Trest odňatia slobody na 25 rokov uložil senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici bosovi bratislavskej skupiny podsvetia zvanej takáčovci Ľubomírovi Kudličkovi, zvanému Kudla. Uznal ho za vinného za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy formou účastníctva, pretože si najal gang z Dunajskej Stredy, aby zavraždil Romana Krajčiho z Prievidze. Rozsudok nie je právoplatný, Kudlička opakovane vyhlásil, že je nevinný a odvolal sa. Prokurátor bol s verdiktom spokojný. 

S kamerou na miesto vraždy

Proti Kudličkovi svedčili najmä žijúci príslušníci zločineckého gangu pôsobiaceho v okolí Dunajskej Stredy, zvaného šátorovci. Ich bos Ľudovít Sátor Krajčího samopalom zastrelil pred Vianocami v roku 2006. Podľa svedkov im Kudlička zaplatil na dva razy tri milióny korún. Motívom mali byť spory týkajúce sa lyžiarskeho strediska SKI PARK Malino Brdo pri Ružomberku. 

Kudlička na súde tvrdil, že nikdy svoje obchodné spory neriešil tak, že by dal niekoho zabiť. Smrť Krajčiho mu údajne nijako nepomohla. Na lavici obžalovaných mal s Kudličkom sedieť aj jeho spoluobžalovaný Igor Smolen, zvaný Balvan. Ten však v apríli tohto roku zomrel. Balvan ako príslušník skupiny takáčovcov mal byť tým človekom, ktorý objednávku na vraždu predložil Sátorovi a zaplatil za ňu. Odsúdení sátorovci Kádár a Čonty na pojednávaní vysvetlili, ako to bolo.

Sátor si za vraždu vypýtal tri milióny korún, z toho poldruha milióna ako zálohu vopred. Požadoval aj dostupné informácie o Krajčim. Sátor zároveň poveril svojho „kolegu“ z gangu Zsolta Nagya, zvaného Čonty, aby zmapoval terén v Prievidzi. Čonty povedal, že pozorovať sídlo Krajčiho firmy i jeho dom a okolie bol tri razy. Pri poslednej sledovačke mal so sebou aj kameru na to, aby dom Krajčiho, jeho okolie a terén bol dobre zaznamenaný. Čonty vyhlásil, že nevedel o vražde. Myslel si, že v pláne je nejaká krádež. Až neskôr mu Sátor povedal, o čo ide a že je to na „objednávku z Bratislavy“.

S ešpézetkou od SIS

Do Prievidze dotiahli šátorovci aj dodávkový Mercedes, v ktorom chceli prenocovať, keby polícia po vražde uzavrela mesto. V dodávke mali ukrytý samopal Škorpión s tlmičom a kartón so žiarovkami a dodacím listom, keby ich po ceste kontrolovali. Po vražde Sátor s Čontym odišli domov na aute VW Passat, ktoré bolo ukradnuté a malo evidenčné čísla SIS.

Kým Čonty meno objednávateľa vraždy na súde nekonkretizoval, jeho kolega z gangu Kristián Kádár vyhlásil, že ide o Ľubomíra Kudličku. Kádár tvrdil, že asi tri mesiace pred vraždou viezol Sátora do Bratislavy na stretnutie s Igorom Smolenom, alias Balvanom. Priamo pri ich rozhovore nebol, ale sedel pri vedľajšom stole. O pár dní opäť viezol Sátora do Bratislavy a ten dostal od Balvana informácie o podnikateľovi i polovicu peňazí z dohodnutej odmeny tri milióny korún.

Na vražde sa Kádár podieľal tým, že šoféroval dodávku Mercedes do Prievidze, pričom pred nimi jazdil Sátor pre prípad policajnej kontroly. Asi dva týždne po vražde Kádár viezol Sátora do Bratislavy, kde od Balvana dostal druhú časť odmeny so slovami, že Kudlička „bol s robotou spokojný“

Bosa zabili vlastní

Pôvodne bol Čonty spoluobvinený, ale jeho vec vyčlenili na samostatné konanie. Nebyť jeho, na pôvodcov vraždy Krajčiho by sa nebolo prišlo. Stalo sa tak až po takmer trinástich rokoch od popravy Krajčiho. Čonty bol v procese s gangom šátorovcov odsúdený na 22 rokov, Kádár na 25 rokov. Sátor mal údajne Kádárovi povedať, že Kudlčka je „silný muž podsvetia, má kontakty na políciu, prokuratúru, súdy a silnú politickú stranu“. Kudličku podľa prokurátora "dobehla" minulosť, ale konečný verdikt po odvolaní obžalovaného padne na Najvyššom súde.

FOTO odsúdeného Kudličku v GALÉRII

Skupina sátorovcov páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v Dunajskej Strede, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenska a Maďarska. Súperili o priestor s gangom pápayovcov, ktorých v marci 1999 dali vyvraždiť v bare Fontána. Strelcov si mal objednať Ľudovít Sátor. Bosa Sátora zavraždili vlastní ľudia v decembri 2010.