Tip na článok
Policajti svojho exkolegu dopravili tak, aby sa k nemu novinári nedostali. Vpravo šéf špeciálnych prokurátorov Dušan Kováčik na snímke z roku 2005.

Vražda vo Veľkej Lehote: Obvinený bol ochrankárom špeciálneho prokurátora

Jozef Hrádel, obvinený z brutálnej vraždy manželov Šmondrkovcov vo Veľkej Lehote, patril medzi policajnú elitu. Chránil aj šéfa špeciálnych prokurátorov.

Galéria k článku (5 fotografií )
Manželia Šmondrkovci
Policajti svojho exkolegu dopravili tak, aby sa k nemu novinári nedostali.
Miesto tragédie: V dome vpravo bývali Šmondrkovci, oproti nim Hrádel. V popredí je prístupová cesta, kvôli ktorej sa povadili.

Slovenskom vo februári otriasla tragédia, keď sa po zmiznutí manželov Šmondrkovcov z Veľkej Lehoty k ich vražde priznal exkukláč Jozef Hrádel z Nitry. Rozhodovanie o jeho väzbe sprevádzali neobvyklé opatrenia.

Tvár tridsaťosemročného muža, ktorý sa sám prihlásil policajtom, zostala pred verejnosťou neznáma. Jozef ju vždy dôkladne skrýval v kukle, kapucni alebo pod bundou. Na Okresný súd v Banskej Bystrici ho dokonca bývalí kolegovia priviedli zadným vchodom, aby sa k nemu novinári ani len nepriblížili.

Takéto počínanie ozbrojených zložiek bolo pre verejnosť prekvapivé, malo však zrejmý dôvod. Hrádel totiž nebol v minulosti nejaký „obyčajný“ kukláč, ale špičkový policajt zaradený na Úrade pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií - konkrétne na odbore špeciálnej ochrany, vytvorenom pre potreby špeciálnej prokuratúry a Špeciálneho súdu. Hrádel, obvinený z brutálnej vraždy dôchodcov, robil osobnú ochranu priamo šéfovi špeciálnej prokuratúry Dušanovi Kováčikovi.

Manželia Šmondrkovci Foto: Polícia

Prísne testy

Jozef Hrádel bol v službách polície celých pätnásť rokov a až do roku 2008 patril medzi absolútnu policajnú elitu. Na Úrad pre ochranu ústavných činiteľov sa totiž nedostane len tak hocikto.

„Musí mať ukončené špecializované policajné vzdelanie, úspešne absolvovať psychotesty a psychofyziologické vyšetrenie na polygrafe, musí byť odolný a zvládať stresové situácie, mať všeobecný spoločenský prehľad a protokolárne vystupovanie,“ priblížila nám niektoré podmienky prijatia riaditeľka komunikačného odboru ministerstva vnútra Ingrid Stanová.

Je teda samozrejmosťou, že adept je perfektne fyzicky zdatný, ovláda zbrane a rôzne techniky obrany aj boja. Hrádela medzi tvrdými mužmi prezývali Kosatka.

Na svojho bývalého osobného strážcu si spomína aj dlhoročný špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. „Viem, kto to je, pamätám si ho. Od roku 2004 sa tých chlapcov u mňa na ochrane vystriedalo asi desať. Sú veľmi profesionálni, nejaké diskusie nevedieme, sú pri mne, odvezú ma a to je všetko,“ prezradil nám Kováčik. Pri otázke, ako vníma to, že jeho bývalého ochrankára obvinili z dvojnásobnej vraždy, reagoval opatrne: „Nechcem sa k tomu vyjadrovať, je to živá vec.“

Špeciálna prokuratúra, ktorej Kováčik šéfuje, dozoruje tie najväčšie a najzávažnejšie kauzy, ako je napríklad Gorila, vražda advokáta Ernesta Valka, poprava bosa Petra Čongrádyho a iné. Aj preto nie div, že Hrádel musel prejsť aj bezpečnostnou previerkou na stupeň prísne tajné.

