Dovianočných sviatkov roku 2005 zostávalo niekoľko dní, keď Trnavou otriasla správa o brutálnej vražde mladého muža. Došlo k nej 19. decembra v centre mesta krátko po trinástej hodine, teda v čase, keď boli ulice plné ľudí. Nič netušiaci mladík sa aj s priateľkou po spoločnom obede chystali nasadnúť do auta zaparkovaného na Pekárskej ulici, keď k nemu zrazu pristúpila osoba s kapucňou na hlave. Úplne blízko. Priam na dosah ruky. Tú mu však nepodala. Mala v nej zbraň, ktorú mužovi priložila k hlave a vystrelila. Chladnokrvne, bez najmenšieho zaváhania. Ako nájomný vrah, ktorý išiel na istotu. Následne odkráčala preč. Zabočila do blízkej ulice a už jej nebolo. Priateľka muža, ale ani okoloidúci najskôr nevedeli, čo sa deje. Potom prišiel šok. Mladík zostal mŕtvy ležať na zemi. Bol ním 30-ročný podnikateľ z Talianska Davide Casellato. Hoci odvtedy uplynulo viac ako 13 rokov, páchateľ skutku nie je dodnes známy. Polícia po istom čase vyšetrovanie prerušila. Aktuálne sa však podľa našich informácií o tento prípad opäť intenzívne zaujíma. Deje sa tak vraj na základe operatívnych zistení, ku ktorým sa dostala počas vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Talian na Slovensku

Davide Casellato pochádzal z mestečka Savor­gnano del Torre ležiacom v benátskej oblasti na severe Talianska. Po štúdiu sa presťahoval do susednej provincie do mesta Padovo. Rozbehol tam podnikateľské aktivity. Približne v roku 2002 ho oslovil priateľ, ktorý v tom čase pôsobil na Slovensku, konkrétne v Trnave, kde sa venoval výrobe nábytku. Vraj či by mu Davide neprišiel vypomôcť. A on prišiel. V krajine pod Tatrami sa mladému Talianovi napokon zapáčilo natoľko, že tu postupne plánoval rozbehnúť niekoľko vlastných projektov. Okrem založenia firmy na výrobu stoličiek chcel v centre Trnavy otvoriť reštauráciu. Už to však nestihol. Zhruba po troch rokoch strávených na Slovensku sa stal obeťou vraždy. Za bieleho dňa, v centre mesta plného ľudí.


Napriek tomu, že išlo o naozaj chladnokrvný skutok, veľa informácií sa o streľbe na Davida Casellata vyhľadať nedá. Teda čo sa slovenskej strany týka. Oveľa viac sa tomuto skutku venovali talianske médiá, ktoré zistili, že vrahom ich krajana podľa výpovede očitých svedkov bola mladá, asi 30-ročná štíhla žena, vysoká približne 170 centimetrov, s dlhšími vlasmi zafarbenými načerveno. Mala oblečenú bundu s kapucňou, ktorú lemovala kožušina. Po vražde vraj páchateľka odišla smerom k miestnej univerzite. Samozrejme, svedkovia nevylúčili, že vrahom mohol byť aj muž prezlečený za ženu. Po páchateľovi pátral aj Interpol. Talianske médiá špekulovali, že motívom vraždy mohla byť žiarlivosť Davidovej expriateľky alebo jeho podnikateľské aktivity. Polícii sa však napriek pomerne intenzívnemu vyšetrovaniu nepodarilo odhaliť identitu žiadnej konkrétnej osoby zodpovednej za smrť mladého Taliana, ktorý je pochovaný vo svojom rodnom meste.

