Je piatok, tretí júnový deň 2022 a na internáte Mladá Garda v Bratislave otvára dvere do izby mladej Ukrajiny Márie vrátnička. Vedľa nej stojí spolužiak študentky Volodymyr. Jeho nervozitu si vrátnička nemôže nevšimnúť. Nečudo, Volodymyr totiž vie, čo sa zamknutými dverami nájdu.

Vodil ich za nos

Mária leží nehybne na zemi. Tvár má prikrytú dekou, na iných častiach jej tela je však vidno fialové škvrny. Prípad si okamžite preberie okresná polícia. Verejnosť najskôr špekuluje, že mladá žena zomrela na zástavu srdca alebo zdravotné problémy. Možno je to preto, lebo svedok Volodymyr práve toto spomínal v súvislosti s tým, že mu Mária nedvíha telefón. O pár dní prípad prevzala krajská kriminálka. Volodymyr sa totiž prišiel na políciu priznať.

Nedala mu odpísať

„Uviedol, že ho rozhnevalo, že poškodená mu neodpovedala, keď ju žiadal o pomoc prostredníctvom telefonátu, nevšímala si jeho správy, pohádali sa, začal ju dusiť oboma rukami za hrdlo,“ písal súd v uznesení o vzatí Volodymyra do väzby. Keď ju pustil, poškodená začala kričať, že čo robí, že ju zabije, začala sa brániť, poškriabala ho na krku, na čo ju obvinený položil na zem, oboma rukami ju začali dusiť na krku, asi minútu až dve, kým sa prestala brániť a nič nevravela. Pustil ju až potom, keď nebolo badať známky života, dal jej dolu ponožky, zakryl ju fialovou dekou a odišiel z izby,“ skonštatoval sudca pre prípravné konanie.

Pojednávanie v prípade vraždy študentky z Ukrajiny, obžalovaný Volodymyr ktorý zaškrtil mladú študentku Máriiu.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Nebral lieky

Mladík svoj čin vysvetľoval tým, že mu priebeh skutku „diktovala jeho hlava“. Priznal, že mesiac pred vraždou vysadil naordinované antipsychotiká na diagnostikovanú schizofréniu. Súd ho vzal do väzby, z ktorej ho dnes (v stredu 11. januára) priviedli na pojednávanie, kde sa rozhodovalo o jeho vine.

Ospravedlňoval sa

„Chcem sa ospravedlniť. Nechcel som to urobiť. Mária bola veľmi dobrý človek, viem, že moje ospravedlnenie nevráti čas. Chcem sa poďakovať všetkým lekárom, ktorí mi pomáhajú počas mojej choroby,“ vyhlásil Volodymyr. Tvrdí, že skutok bol spôsobený tým, že nebral lieky. „Rozumiem závažnosti svojej choroby, budem navštevovať psychiatra,“ sľuboval. Máriin otec, ktorý bol v tom čase v pojednávacej miestnosti krútil hlavou. Volodymyrove reči ho tak rozrušili, že nepočkal ani na vynesenie rozsudku.

Otec zvraždenej Máriie nepočkal na vynesenie rozsudku.
Zdroj: Karol Farkaš

Advokát obžalovaného tiež argumentoval tým, že Volodymyr podľa posudkov trpí na emočne nestabilnú poruchu osobnosti, hraničný typ. Znalci mu navrhli ochranné liečenie ústavnou formou.

Basa aj ústavné liečenie

Súd nakoniec na poľahčujúce okolnosti prihliadol a znížil hornú hranicu trestnej sadzby o tretinu. Podľa súdu totiž bolo jednoznačne preukázané, že skutok bol spáchaný v stave zmenšenej príčetnosti. Volodymyr tak dostal 14,5 ročný trest väzenia v maximálnom stupni stráženia. Podľa našich informácií by mal ísť väzenskej nemocnice na psychiatrické oddelenie. Po odpykaní si trestu bude nasledovať trojročný ochranný dohľad. Zároveň musí rodičom Márie nahradiť škodu vo výske 5443 eur. Jeho obhajca sa vyjadril, že sa poradia s klientom a zvážia či sa odvolajú.