Boj medzi policajtmi je ešte ostrejší, než sa zdá. Policajná inšpekcia obvinila z krivej výpovede aj marenia spravodlivosti až troch kajúcnikov, ktorí vypovedajú v úplatkárskych kauzách NAKA, ako je Očistec či Judáš, ale aj v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Inšpekcia však dolapila iba jedného z trojice. Dvaja sa stihli kdesi ukryť aj vďaka tomu, že sám policajný prezident Peter Kovařík vydal pokyn na prerušenie akcie.

Vymyslená výpoveď

Od pôvodne tajnej schôdzky desiatich vplyvných ľudí Slovenska vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej a premiéra Eduarda Hegera na pôde Slovenskej informačnej služby sú známe vážne podozrenia, že vo veľkých mediálnych kauzách dochádzalo k ovplyvňovaniu svedkov. Dotknutí policajti či prokurátori to doposiaľ označovali za nezmysel. Lenže inšpekcia ministerstva vnútra už obvinila troch svedkov v kauzách, ktoré vyšetruje NAKA. Jeden z nich je Csaba Dömötör, ktorý potvrdzoval príbeh o tom, ako bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik prijal úplatok stotisíc eur.

Dömötör vypovedal, že viezol ďalšieho svedka, takáčovca Mateja Zemana, prezývaného Zemák, ktorý vraj na stretnutie do reštaurácie Towers niesol obálku so stotisíc eurami. Tvrdil, že kým na Zemáka čakal, fajčil a cez okno reštaurácie videl, ako si Zemák prisadol k už nebohému Františkovi Böhmovi a o chvíľu sa k nim pridal aj Ľudovít Makó. Pri návrate do auta už Zemák obálku nemal.

Inšpekcia priamo pred spomínanou reštauráciou zistila, že Csaba nemohol zvonku vidieť, kto je vnútri a čo tam robí. Okná totiž majú zrkadlový efekt, čiže odrážajú obraz z ulice. Dnu sa dá nazrieť len tak, že človek položí čelo na sklo a rukami pri očiach si zacloní svetlo.

Dömötör sa po zadržaní inšpekciou ku krivej výpovedi priznal.

Stopka od policajného prezidenta

Zemáka a ďalšieho kriminálnika Petra Petrova s prezývkou Tiger inšpekcia pri záťahu nenašla. Krajský prokurátor Rastislav Remeta informoval, prečo sa tak mohlo stať: „Vyšetrovateľka informovala dozorového prokurátora, že v skorých ranných hodinách sa podarilo zadržať jedného z obvinených a o 15 minút jej oznámili, že prebiehajúci zásah na zaistenie všetkých troch obvinených je zastavený. Už v ňom nemajú pokračovať.“ Až zhruba po hodinovej „prestávke“ vyšetrovateľke oznámili, aby v zásahu pokračovala. „Takýmto konaním, na ktorý dal podľa informácií vyšetrovateľky pokyn priamo prezident Policajného zboru, došlo k zmareniu zadržania dvoch obvinených, po ktorých je v súčasnosti vyhlásené pátranie. Nehovoriac o tom, že mohlo dôjsť aj k ohrozeniu osôb, ktoré mali podozrivých zadržať,“ zdôraznil šéf Krajskej prokuratúry v Bratislave.

V rámci pátrania po Zemákovi a Tigrovi príslušníci Úradu hraničnej a cudzineckej polície (ÚHCP) zo Sobraniec zablokovali auto s operatívcami NAKA, ktoré smerovalo na Úrad špeciálnej prokuratúry v Pezinku, na troch neoznačených civilných vozidlách. Povyskakovali z nich muži so zbraňami v rukách a kričali na policajtov, aby vystúpili, a prehľadali interiér auta aj priestor na batožinu. Príslušníci NAKA na tento zásah reagovali trestným oznámením.

Vyšetrovací tím inšpekcie viedla Diana Santusová. Deň po tejto akcii skončila Santusová na čele tímu inšpekcie.

„Dočasne poverený riaditeľ ÚIS (Útvar inšpekčnej služby) sa v zmysle platných interných predpisov rozhodol požiadať o vyšetrenie vedúcej tímu na polygrafe,“ uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Barbora Túrosová. Nasadenie Úradu hraničnej a cudzineckej polície podlieha interným pravidlám, „ktoré v tomto prípade neboli akceptované vedúcou špecializovaného tímu ÚIS“. Kontrolujú aj únik informácií o zatýkaní. „Vedúca tímu ÚIS argumentovala nasadenie síl a prostriedkov z ÚHCP Sobrance rovnako ako neinformovanie nadriadených snahou o zabránenie úniku informácií. Jej opatrenia však neboli efektívne a k únikom informácií došlo. Kontrolnými opatreniami sa zisťuje miera jej zodpovednosti za tieto úniky,“ dopĺňa hovorkyňa.