Miesto činu: Pekárska ulica v centre Trnavy, dom, pred ktorým pred vyše trinástimi rokmi doteraz neznámy páchateľ strelou do hlavy zavraždil talianskeho podnikateľa Davida Casellata. Akoby sa tam zastavil čas.
Zdroj: Matej Kalima

Návrat k prípadu

Skúpi na slovo v tejto veci sú slovenskí vyšetrovatelia ešte aj dnes. Prostredníctvom trnavskej krajskej policajnej hovorkyne Márie Linkešovej nám dali vedieť len toľko, že v roku 2008 po vykonaných rozsiahlych procesných úkonoch podľa zákona prerušili trestné stíhanie. „Na objasnení prípadu polícia naďalej pracuje po operatívnej línii, preto nie je možné poskytnúť k prípadu bližšie informácie,“ dodala Linkešová bez presnejších podrobností. Polícia odmieta poskytnúť aj identikit možného páchateľa vypracovaný očitými svedkami krátko po vražde.  Podľa našich zistení sa muži zákona prípadom vraždy talianskeho podnikateľa z roku 2005 opäť pomerne intenzívne zaoberajú. Na nové informácie, ktoré treba preveriť, vraj narazili počas vyšetrovania smrti investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ako je známe, obaja prišli o život minulý rok 21. februára v dome v obci Veľká Mača, kde ich vrah zastrelil. Polícii sa pred pár mesiacmi, presnejšie 27. septembra 2018, podarilo dolapiť štvoricu ľudí, ktorí majú byť zodpovední za tento ohavný skutok. Strelcom vraj bol Tomáš Szabó, pomocníkom vodičom Miroslav Marček a sprostredkovateľom Zoltán Andruskó. Najviac sa však v tejto súvislosti skloňuje meno údajnej objednávateľky úkladnej vraždy. Mala ňou byť dnes 44-ročná žena s kadejakou povesťou a kontaktmi Alena Zsuzsová, ktorá sa vraj krátko pred skutkom stretávala s kontroverzným podnikateľom Mariánom Kočnerom.

Opäť Alena?

Práve Alena Zsuzsová je pre vyšetrovateľov údajne zaujímavá i v prípade smrti talianskeho podnikateľa v Trnave. Na čo konkrétne narazili, ťažko povedať, keď­že, ako sme už spomínali, v tejto veci sú muži zákona skúpi na slovo, aj z dostupných zdrojov však možno dedukovať, že na preverenie Zsuzsovej polícia dôvody určite má. Nejde len o opis údajného vraha podnikateľa Davida Casellata, ktorý by pokojne mohol sedieť aj na túto osobu. Zaujímavý je i spôsob jej fungovania a aktivity, ktoré vyvíjala v minulosti.  Hoci toho o Alene Zsuzsovej stále veľa nevieme, to, že v minulosti pôsobila v Taliansku, je známy fakt. Pred vyše pätnástimi rokmi navyše podnikala na Slovensku. Konkrétne s Talianmi, s ktorými okrem iného prevádzkovala firmy zamerané na výrobu nábytkárskych dielov. Za povšimnutie stojí skutočnosť, že jej spoločníkmi v slovenských spoločnostiach boli ľudia, ktorí v rodnom Taliansku žili v rovnakej oblasti ako zavraždený Davide Casellato. Niektorí dokonca len pár kilometrov od mesta, kde sa po štúdiu prisťahoval.


Nuž a v neposlednom rade, slovenská spoločnosť Davida Casellata podľa našich zistení obchodovala s istou firmou z Hurbanova na juhu Slovenska, kde v lete 2010 zastrelili bývalého primátora Lászlóa Basternáka. V súvislosti s týmto prípadom pred pár mesiacmi vyskočilo meno Aleny Zsuzsovej. Ako svedkyňa totiž vypovedala v procese s Basternákovým vrahom Štefanom Kaluzom. Ani objednávateľ tohto skutku doteraz nie je známy. Podozrivým bol Basternákov protikandidát v boji o post primátora Hurbanova Roman Ostružlík a práve jemu Zsuzsová pomáhala v kampani.  Po jej zadržaní v súvislosti so smrťou Jána Kuciaka sa vyšetrovateľom ozval Štefan Kaluz, ktorý chcel vypovedať v prípade Lászlóa Basternáka. Vraj by bol za istých okolností ochotný prezradiť meno objednávateľa vraždy exprimátora Hurbanova. K dohode medzi Kaluzom a políciou však zatiaľ nedošlo. Zdá sa teda, že Alena Zsuzsová je mimoriadne zaujímavá osoba, pričom v tomto momente asi nik nevie odhadnúť, čo všetko ešte môže v súvislosti s ňou vyplávať na povrch.

