Tip na článok
Bača: Z bývalého premiéra Vladimíra Mečiara je už aj chovateľ oviec.

Vráti sa Mečiar na staré kolená do politiky? Chcel finančne dotovať národniarov

Vladimír Mečiar na dôchodku nezaháľa, opäť sa začal politicky angažovať.

Galéria k článku (4 fotografie )
Ponúkol SNS priestory: Myslel tým ihrisko, ktoré Vladimír Mečiar vybudoval pri svojej chalupe.
Bača: Z bývalého premiéra Vladimíra Mečiara je už aj chovateľ oviec.
Ovce: Má ich Vladimír Mečiar prihlásené tak ako zákon káže?

Šťastný to človek ten Vladimír Mečiar. Z čias, keď autoritatívne vládol Slovensku, zostala ešte stále pachuť po nedoriešených závažných kauzách, on si však užíva pokojný dôchodok v lone krásnej prírody Strážovských vrchov. V obci Dolná Poruba pri Trenčíne sa vrhol na pestovanie ovocných stromov, baví sa tiež zhŕňaním tamojších pozemkov, čím domácim obyvateľom značne strpčuje život, a, ako sa ukázalo, už aj bača je z neho.

Mečiarovské sady totiž ekologicky spásajú desiatky ovečiek, na ktoré je otec národa mimoriadne hrdý. Zdá sa však, že život aktívneho politika mu predsa len chýba. Zistili sme, že pred marcovými voľbami ponúkal svoje rady, služby a tiež materiálnu pomoc jednej zo strán, ktorá sa napokon do parlamentu prebojovala.

Mečiarland

Obec Dolná Poruba sa do povedomia verejnosti dostala v roku 2004, teda v období, keď Vladimír Mečiar prehral prezidentské voľby. Smútok z neúspechu sa vybral zaháňať práve do chalupy v dedine nachádzajúcej sa niekoľko desiatok kilometrov od luxusnej vily Elektra v Trenčianskych Tepliciach. Na dolnoporubskej lúke si opekal slaninu so svojou vtedajšou mladučkou asistentkou Katkou.

Odvtedy sa zmenilo kadečo. Vladimír Mečiar odišiel z aktívnej politiky a minulosťou je už aj jeho život v hlavnom meste. Natrvalo sa usadil v Elektre, odkiaľ takmer každý deň dochádza do Dolnej Poruby, kde jeho rodina rozbehla biznis okolo ovocných sadov, teda alkoholu vypáleného z tamojšej úrody. A v tomto našiel Mečiar podľa všetkého skutočné zaľúbenie.

Znak: Nad Dolnou Porubou sa týči slovenský znak. Na skalu ho umiestnil šéf miestnej organizácie SNS.
Znak: Nad Dolnou Porubou sa týči slovenský znak. Na skalu ho umiestnil šéf miestnej organizácie SNS.
Juraj Roščák

Znak: Nad Dolnou Porubou sa týči slovenský znak. Na skalu ho umiestnil šéf miestnej organizácie SNS.FOTO: Juraj Roščák

Aj keď, čosi mu z obdobia vrcholného politika predsa len zrejme chýba. A tak spustil honbu na pozemky. V Dolnej Porube ich zhŕňa už niekoľko rokov, pričom na jeho chamtivosť doplácajú domáci, ktorí na takéto spôsoby veru nie sú zvyknutí. Expremiér sa snaží mnohých obrať o majetok doslova cez mŕtvoly. Straší ich ťahanicami po súdoch, čo je pre dedinského človeka doslova pohroma. Aj vďaka tomu sa z Dolnej Poruby pomaly, ale isto stáva Mečiarland.

Ponúkol pomoc

Roky pokojného dôchodku však začali pána Mečiara zrejme nudiť. Pred tohtoročnými parlamentnými voľbami sa síce veľmi pozvoľna, ale predsa akoby snažil reštartovať politický život. Svoje služby i materiálnu pomoc ponúkol Slovenskej národnej strane, ktorá má regionálne zastúpenie aj v Dolnej Porube. Potvrdil nám to jej miestny šéf Jozef Tvrdoň. „Áno, pred voľbami ma pán Mečiar oslovil. Dostal som totiž návrh kandidovať do parlamentu. Zastavil ma na ceste s tým, že ak budem mať záujem, môže mi pomôcť, či už radami, ale aj finančne, či so zabezpečením priestorov na stretnutia s občanmi,“ hovorí Jozef Tvrdoň, pričom spresňuje, že tými priestormi bolo myslené ihrisko, ktoré Vladimír Mečiar vybudoval pri svojej chalupe.