Premyslený postup?

Expolicajta podľa ľudí, ktorí ho poznali, mohla zmeniť smrť jeho brata. Ten bol kukláč v Nitre a zahynul pri nehode na diaľnici, keď sa presúvali na policajnú akciu.

Asi v roku 2005 si Hrádel kúpil dom vo Veľkej Lehote, vedľa neskorších obetí, a sám si ho prerábal. S manželkou a dvoma dcérkami tam strávil Vianoce a Nový rok. V poslednom období sa živil ako masér. Jeho manželka je na materskej dovolenke, koncom novembra sa im totiž narodilo dievčatko Timea.

„Navštevovali sme sa, obaja boli vždy veľmi príjemní. Viem, že pani Šmondrková niekoľkokrát kričala po Jozefovej trojročnej dcérke za to, že stúpila na ich trávnik alebo vošla do ich záhrady. Neviem, čo sa medzi nimi stalo, lebo si pamätám, že kedysi boli veľmi dobrí susedia a pomáhali si,“ povedala nám pani, ktorá býva neďaleko Šmondrkovcov aj Hrádela vo Veľkej Lehote.

Hrádelovi susedia, takmer sedemdesiatnici Anna a Milan Šmondrkovci, boli nezvestní niekoľko dní, keď zazvonil telefón na polícii a exkukláč oznámil, čo sa s dôchodcami stalo.

V utorok v noci prišiel podľa vlastnej výpovede Hrádel k Šmondrkovcom. Chcel s nimi riešiť spor o príjazdovú cestu k domu. Pán Šmondrk sa vraj na neho zahnal kutáčom a exkukláč vystrelil. Starého pána zasiahol tromi ranami. Anna stála medzi dverami a vraždu manžela videla. Na Hrádela vraj tiež zaútočila a padli ďalšie výstrely. Spolu ich malo byť šesť až sedem.

Páchateľ dom po vražde vyumýval a telá dôchodcov rozštvrtil. „Oddelil hlavy, ruky, nohy a dal do igelitových vriec. Časť vyložil v kôlni a druhú časť vyhodil do Dunaja v Maďarsku. Policajti našli len časť tiel, tie vyhodené doteraz nemajú,“ dozvedeli sme sa od človeka blízkeho polícii. Vyšetrovatelia preto ani nevedia, ako pani Šmondrková zomrela. Dozvedeli sa to len z Hrádelovho priznania. Momentálne je vo väzbe a hrozí mu doživotný trest.

Premyslený postup

Hoci to na prvý pohľad vyzerá, že expolicajtovi muselo pri brutálnom štvrtení jeho obetí „prepnúť“, nemusí to byť tak. Podľa odborníka na vyšetrovanie to nebol postup šialenca a „Kosatka“ jednoducho využil vedomosti získané za roky práce v polícii.

„Ak sa niekto chce zbaviť trestnej zodpovednosti, je rozštvrtenie obetí a ich vyhádzanie do takej rieky, ako je Dunaj, veľmi premyslený spôsob. Je malá pravdepodobnosť, že telo v takomto stave sa podarí nájsť a ak sa to aj podarí, nájde sa len torzo tela a z toho nikto neurčí príčinu smrti. No a keď nie je telo, žiadny súd ani zdanlivo jasného páchateľa neodsúdi,“ vysvetlil nám bývalý vyšetrovateľ. Myslí si, že Hrádel skratovo zrejme reagoval iba pri streľbe, zneškodniť oboch by určite zvládol aj holými rukami.

Čerstvý otecko Hrádel mal buď informáciu, že už sú mu na stope, alebo sa v ňom ozvalo svedomie, keď sa policajtom prihlásil a presne rozpovedal, čo sa v osudnú noc z dvanásteho na trinásteho septembra vlastne stalo. Medzi bývalými kolegami je obľúbený a nikto na neho nepovie zlé slovo. Možno práve preto sme doteraz nemali možnosť vidieť jeho tvár.

VIDEO Plus 7 Dní