len o jedno promile nižšia ako predpokladaná. Krno nám vtedy tvrdil, že podklady do súťaže si prevzalo až pätnásť záujemcov a podmienky súťaže boli primerané. Inými slovami, nemôžu za to, že napokon zostala v súťaži jediná firma, ktorá sa, prirodzene, stala víťazom.

Tajili ceny

SVP pôvodne zverejnilo iba rámcovú zmluvu, no bez prílohy s cenami. Stalo sa tak vraj nedopatrením a určite podľa Krna nešlo o zámer. Prílohy dodali a zverejnili v centrálnom registri až na našu žiadosť.

„Deravo zverejnenú zmluvu, ktorá sa týka verejných peňazí, preto nepovažujeme za riadne zverejnenú v duchu zákona. Ten navyše hovorí, že plnenie zmluvy môže nastať až po jej zverejnení. Ak by nákupy prebiehali pred riadnym zverejnením zmluvy, a teda pred jej účinnosťou, bolo by otázne, či boli peniaze využité oprávnene,“ myslí si Pavol Lacko z Aliancie Fair-play.

Po zverejnení prílohy možno v SVP začnú vo vedení testovať viacero manažérskych košieľ proti poteniu.

Porovnanie cien

Prilba Bežná cena 12 eur SVP, š. p. 16 eur

Bunda Bežná cena 75 eur SVP, š. p. 150 eur

Montérky Bežná cena 25 eur SVP, š. p. 49 eur

Popruhy Bežná cena 20 eur SVP, š. p. 37 eur

Okuliare Bežná cena 11 eur SVP, š. p. 40 eur

Tričko Bežná cena 3 eur SVP, š. p. 6,50 eura

Maska Bežná cena 19 eur SVP, š. p. 22 eur

Reflexná mikina Bežná cena 52 eur SVP, š. p. 118 eur

Gumáky Bežná cena 20 eur SVP, š. p. 24 eur

SPOLU Bežná cena 237 eur SVP, š. p. 440,50 eura

VIDEO Plus 7 Dní