Ponúkol SNS priestory: Myslel tým ihrisko, ktoré Vladimír Mečiar vybudoval pri svojej chalupe.
Ponúkol SNS priestory: Myslel tým ihrisko, ktoré Vladimír Mečiar vybudoval pri svojej chalupe.
Vlado Benko jr.

Ponúkol SNS priestory: Myslel tým ihrisko, ktoré Vladimír Mečiar vybudoval pri svojej chalupe.FOTO: Vlado Benko jr.

Ochota bývalého premiéra zástupcu SNS prekvapila, keďže Jozef Tvrdoň je jedným z občanov Dolnej Poruby, ktorý musel o svoje pozemky s rozpínavými Mečiarovcami bojovať. „Jeho pomoc som však odmietol. Po prvé, kandidatúru do Národnej rady som neprijal, necítil som sa na to, a po druhé, nemyslím si, že by pomoc zo strany pána Mečiara bola nezištná. Viem ja, čo by v príde môjho úspechu niekedy v budúcnosti odo mňa požadoval?“ kladie rečnícku aj logickú otázku Dolnoporubčan. A nakoniec, Mečiarovo angažmá neprešlo ani Krajskou organizáciou SNS v Trenčíne. „Na kraji to okamžite zamietli,“ dodáva Jozef Tvrdoň, ktorý je pyšný, že vďaka jeho aktivite sa na skale nad obcou nachádza slovenský znak. Vidieť ho od hlavnej cesty. „Niekto si môže myslieť, že to dal urobiť Vladimír Mečiar, ale to nie je pravda. Je to moja iniciatíva, aby všetci videli, že sme hrdí Slováci,“ vysvetľuje Jozef Tvrdoň.

Čierne ovce?

Tým, že sa z neho stal bača, sa Vladimír Mečiar prvýkrát verejne pochválil počas júnového pohrebu dlhoročného poslanca za HZDS Romana Hofbauera. Denníku Plus JEDEN DEŇ v tejto súvislosti pred pár dňami prezradil, že v Dolnej Porube choval pôvodne 40 oviec, no šesť z nich zabil, čo veľmi ťažko znášali jeho vnúčatá, ktoré im aj mená dali. A to bola teda chyba!

Lenže čo sa týka oviec, nie je vylúčené, že Vladimír Mečiar môže mať závažnejší problém ako smutné vnúčatá. Je možné, že otec národa obchádza platnú legislatívu, keďže ovce nemá podľa všetkého zaevidované v centrálnej evidencii hospodárskych zvierat (CEHZ).

Ovce: Má ich Vladimír Mečiar prihlásené tak ako zákon káže?
Ovce: Má ich Vladimír Mečiar prihlásené tak ako zákon káže?
Juraj Roščák

Ovce: Má ich Vladimír Mečiar prihlásené tak ako zákon káže?FOTO: Juraj Roščák

„Chovateľ Vladimír Mečiar nemá v databáze CEHZ registrovaný chov v obci Dolná Poruba a nie je v databáze CEHZ registrovaný ako držiteľ žiadneho chovu, tým pádom nemá registrované na seba ani žiadne hospodárske zvieratá - ovce,“ reagoval na otázky týkajúce sa Mečiarových oviec Marcel Benkei, vedúci centrálnej evidencie hospodárskych zvierat. Nuž, a rovnaká bola jeho odpoveď aj v súvislosti s firmou klanu Mečiarovcov MGTA, s. r. o., ktorá má v popise svojej činnosti okrem iného poskytovanie služieb v poľnohospodárstve.

Lenže zákon káže ovce prihlásiť. „Každý držiteľ chovu zvierat, bez ohľadu na počet držaných oviec, sa musí registrovať v systéme CEHZ ako chovateľ držiteľ s prideleným jednoznačným registračným číslom chovu,“ vysvetľuje Marcel Benkei. A prečo je dôležité ovce hlásiť? „Pracovisko CEHZ bolo zriadené s cieľom sledovať zvero- -zdravotný stav hospodárskych zvierat evidovaných v jednotlivých chovoch v rámci Slovenska. Zriadenie CEHZ bolo jedna z podmienok vstupu SR do Európskej únie,“ uviedol okrem iného Marcel Benkei. Ale možno je všetko ináč a ovce, ktorými sa Vladimír Mečiar hrdí, majú iného majiteľa.

VIDEO Plus 7 Dní