Osem mužov zadržala polícia v utorok ráno. S veľkou pompou oznámila, že ide o prípad osemnásť rokov nevyriešenej vraždy. Dnes ráno však uplynula vyšetrovateľovi NAKA lehota, dokedy musel rozhodnúť o tom, či niekoho zo zadržaných obviní alebo prepustí bez stíhania na slobodu.

"Potvrdzujem, že nášho klienta ráno o 4.00 h po uplynutí 48 hodinovej lehoty zadržania, prepustili na slobodu. Dôkazná situácia, s ktorou sme sa oboznámili iba z príkazu na domovú prehliadku, bola nedostatočná a preto nebolo ani vznesené obvinenie," povedal pre televíziu Markíza, ktorá informáciu priniesla, advokát jedného zo zadržaných, Mateja Bulika, Martin Berec.

Hamran hovoril o 110 percentách

Polícia síce mužov neobvinila, ale tvrdí, že v prípade naďalej pokračuje vyšetrovanie. "Tam sa vykonal kus vyšetrovacej aj operatívnej práce. Dnes môžeme s kľudným svedomím vyhlásiť, že tých osem zadržaných ľudí sa na 110 percent nachádzali na mieste činu, kde vyhasol mladý 21-ročný život Daniela Tupého. Polícia sa v tejto veci zásadne posunula," povedal v relácii Braňo Závodský naživo policajný prezident Štefan Hamran.

Kritika Hamrana

Voči Hamranovým vyjadreniam sa okamžite ohradila Krajská prokuratúra v Bratislave. "Je treba pripomenúť, že podobné neúčelné mediálne vyjadrenia úradných osôb môžu mať za následok zmarenie účelu trestného konania. Prezident PZ nie je orgánom činným v trestnom konaní a ani nemá voči orgánom činným v trestnom konaní žiadne nadriadené postavenie, orgány činné v trestnom konaní sú pri svojej činnosti nezávislé a samostatné, preto boli vyjadrenia prezidenta PZ k neskončenému trestnému konaniu nenáležité," vyjadril sa hovorca krajskej prokuratúry Juraj Chylo.

Po prepustení kompletne všetkých zadržaných sa k tomu vyjadrila aj bývalá ministerka vnútra Denisa Saková. "Akcia Karma zatiaľ vyzerá ako jedna z dalších mediálnych akcií dnešného vedenia polície. Pán policajný prezident toto je na uterák," napísala na sociálnu sieť.

Otec dúfal v dôkazy

Aj otec zavraždeného mladého muža, Daniel Tupý starší bol už v utorok v hodnotení opatrný. „Informáciu o tom, že dnes NAKA zadržala ôsmich podozrivých v prípade vraždy nášho syna na nás zapôsobila pozitívne. Nemôžem sa k tomu bližšie vyjadrovať, len dúfam, že existuje dostatok dôkazov na to, aby po 48 hodinách bolo možné vzniesť obvinenie, ktoré obstojí a obstoja aj pri prípadnom súdnom konaní,“ povedal Tupý starší.

Medzi zadržanými sa podľa medializovaných informácií nachádzali ľudia napojení na neonacistickú scénu. Jeden zo zadržaných, Marián Molnár napríklad pózoval pre odevnú značku Eighty eight, mimoriadne obľúbenú medzi neonacistami, priamo na Tyršovom nábreží, kde bol Tupý zavraždený. Eighty eight znamená po anglicky osemdesiatosem. To je, aj podľa výsledku súdu s Marianom Kotlebom a jeho šekmi, novodobý neonacistický symbol. Osem totiž symbolizuje ôsme písmeno v abecede, teda H a značí nacistický pozdrav Heil Hitler. Matej Bulik je zas meno člena skupiny Juden Mord Rastislava Rogela. Ten je na tejto scéne známy a mal dokonca na ruke vytetovaný hákový kríž.