Koronavírus riadne otriasol chorvátskym turistickým ruchom a ani po otvorení hraníc to nie je s dovolenkármi žiadna sláva. Mnohé hotely, reštaurácie aj ulice pár dní pred prázdninami stále zívajú prázdnotou. Bibinje, sympatické štvortisícové mestečko na severe Dalmácie, je ešte opustenejšie ako neďaleký Zadar. Nie div. Čo by tu bežný, zábavychtivý turista robil? Práve na jeho okraji, v oáze mieru a pokoja, sme objavili „domčeky“ dvojice našich, už skoro zabudnutých politikov. Po uvoľnení opatrení neváhali ani chvíľu a vybehli za júnovým jadranským slnkom.

Chce len pokoj

Apartmánová štvrť, rovno vedľa priezračnej hladiny Jadranu, nepôsobí zvlášť exkluzívne. Spleť niekoľkých uličiek, akoby náhodne rozhádzaných, hoci miestami honosných budov, úzka cesta, ktorá pamätá lepšie časy.

Z naivných predstáv, že by sa tu dala stráviť pekná a lacná dovolenka, nás rýchlo vyvedie veľký bilbord, ponúkajúci predaj luxusných apartmánov za 380-tisíc eur - že je to výhodná cena. No a keď vystúpime z auta, ujme sa nás dáma v stredných rokoch. „Ubytovanie? Dvadsaťštyri štvorcových metrov, s balkónom! 150 eur na noc...“

S vďakou odmietame a namierime si to k domu so zaparkovaným bielym Audi Q7 na dvore. Vyzerá prázdny. Na dovolenkovú lokalitu veľkorysý pozemok sa tiahne tak na dva metre od mora, kde je pred každým zadným východom betónové mólo.

Na snímke dom v Chorvátsku, ktorého majiteľom je bývalý politik a poslanec za MOST HÍD MUDr. Tibor Bastrnák
Na snímke dom v Chorvátsku, ktorého majiteľom je bývalý politik a poslanec za MOST HÍD MUDr. Tibor Bastrnák
Zdroj: MARTIN DOMOK

Po pár záberoch fotoaparátom sa predsa objaví bývalý komárňanský primátor, predseda poslaneckého klubu a expert na zdravotníctvo strany Most-Híd Tibor Bastrnák. Veľmi mu do reči nie je, aj keď, ako tvrdí, rátal s tým, že raz si ho nejakí novinári nájdu.

Pritom svoje letné útočisko ako poslanec šikovne maskoval. V jeho majetkovom priznaní viac než nič nehovoriaci nekonkrétny opis nehnuteľností bili do očí kurióznejšie položky, napríklad poľovnícka výbava.

„Neviem, čo by som vám povedal. Dlho som nebol na dovolenke a potreboval som si trochu odpočinúť.“ Tentoraz so ženou prišli Chorvátsko len predsezónne ochutnať na štyri dni. „Nemáme jachtu ani čln, vlastne ani nič neplánujeme. Len si užívať pokoj. Moja manželka možno ešte viac ako ja.“

Z politiky je už len marketing

Útulné sídlo s rozlohou 130 štvorcových metrov s priestranným dvorom vraj kúpil úplne náhodou. Dostal dobrú ponuku. Cenu nechce prezradiť, ale keď spomenieme bilbord pri ceste, zareaguje: „Určite to bolo menej.“

V rozhovore zabrúsime aj k jeho politickej kariére. Fakt, že veľká politika je pre neho minulosťou, vníma pozitívne. „Cítim sa tisíckrát lepšie. Politika už nie je, čo bývala. Niekedy išlo o nejaké hodnoty, teraz je to už len marketing.“

Doplní, že aj keby zostali vo vláde, už nechcel kandidovať. Rozhodol sa žiť normálne, nebyť neustále pod drobnohľadom. Lojalita ho však nútila ešte nejaký čas zotrvať. „Hovoril som si, že potápajúca sa loď sa neopúšťa.“

Po osemnástich rokoch v parlamente sa budúcnosti v obyčajnom svete neobáva. „Som lekár, mám čo robiť,“ vysvetlí.

Neobídeme ani obdobie, keď spojením so Smerom stratil Most u mnohých voličov kredit. Bastrnák to za zradu nepokladá. Vlastne, sám bol za to, aby túto možnosť strana využila. „Chápem, že to veľa ľudí sklamalo, ale vtedy sa rysovali len tri alternatívy - predčasné voľby, koalícia Smer, SNS a ĽSNS alebo my. Pre nás ako menšinovú stranu bolo dôležité byť vo vláde a pravda je, že nikdy predtým sme nevybojovali pre našich voličov toľko ako teraz. Nemohli sme predpokladať Jankovskú, Kočnera, že tie prepojenia budú také hlboké. Keby sme vtedy vedeli, čo vieme dnes, určite by sme sa rozhodli inak.“

Stačí slnko a trocha soli

O pár desiatok metrov ďalej, na tej istej ulici nachádzame veľký dvojposchodový dom so šiestimi apartmánmi, ktorý si dal pred niekoľkými rokmi postaviť bývalý minister obrany z radov SDKÚ-DS Juraj Liška. Podľa chorvátskeho katastra politický dôchodca vlastní hneď tri z nich - dva s rozlohou 65 štvorcových metrov, tretí má dokonca až 95 štvorcových metrov. Za vysokým múrom je priestranný zatrávnený dvor s bazénom a palmami. Fotografovanie nikoho nevyrušuje, tak musíme zazvoniť.

