Papaláši

Kaliňák na to použil štatistiku letov vládnym špeciálom, prezident údajne až 319 letov absolvoval neoprávnene. Podľa Kaliňáka prezident zneužíva vládnu letku aj na súkromné účely. Najviac im prekážajú jeho časté lety za rodinou do Popradu. Ku kritike sa pridal aj Andrej Danko - prezident sa vraj správa papalášsky. „Keby Danko previezol svojho syna do Varšavy, čo by ste so mnou robili?“ položil si otázku líder SNS.

Vojna Fica s Kiskom naberá na obrátkach. „Chce prezidentovi znížiť jeho prestíž!“ varuje politológ

Foto: TASR

Minister klame

Kiska sa opakovane bráni tým, že mu to Kaliňák osobne ponúkol. „Minister vnútra ma upozornil, že nie je rozdiel medzi služobnou a súkromnou cestou prezidenta, že som prezidentom 24 hodín," povedal prezident. „Mrzí ma, že minister vnútra klame, opakovane klame. A mrzí ma, že práve takýto človek stojí na tak dôležitej funkcii ako je minister vnútra,“ dodal Kiska.

Hlavy štátu sa na sociálnej sieti zastal líder SaS Richard Sulík. „Andrej Kiskovi držíme palce a má našu podporu. Suma, ktorú prelietal je len zlomok toho, čo sa ukradne počas tohto vládneho zlepenca. Že kapitán Danko, bozkávajúci výložky, vyčíta Andrejovi Kiskovi papalášizmus, považujem za výsmech.“

Zneužívanie peňazí daňových poplatníkov

Komentára sa nezdržal ani poslanec Smeru Ľuboš Blaha: „Už sa šepkalo, že prezident cestuje na víkendy za rodinkou, hovorilo sa, že päťkrát či viac. Ale zostali sme ako obarení, že je to až za milión eur.“ Podľa jeho slov by si také niečo nedovolili ani papaláši zo strednej Ázie.

Vojna Fica s Kiskom naberá na obrátkach. „Chce prezidentovi znížiť jeho prestíž!“ varuje politológ

Foto: SITA

„Občania majú právo vedieť, ako sa využíva vládna letka. Informácie by sme mali mať však aj z druhej strany a bolo by férové, keby sa to riešilo za prítomnosti prezidenta. To, že sa to riešilo v čase jeho neprítomnosti, bol asi zámer,“ myslí si podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová. Akékoľvek zneužívanie peňazí daňových poplatníkov treba podľa nej stíhať a bude vraj prvá, kto na tu upozorní.

„Teraz, keď už vyliali ten kýbel špiny, bude irelevantné, či prezident príde o týždeň do parlamentu.“ Ona sama sa dobrovoľne vzdala štátnej limuzíny a nevyužíva možnosti, ktoré sa jej ponúkali. Zdôraznila však, že ju prehovárali, aby služobné auto so šoférom využívala.

Vojna Fica s Kiskom naberá na obrátkach. „Chce prezidentovi znížiť jeho prestíž!“ varuje politológ

Foto: Martin Domok

Z prezidenta premiér?

„Tento konkrétny atak, ktorý teraz prišiel, je súčasťou dlhodobejšieho politického zápasu medzi prezidentskou kanceláriou, šéfom parlamentu Andrejom Dankom a premiérom Robertom Ficom. Prezident dva roky mlčal a teraz sa obúva do politiky Smeru a SNS. Dalo sa očakávať, že sa voči tomu postavia a budú viesť útok na zníženie jeho prestíže. Vystúpenie Kaliňáka je toho súčasťou. Je dôležité, aby občan porozumel, že prezident útočí na ich politické rozhodnutia a oni mu to chcú vrátiť. Bojujú proti jeho prestíži,“ myslí si politológ Michal Horský.

Na otázku, či za tým nie sú aj obavy, že Kiska vstúpi do parlamentnej politiky a zabojuje o premiérske kreslo, Horský odpovedal: „Asi sa zbytočne obávajú, že vstúpi do parlamentnej politiky. V európskej histórii sa iba málo prezidentov nepokúsilo obnoviť svoj prezidentský mandát. Výnimkou je francúzsky prezident Francois Hollande. Ťažko uveriť, že by to urobil práve Kiska.“

Čítajte viac

Bude vás zaujímať