Počty Slovákov, ktorí dobrovoľne posilňujú obranu Ukrajiny, však nie sú vysoké. Po ohlásení vzniku medzinárodnej légie vlani v marci sa ozvalo hneď sto mužov z Česka, ktorí tam odcestovali. Zo Slovenska odišlo do konca januára osem dobrovoľníkov.
Rozdiel môže byť spôsobený aj tým, že Slovensko má komplikovanejší proces odsúhlasenia žiadostí. Všetci, ktorí žiadali o vojenskú službu pre inú krajinu, museli dostať osobitné povolenie od prezidentky Zuzany Čaputovej. Inak by nesmeli vykonávať vojenskú službu v ozbrojených zložkách iného štátu a hrozil by im trest dva až osem rokov väzenia.
„K dnešnému dňu prezidentka vydala celkovo 27 rozhodnutí, z toho osem povoľujúcich a devätnásť nepovoľujúcich službu v cudzom vojsku. Všetky rozhodnutia sa týkali Ukrajiny,“ uviedlo tlačové oddelenie Kancelárie prezidentky Zuzany Čaputovej.
Vám sa nechce umierať?
Tu je stránka medzinárodnej légie, ktorú zriadila Ukrajina pre dobrovoľníkov, ktorí chcú pomôcť v bojoch. Z výpovedí Čechov, ktoré priniesli tamojšie médiá, je zrejmé, že niektorí si predstavovali situáciu inak, ale bojujú ďalej. Bývalý profesionálny vojak pre Seznam Zprávy napríklad hovoril o tom ako ťažko sa vytláčajú ruskí vojaci a o osobnej zlej skúsenosti s veliteľom jednotky, ktorý bol nekompetentný a posielal ľudí v zásade na smrť. Posielal ich totiž na územie, kde vedeli, že je zakopaných asi tisíc ruských vojakov na ústupe a rozstrieľajú ich.
„Keď ste to odmietli, tak ste počuli: ‚Vám sa nechce umierať?‘ Nám sa ‚chcelo‘, ale nie zbytočne, že tam len prídeš a oni ťa rozstrieľajú,“ povedal dobrovoľník, ktorý videl zomierať spolubojovníkov.
Samovražedné misie
Denník Kyiv Independent zas zverejnil vlani v lete článok o tom, že hoci ukrajinská armáda vedie spravodlivý boj a zaslúži si všemožnú podporu, aj v nej sa dejú hrozné veci. Článok začal výrokom Brazílčana, ktorý velil asi tridsiatim vojakom v medzinárodnej légii a na protest proti pomerom, kde ich posielali na samovraždené misie, odišiel:
„Prišli sme týmto ľuďom pomôcť bojovať za ich krajinu proti invázii. Neprišli sme, aby sme robili presne to, čo robia na ukrajinskej pôde zasra*í Rusi,“ vyhlásil. Okrem neho aj ďalší členovia jednotky prehovorili o nútenom rabovaní, zneužívaní a ako ich velitelia posielali nepripravených na samovraždené misie, pri ktorých zahynuli viacerí vojaci.
Rakva na kolesách
Na druhej strane, napríklad 18-ročný dobrovoľník z Česka pre novinky.cz uviedol, že on je so svojím rozhodnutím spokojný. „Už si neviem predstaviť, že by som trebárs dorobil školu a išiel normálne pracovať. Tu človek nevie, čo bude a to je práve ono. To proste nie je obyčajný život,“ uviedol mladý muž, ktorý by po vojne chcel zostať na Ukrajine a ak by to bolo možné, aj v radoch jej armády. Čo by robiť ale určite nechcel, je byť v tanku, ktorý označil za rakvu na kolesách. Do tankov sa podľa neho strieľa nonstop.