SIS sledovala Tigra

Odvolanie Santusovej zdvihlo tlak krajskému prokurátorovi Rastislavovi Remetovi. Považuje ho za viac ako neštandardné, keď­že dozorový prokurátor v postupe vyšetrovateľky nezistil žiadne procesné pochybenie. Podľa Remetu môže mať takýto postup negatívny vplyv na ďalší priebeh vyšetrovania. Vyšetrovací spis má len dosiaľ viac ako 3-tisíc strán a podľa vydaných uznesení obsahuje závažné dôkazy. Spomínajú sa v nich napríklad súdom schválené odposluchy Slovenskej informačnej služby.

Tiger v rozhovore s neznámou osobou hovorí: „Ja som im dohodol Zemáka, aby vypovedal proti Makóovi. Ja som dohodol to, že zosúladili výpovede Csabu Dömötöra so Zemákom, aby sedeli. Ja som im vybavil Jakuzu, že vypovedal o tom vydieraní Makó, čo boli v tom Den Bravene, či kde to boli. To som zabezpečil ja, Čurilla (vyšetrovateľ NAKA - pozn. red.) to vie. Za to Čurilla došiel za Šúrekom (prokurátor - pozn. red.) na začiatku, keď Repa (prokurátor - pozn. red.) povedal, že ma idú zadržiavať a Čurilla povedal, že tento chlapec nám od začiatku pomáha, tohto chlapca nie. Len neviem, či sú toho istého názoru tí prokurátori stále.“

Tiger ďalej rozprával, že na ňom stojí Kučerkova legalizácia, Očistec, Judáš, všetko: „A ja si pamätám, keď mi povedal Čurilla, že keby nebolo mňa, neni takáčovcov, neni Makóa. Keby neni Makóa, neni Očistec, keby neni Makóa, neni Judáš, všetko som to robil ja.“ V ďalšej časti zas podľa odposluchu tvrdil: „Počúvaj všetko toto, to keby Čurilla ti povedal, jak sa to tam koordinovalo všetko, však ja som im vybavil chlapcov, aby sami prišli na výsluch vypovedať.“ Neskôr podľa prepisu dodal, že „potrebovali niekoho, kto bude verifikovať Zemákove informácie, že ho viezol do Towersu, že dávali peniaze, všetko, tak som vybavil Csabu Dömötöra, ktorý ho viezol“.

Sedem hodín na návšteve v NAKA

O podozreniach z manipulovania svedkov v mediálne známych prípadoch sa šepkalo už dlhšie. O esemeskách s inštrukciami vyšetrovateľa pre operatívca hovorili Robert Fico a Peter Pellegrini. Pellegrini ukázal médiám screenshot takejto správy, ktorá údajne pochádzala od vyšetrovateľa Jána Čurillu.

Ako mohli na NAKA ovplyvňovať vývoj kauz, ukazuje napríklad výsluch Dömötöra. Oficiálne bol uskutočnený 20. 8. 2020. Lenže inšpekcia zistila, že Dömötör bol v budove NAKA aj 18. augusta. Sedem hodín trčal u vyšetrovateľa a vo vyšetrovacom spise nie je o tejto „návšteve“ ani zmienka. V uznesení inšpekcie sa píše: „Vyvstáva logická otázka, aký bol dôvod návštevy tohto svedka dva dni pred jeho oficiálnym výsluchom a to v rozsahu až sedem hodín.“

Viac FOTO v GALÉRII

Podozrenia o manipulovaní svedkov k výpovediam posilnila aj správa SIS prečítaná 28. mája v národnej rade. Stalo sa tak v reakcii na tajné stretnutie najvyšších ústavných činiteľov s predstaviteľmi orgánov činných v trestnom konaní 17. mája na pôde SIS. Správa SIS hovorila o manipulácii trestných konaní v kauzách Očistec, Božie mlyny, Judáš a Mýtnik cez koordináciu výpovedí svedkov a spolupracujúcich obvinených a služba v nej tvrdí, že má o tom aj dôkazy. Už skôr na to upozornil i predchádzajúci riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský, ktorého však krátko nato, čo získané informácie posunul orgánom činným v trestnom konaní, zadržali. Na základe svedectiev dvoch dobre známych kajúcnikov ho obvinili z korupcie tiež.