Pôvodne odsúdili expolicajta Róberta Petluša za vraždu podnikateľa Jána Kubašiaka na 25 rokov odňatia slobody. Verdikt o znížení trestu ešte  nie je právoplatný, Petluš sa odvolal hneď po jeho vyhlásení. Prokurátor sa vyjadrí v zákonnej lehote. 

Zastrelil spútaného

Podnikateľa Kubašiaka prepadlo v novembri 2006 v jeho dome v Polomke pri Brezne trojčlenné komando mužov v policajných uniformách. Viedol ich banskobystrický vyšetrovateľ Petluš a asistovali mu trenčianski policajti Juraj Roszík a Róbert Červeňan. Od podnikateľa žiadali peniaze a doklady. Spútaného a zbitého Kubašiaka pištoľou s tlmičom zastrelil zozadu Róbert Petluš.

Roszík bol v čase vraždy aktívny kukláč. Po dolapení začal spolupracovať s políciou, usvedčoval komplicov a po dohode s prokurátorom prijal trest 8,5 roka a peňažný trest 50-tisíc korún. Petluša odsúdili na 25 rokov odňatia slobody, Červeňan dostal 7,5 roka.

Vrahovi jeden rok k dobru nestačí

Obnovu konania  povolil  Peltušovi prvostupňový súd v nadväznosti na verdikt Ústavného súdu o protiústavnosti upravovať spodnú hranicu sadzby pri ukladaní trestu za viac skutkov podľa sprísňujúcej tzv. asperačnej zásady. Petluš dostal pôvodne maximálny trest v sadzbe od 20 do 25 rokov. Od obnoveného konania očakával zmiernenie. Senát však poukázal na to, že Petluš spáchal viaceré veľmi závažné skutky. Okrem vraždy Kubašiaka ho uznali za vinného aj z pokusu vraždy, pretožestrieľal na policajtov, ktorí hneď po vražde prenasledovali auto zločincov. Spáchal aj nedovolené ozbrojovanie, útok na verejného činiteľa, obmedzovanie osobnej slobody a iné. Peltušov obhajca Ivan Dlhopolec navrhoval uložiť trest 20 rokov. Podľa neho trest 24 rokov je neprimeraný, optimálna miera potrestania nebola dosiahnutá a súd nevyslal dobrý signál spoločnosti v dobe, ktorej žijeme.

Senát v obnovenom konaní pri ukladaní miernejšieho trestu vzal do úvahy viaceré poľahčujúce okolnosti. Petluš potvrdil napríklad, že útok na Kubašiaka spáchala organizovaná skupina. Bez jeho svedectva by nebolo možné odsúdiť objednávateľa útoku na Kubašiaka a jeho rodinu, na čo poukázal aj prokurátor Rastislav Remeta. 

Prokurátor Rastislav Remeta
Zdroj: Ján Krošlák 

Kým Roszík a Červeňan si svoje tresty už odpykali, Petluš bude čakať na rozhodnutie odvolacieho  súdu aj naďalej v leopoldovskej väznici.

Na objednávku kamaráta

Objednávateľom zločinu bol Kubašiakov spoločník a kedysi aj rodinný priateľ Igor Šajgal. Petluš vyhlásil, že Šajgal si ich najal za tri milióny korún, aby Kubašiaka prepadli a obrali o dokumenty zo spoločného podnikania. Sprostredkovateľom pri príprave prepadu Kubašiakovcom medzi Petlušom a Šajgalom bol bývalý brezniansky policajt Miroslav Rochovský.  Šajgal si za objednávku lúpeže a vydieranie manželov Kubašiakovcov odpykáva osemročný trest a Rochovský štyri roky nepodmienečne. 

FOTO zavraždeného Jána Kubašiaka v GALÉRII