Mikurčík v lete tohoto roku navýšil bez súhlasu partnerov základné imanie, čím ovládol vyše 90 percent spoločnosti vlastniacej hotel Carlton. Jeho spoločníci v reakcii na túto zmenu odstavili z konateľských pozícií Erika Mikurčíka a jeho manželku Zuzanu Kalmanovú.

Situácia v spoločnosti Carlton Property, v ktorej má realitný magnát Erik Mikurčík 92 percentný podiel, avšak v jej mene konajú Maroš Grund a Rudolf Hrubý z Esetu, je naďalej patová. Mikurčík tvrdí, že ide o obyčajný obchodný spor, jeho partneri Rudolf Hrubý a Maroš Grund hovoria o podvode. Obe strany už podali niekoľko trestných oznámení. Najnovšie Erik Mikurčík konfrontoval všetkých partnerov firmy Eset, ktorí sa do prípadu zainteresovali spoločným vyhlásením, so závažnými tvrdeniami o politickom zasahovaní do obchodného prípadu.

Ministerstvo zasiahlo

“Rudolf Hrubý sa verejne vyhrážal svojimi osobnými kontaktami na ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú, ktorá má v jeho prospech riešiť jemu nevyhovujúcu situáciu,” tvrdí Mikurčík. Dodal, že svedkami týchto vyhlásení jeho spoločníka boli advokáti oboch strán, ale aj policajti zasahujúci v hoteli pri konflikte so súkromnou bezpečnostnou službou, ktorá mala Mikurčíka vyhodiť z priestorov hotela Carlton ako nežiadúcu osobu. Mikurčík tvrdí, že spis jeho firmy si z obchodného registra vyžiadala osobne ministerka Žitňanská a považuje to za neštandardný postup. “Prečo pani ministerka študuje spis súkromnej spoločnosti? Na Slovensku je 200 tisíc eseróčiek, tak prečo sa ministerka zaujíma práve o nás?” položil otázku realitný maklér Mikurčík.

“Môžeme potvrdiť, že ministerstvu spravodlivosti boli dňa 8.9.2017 v danej veci doručené dve podania menovaného Erika Mikurčíka, v ktorých sa sťažoval a požadoval preveriť postup vyšších súdnych úradníkov. Rovnako prišlo v tejto veci aj podanie druhej strany, ktoré sa okrem sťažnosti na postup vyššej súdnej úradníčky týkalo aj sudkyne,” vysvetlil hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla. Podľa neho si spisy v danej veci zo súdu nezobrala ministerka, ale si ich vyžiadalo ministerstvo spravodlivosti za účelom preverenia podaní. “Ministerka tieto spisy, rovnako ako v iných prípadoch, ani nevidela. Nakoľko ministerstvo spravodlivosti nemá právomoc prešetrovať konanie ani vyvodzovať zodpovednosť voči vyšším súdnym úradníkom, boli podania vo vzťahu k vyšším súdnym úradníkom odstúpené predsedníčke Okresného súdu Bratislava I. na priame vybavenie a ku konaniu sudkyne sme požiadali o zaslanie jej vyjadrenia, aby sme vec mohli posúdiť v rámci našich kompetencií,” dodal Bubla.

Konkurz v réžii mafie?

Riešenie sporu o firmu a o jeden z najkrajších hotelov v hlavnom meste ešte bude sledovanou témou aj preto, že Erik Mikurčík vytiahol aj informácie o ďalšom možnom postupe svojich spoločníkov. Hovorí o konkurze, ktorý by sa mal konať v réžii konkurznej mafie. “Dostali sa ku mne isté šumy…” odpovedal Mikurčík na otázku, či má pre svoje tvrdenia aj nejaké konkrétne dôkazy.

"V prvom rade pán Mikurčík svojim vystúpením skôr pripomínajúcim divadlo iba ukázal svoj spôsob uvažovania a práce. Vie totiž, že za celou kauzou v skutočnosti je jeho pokus o podvod - či už v podobe podozrivého plnomocenstva a odstavenia investorov alebo úkonmi, ktoré sa pokúšal urobiť na katastri vo vzťahu k budove Carltonu. Tieto skutky navyše urobil investorom poza chrbát,” komentujú výroky svojho partnera prostredníctvom hovorkyne Zuzany Hošalovej Rudolf Hrubý a Maroš Grund. “Pán Mikurčík nie je obeť, ale investori páni Grund a Hrubý sú, keďže pri tomto pokuse o podvod stále môžu prísť o desiatky miliónov. Jeho vyhlásenia o vzťahu k ministerke, ďalších osobách a o konkurze, ktorými pozýval aj na tlačovú besedu, sú iba produktom jeho fantázie a na podobné klebety ani nebudeme reagovať,” uzavrela PR manažérka Esetu Zuzana Hošalová. Na otázku, či sa pripravuje konkurz, však neodpovedala.