Na schodoch nás privíta bývalý hokejový reprezentant a pred rokmi jeden z najlepších obrancov kanadsko-americkej Národnej hokejovej ligy Róbert Švehla. Fakt, že tu už šiesty rok vlastní jeden z apartmánov, neprekvapuje. Mohol by ich mať desať. Veď len v NHL zarobil takmer dvadsať miliónov dolárov. Navyše s Jurajom Liškom sú vraj dobrí kamaráti. Tak prečo nebyť aj susedmi?

Do Chorvátska sa vybral so svokrovcami, ktorí tu zvyčajne trávia predsezónne obdobie. Korona termín ich dovolenky posunula. Ani jemu pri móle nekotví žiadna jachta. „Stačí mi slnko a trocha tej soli,“ prehodí s náznakom úsmevu.

Zahľadíme sa na rozsiahlu výstavbu v susedstve. Tam tiež buduje Juraj Liška. Hokejista nám k tomu nevie alebo nechce veľa povedať. Len toľko, že niekdajší minister a dnes podnikateľ kúpil pozemky od susedov. „Veď zajtra by mal prísť,“ dodá na rozlúčku.

Podniká a je mu dobre

„Pred vstupom do politiky som podnikal a keď som z nej odišiel, podnikám znova,“zareaguje na naše otázky Juraj Liška, muž, ktorý bol svojho času jedným z najlepšie zarábajúcich členov vlády. „Som mimo verejného života a do politiky sa na sto percent neplánujem vrátiť. Mám rodinu, deti, vnúčatá, takto som spokojný.“

Dodáva, že s najbližšími zostane v Chorvátsku len sedem dní. „Pol roka sme sem nemohli prísť, chcel som vidieť, ako to vyzerá, treba poupratovať, porobiť v záhrade...“

Podľa obchodného registra dnes bývalý minister vlastní firmu s rýdzo slovenským názvom Dolná kopanica, ale tá jeho budovateľské aktivity v Bibinje nezastrešuje.

„S Dolnou kopanicou podnikám v Trenčíne a tu so synom pôsobíme ako fyzické osoby.“ Ako pokračuje, dom, ktorý sme navštívili, síce postavil, ale väčšiu časť obytných priestorov už vlastnia subjekty, ktoré si neprajú, aby o nich hovoril. „Ja mám so synom len jeden apartmán. Strieda sa v ňom celá rodina. Osobne tu netrávim veľa času. Nechcem o tom viac hovoriť, je to moja súkromná vec.“

Na snímke rozostavaná budova v Bibinje, Chorvátsku, ktorú stavia Juraj Liška, bývalý minister obrany za SDKÚ.
Na snímke rozostavaná budova v Bibinje, Chorvátsku, ktorú stavia Juraj Liška, bývalý minister obrany za SDKÚ.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Rovnako úsporne komentuje novostavbu. Zdôrazní len, že je viac ľudí, ktorí sú do toho projektu zapojení. Rozširovanie aktivít práve v tejto oblasti, ktorá pôsobí ako dedinka na konci sveta, vysvetľuje jednoducho: „Páči sa nám tu. Je tu všetko, čo potrebujeme.“

A za koľko plánuje nové apartmány po ich dokončení predávať? „To v tejto chvíli ešte neviem. Ale ceny sa tu pohybujú okolo tritisíc eur za štvorcový meter. Pod to asi nepôjdeme,“uzavrie bývalý minister.

… a iní

Je prekvapivé, že na pohľad málo príťažlivá oblasť neďaleko Zadaru si získala srdcia viacerých našich politikov a vysokých funkcionárov. Pár kilometrov od Bibinje leží dedina Sukošan, kde svoj hlavný dovolenkový stan rozložilo hneď niekoľko veľkých zvierat strany Most-Híd.

Ako sme už v PLUS 7 DNÍ písali, apartmán tu kúpil bývalý minister spravodlivosti Gábor Gál, jeho nový stranícky šéf a exminister životného prostredia László Sólymos, bývalý podpredseda Národnej rady Andrej Hrnčiar, ktorý tu údajne má vlastné investičné aktivity, a z času na čas sa zastaví zrelaxovať aj bývalá hlava Mosta Béla Bugár.

To nie je všetko. Do susedstva zástupcov maďarskej menšiny sa nanominoval ešte donedávna šéf vojenských tajných Ján Balciar. Ten je kapitola sama osebe, nielen pre nehorázny plat, ktorý od štátu poberal. Dnes už vieme, že sídlo v Chorvátsku je malým zlomkom z jeho zhruba trojmiliónového majetku, ktorého pôvod stále nedokáže uspokojivo vysvetliť.

No a aby bolo politické spektrum bohatšie, svoje dve obydlia s rozlohou vyše dvesto štvorcových metrov v Sukošane získal ďalší niekdajší podpredseda NR SR zo Smeru Martin Glváč. Zdá sa, že z tejto jadranskej lokality sa pomaly stáva slovenský politický Hollywood. Lenže s týmito celebritami sa nikto veľmi fotiť nechce.