Spomienky spoločníka

Zavraždený Talian Davide Casellato stihol počas svojho pobytu na území Slovenska založiť jednu firmu. Jeho bývalý spoločník, ktorý požiadal, aby sme ho nemenovali, aktuálne prehovoril o vražde aj o tom, či si o skutku myslí.

Pamätáte si, čo sa 19. decembra 2005 stalo?

Na čosi také sa zabudnúť nedá. V ten deň som bol s Davidom od rána kvôli pracovným povinnostiam. Mali sme pracovnú cestu do Hurbanova, no keď sme tam prišli, vlastníci firmy, ktorá nám dodávala plastové výrobky, nás nečakali, preto sme sa hneď otočili a vrátili do Trnavy. Počas spiatočnej cesty mi volala moja mamina, aby sme sa k nej prišli naobedovať, čo však David odmietol. Chcel sa ísť najesť s priateľkou Naďou. Po príchode do Trnavy sme sa rozlúčili s tým, že po obede sa stretneme v kancelárii, kde som dorazil približne o 13. hodine.

Davide Casellato však už neprišiel.


Nie, preto som mu volal na mobil, ale on už telefón nedvíhal. Snažil som sa dovolať jeho priateľke, ale ani ona nedvíhala. Zdvihla asi na piatykrát a roztraseným hlasom mi povedala, že strieľali na Davida. Hneď som tam utekal, pretože kanceláriu sme mali neďaleko Pekárskej ulice. Bolo to hrozné. Nikto nechápal, čo sa stalo.

Ako motív sa, najmä v talianskych médiách, spomínala žiarlivosť.


Nemyslím si, že by to bol dôvod.

Mal predtým nejaké problémy - telefonáty, vyhrážky?

My sme boli dennodenne spolu a neviem o tom, že by sa niečo také dialo. Vôbec som nechápal, čo sa stalo. Pol roka po skutku som chodil vypovedať pomaly každý deň. Potom prišli aj vyšetrovatelia z Talianska, aj s nimi som niekoľkokrát hovoril, no postupne to utíchlo. Keď som naposledy volal nášmu vyšetrovateľovi, či je niečo nové, oznámil mi, že vyšetrovanie prerušili. Bolo to asi tri roky po skutku.

Vám sa nikto nevyhrážal?

Nie, napriek tomu som na niekoľko mesiacov dostal policajnú ochranu, ale nič sa nestalo, nik mi nevolal.

Ako ste sa s Davidom zoznámili?

Pracoval som v jednej firme, ktorá patrila Talianovi, a on si Davida zavolal ako pravú ruku.

V akej oblasti ste podnikali?

Vyrábali sme komponenty a mechanizmy na kancelárske stoličky.

Talianske médiá spomínali aj to, že Davide Casellato chcel v Trnave otvoriť taliansku reštauráciu.

Áno, mal viac plánov, ktoré chcel v budúcnosti rozbehnúť, ale najbližším bolo práve otvorenie reštaurácie. David sa naučil po slovensky, žil tu asi tri roky a plánoval tu zostať.

Mohlo ísť podľa vás pri Davidovej vražde o omyl?

Neexistuje! Neverím tomu, že by to bol omyl. Podľa policajtov, ktorí prípad vyšetrovali, páchateľka prišla k Davidovi úplne blízko. To nebolo, že strieľala z diaľky, že si nebola istá. Ona prišla úplne k nemu, musela ho sledovať, musela vedieť, čo robí.

Mohlo by vás zaujímať: