Rómska strana Princíp utrpela dva týždne pred voľbami ťažkú ranu. Pri tragédii zomrel predseda Atila Géňa (†44). Polícia informovala, že ho privalil kolesový nakladač, ktorý mu spôsobil ťažké zranenia. Tým podľahol v nemocnici. Strana Princíp smrť svojho predsedu potvrdila na sociálnej sieti, na jeho počesť si vymenila profilovú fotku za portrét Géňu s čiernou páskou a rokmi jeho narodenia a úmrtia. Okolnosti tragédie sú zatiaľ nejasné. „Dychová skúška bola negatívna. V prípade bolo začaté trestné stíhanie pre prečin ublíženie na zdraví," uviedli krajskí policajti.

Géňa bol aktívny na mnohých frontoch. Za stranu Princíp, s ktorou sa ako líder chcel uchádzať o priazeň voličov v predčasných parlamentných voľbách, kandiduje aj kontroverzný bývalý kráľ Zemplína Mikuláš Vareha. Géňa bol niekoľko rokov aj starosta obce Žehňa. Ako občiansky aktivista sa zameriaval na problémy rómskej komunity, viedol združenie nazvané Rómovia napredujú dopredu. Obyvatelia obce či kolegovia zo strany ho opisovali ako bojovníka za spravodlivosť, chudobných a Rómov. Na sociálnu sieť pravidelne dával videá o svojej činnosti v úrade. Iba deň pred smrťou uverejnil telefonát s vodárňami o tom, prečo sa zhoršila kvalita vody v Žehni.

Kriminálna minulosť

Jeho minulosť však bola poznačená viacerými škandálmi. Preslávil sa tým, že po pár mesiacoch vo funkcii starostu mu obecní poslanci odhlasovali maximálny možný plat. Ide o zaujímavú sumu okolo 4500 eur v hrubom, pričom Žehňa má zhruba 1300 obyvateľov. Problematický bol aj jeho nástup do úradu, keďže v minulosti bol viackrát stíhaný a aj právoplatne odsúdený. Išlo o podvod, spreneveru, dokonca sexuálne zneužívanie chlapca. Za podvod si odsedel 16 mesiacov vo väzení, trestom za spreneveru bola účasť na verejnoprospešných prácach.

Géňa navyše pred komunálnymi voľbami v roku 2018 podpísal čestné vyhlásenie, že je bezúhonný, čím zatajil svoju kriminálnu minulosť. Zákon jasne hovorí, že na verejnú funkciu nemôže kandidovať človek, ktorý je odsúdený za úmyselný trestný čin. Výnimkou je, ak by mu súd tieto činy zahladil. Géňa vtedy argumentoval, že skutkov sa dopustil dávno a boli zahladené. Okresný súd v Prešove potvrdil, že Géňa podal žiadosť o zahladenie dvoch skutkov, no dodal, že súd mu ani v jednom prípade nevyhovel.