Tip na článok
Róbert Okoličány: Pokojne si môže cestovať po svete. Na nájdenie krajiny, z ktorej ho už nevydajú, má času dosť.

Vrah Okoličány na ceste okolo sveta: Súdy sa hádajú, kto má vydať medzinárodný zatykač

Neskutočné! Medzinárodný ani európsky zatykač na Róberta Okoličányho ani na jeho strelca Jozefa Leška ešte súdy nevydali. Hádžu si to medzi sebou ako horúci zemiak.

Galéria k článku (7 fotografií )
Jozef Leško: Podľa súdu zasiahol Romana Straku. Stihol zdrhnúť, no medzinárodný zatykač ešte nevydali ani na neho.
Sklamaná: Ľubica Straková, mama nevinnej obete, útek Okoličányho čakala. Doťahovanie súdov dáva vrahovi jej syna množstvo času na dokonalý útek.
Róbert Nigut: Je zatiaľ jediný z Okyho gangu, koho hľadajú medzinárodným zatykačom.

Na doživotie odsúdený vrah a mafián si tak môže bez problémov cestovať po svete. Na presun do krajiny, z ktorej ho už Slovensko nedostane, mu veľkoryso dali už dva týždne!

Zmizli

Oky, ako košického mafiána prezývajú, dostal doživotie ešte 11. apríla. Najvyšší súd totiž vtedy potvrdil rozsudok Špecializovaného trestného súdu v jeho prípade. Podľa predsedu senátu mu pripísali tri vraždy. Takmer okamžite po vynesení rozsudku sa Oky zobral a zmizol. To napriek tomu, že ho polícia mala v merku.

Predseda senátu podľa hovorkyne Alexandry Važanovej po vynesení rozsudku spracoval príkazu na dodanie do výkonu trestu o 15:51. NAKA podľa nej mailom informoval už 14:26. Rozsudok padol pred 13. hodinou. Následne, na druhý deň bol vydaný na Okoličányho, aj jeho poskoka Leška, zatykač. Ten však platí len na území Slovenska.

Môže cestovať

Okoličány teda v momente, ako sa dostal mimo Slovenska, môže bez problémov cestovať. Rovnako ako Jozef Leško, ktorý dostal 24,5 roka. Doteraz na nich nik nevydal európsky ani medzinárodný zatykač. Túto povinnosť si prehadzujú Špecializovaný trestný súd a Najvyšší súd. „Najvyšší súd nie je oprávnený konať vo veci vydania európskeho ani medzinárodného zatýkacieho rozkazu na právoplatne odsúdených Róberta Okoličányho a Jozefa Leška. Trestný poriadok jasne hovorí, že rozhodnutia súvisiace s výkonom trestov a ochranných opatrení robí, ak ďalej nie je ustanovené inak, súd, ktorý vo veci rozhodol v prvom stupni. Najvyšší súd je pripravený v tomto smere poskytnúť maximálnu súčinnosť, a teda všetky relevantné informácie, ktoré by prispeli k urýchleniu vydania zatýkacích rozkazov,“ hovorí Alexandra Važanová.

Čakajú na spis

Tam však poukazujú späť na Najvyšší súd. „Európsky ani medzinárodný zatýkací rozkaz na Vami uvedené osoby Špecializovaný trestný súd do dnešného dňa nevydal, nakoľko súd vo veci nemôže vykonávať žiadne úkony, pretože nedisponuje so spisom a nemá k dispozícii rozhodnutie, z obsahu ktorého by bolo zrejmé, že rozhodnutie je právoplatné a vykonateľné. Vec je až do vrátenia spisu s rozhodnutím Najvyššieho súdu SR v jurisdikcii najvyššieho súdu, ktorý je až do vrátenia spisu tunajšiemu súdu príslušným súdom na vydanie európskeho zatýkacieho rozkazu, prípadne medzinárodného zatýkacieho rozkazu, za predpokladu, že má na taký postup splnené zákonné podmienky,“ reaguje však Zuzana Zvalová z kancelárie predsedu Špecializovaného trestného súdu. Ako sme sa dozvedeli, v niektorých prípadoch vraj už v minulosti prebral iniciatívu špecializovaný súd a požiadal najvyšší o zapožičanie spisu. „Najvyšší súd neeviduje žiadnu oficiálnu písomnú žiadosť o zapožičanie, či sprístupnenie spisu za účelom vydania európskeho zatýkacieho rozkazu,“ dodáva Važanová.

Prečítajte si tiež:

VIDEO Plus 7 Dní