Obávanejšieho zločinca, ako je Radovan Krejčíř, v Česku nemali. Polícii ušiel pri domovej prehliadke jeho vily v Černošiciach v roku 2005 a usadil sa v Juhoafrickej republike. Za krátky čas ovládol i tamojšie podsvetie, a to takým brutálnym spôsobom, že si ho všimli aj v americkom týždenníku Time.

Česi sa celý čas snažili dostať Krejčířa z JAR domov, aby ho strčili do väzenia, ale v januári tohto roku minister vnútra Českej republiky Jan Hamáček vyhlásil, že návrat bosa Krejčířa predstavuje pre krajinu bezpečnostné riziko. Bol by najradšej, keby si ho v JAR ponechali. Tento vrah, schopný všetkého, mal kontakty aj na Slovensku. Nitky vedú k Marianovi Kočnerovi.

Krejčířov a Kočnerov človek

Pri poslednej veľkej akcii riešiacej trestnú činnosť Mariana Kočnera vykonávala NAKA domovú prehliadku súčasne na viac ako dvadsiatich miestach. Na Donovaloch policajti zaistili štvorkolku kontroverzného podnikateľa, prekutrali ďalšie jeho nehnuteľnosti v Bratislave i dom bývalého generálneho prokurátora Trnku v Hamuliakove.

Zašli aj do novšej štvrte Banskej Bystrice, aby si prvýkrát posvietili na byt podnikateľa Iva Hricíka, ktorý je pre verejnosť neznáma osoba. Aj v mieste jeho bydliska ho pozná málokto. Zato v podsvetí nie je považovaný za celkom bezvýznamnú postavičku. Bývalý vojak ovláda bojové umenie i umenie ostať nenápadným. Ľudia si ho s Bruchom obyčajne nespájajú, pritom Hricík s ním figuroval už v roku 2002 v dozornej rade firmy WoodTech, spravoval jeho majetok a odkedy je Kočner zavretý vo väzbe, nastúpil na jeho miesto konateľa vo firmách Správa a inkaso pohľadávok a Hotel Holding. Okolnosti, prečo sa to udialo, naznačuje moták nájdený v mobile Kočnerovej dcéry Andy.

Kočner spoza mreží potajme napísal: „Ahojte, rodina. Pár inštrukcií pre najbližšie obdobie…“Pokyny sa v podstate týkali toho, ako má byť rodina zabezpečená cez firmu Správa a inkaso pohľadávok. Kočner radil, aby ho vo firme nahradila Andy, podľa obchodného registra však túto dôležitú úlohu nakoniec zverili Hricíkovi. Inými slovami - Kočnerova dôvera k Hricíkovi je na úrovni dôvery k vlastnej dcére, ak nie aj väčšia.

Čo je Hricík zač, odkrýva rozsudok českých súdov v kauze tunelovania štátneho podniku Čepro. Počas vyšetrovania Hricíka odpočúvali, potom si jeden rok odsedel vo väzbe. Odsúdili ho na tri roky podmienečne za falšovanie 250 miliónov frankov a 65 miliónov českých korún. A tiež za účasť v zločineckej skupine mimoriadne nebezpečného Radovana Krejčířa. Členom skupiny bol aj Hricíkov brat.                                     

Hricík robil pre Krejčířa v podstate to, čo pre Kočnera. Spravoval jeho majetok. Okrem toho vozil Krejčířovho syna, kam bolo treba, a staral sa o jeho bezpečnosť. V rámci Krejčířovho gangu fungoval ako spojka, poštár medzi jednotlivými aktérmi.

Luxusný život Krejčířa v GALÉRII >>

S kým sa stretával Krejčíř v Kočnerovom Športhoteli na Donovaloch, čítaj na ďalšej strane >>