Igor Matovič, ktorý má pre Remišovú zjavnú slabosť, nechce pripustiť, aby sa koaličných rozhovorov zúčastňovala aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Za Remišovou stoja najviac tri poslankyne Za ľudí - Miriam Šuteková, Viera Leščáková a Alexandra Pivková. Všetky tri sú len náhradníčky za zvolených poslancov. Ministerka sa však neúspešne snažila presviedčať verejnosť o opaku.

Okrem troch poslankýň podsunula do médií tvrdenie, ktoré sa nezakladá na pravde. A to, že má na svojej strane až päť poslancov. Zrejme medzi svojich podporovateľov započítala aj priamo zvolených zákonodarcov - Juraja Šeligu a Janu Žitňanskú.

Šeligovi ponúkala Remišová miesto predsedu

Šeligovi dokonca ponúkla Remišová miesto predsedu, ak nebude nikto iný z predsedníctva strany kandidovať. Aby tak mohla eliminovať ambíciu Kolíkovej vystriedať Remišovú na poste predsedníčky, keďže tá je tiež členkou predsedníctva. Ani tento ťah jej však nevyšiel.

Posledný úder by mohla Remišová dostať, ak by sa funkcií vzdali Kolíková aj so štátnym tajomníkom rezortu spravodlivosti Michalom Luciakom, ktorý sa dostal do parlamentu zo šiesteho miesta na kandidátnej listine strany Za ľudí.

Vtedy by zostal Remišovej len jeden žetón – poslankyňa Miriam Šuteková. Podľa Matovičovej logiky by tak jeden ministerský post nemal už hodnotu ani troch zákonodarcov, ale len jedného. Ministerka Remišová by tak na koaličných rokovaniach zastupovala len jeden hlas v parlamente.

Ďalším faktorom boja v strane Za ľudí môžu byť aj nemalé príspevky od štátu za voľby a ďalšie peniaze, ktoré dostávajú strany za fungovanie ako parlamentnej strany. Za ľudí takto zhrablo po voľbách od štátu vyše päť miliónov eur. O týchto príspevkoch však všetky strany naprieč celým politickým spektrom radšej mlčia. Vplyv na rozhodovanie o straníckych peniazoch v Smere napríklad nadobro rozhádali Fica s Pellegrinim.

Ako si ide Remišová vyškriabať oči s Kolíkovou, si pozrite v GALÉRII >>

Tesne pred odchodom Pellegriniho zo Smeru mu ponúkol Fico post predsedu, po čom aj jeho učeň pôvodne túžil. Bolo tam však jedno veľké ALE. O smeráckej kase chcel aj naďalej rozhodovať Fico. Preto sa Pellegrini radšej pobral kade ľahšie a založil si radšej Smer 2. Nazval ho Hlas.