V Žakovciach zatiaľ nik nedokáže povedať, čo viedlo 44-ročného Jána k brutálnej vražde svojej družky Kataríny. O jedenásť rokov staršej partnerke vo štvrtok podvečer oddelil hlavu od tela a potom sa sám bodol do hrude. Ak aj Katarína poznala možné dôvody mimoriadne surového činu, odniesla si ich do hrobu. Jej „kat“ skončil na psychiatrii v Levoči, svoje konanie doteraz nevysvetlil. A možno to tak aj zostane... Podobne sa to skončilo aj v prípade šokujúcej vraždy, ktorá sa stala v roku 2004 v Krásnej pri Hornáde. Vtedy 46-ročný Štefan najprv dobodal manželku a potom vo vedľajšom dome podrezal spiacu svokru.

Muž neputoval do väzenia. Súdni znalci preukázali, že v čase spáchania skutku nebol príčetný, a poslali ho na psychiatriu. Verejnosť sa nikdy nedozvedela, prečo došlo k tragédii.

Bezproblémový pár

Katarínu a Jána si Žakovčania pamätajú ako bezproblémový pár. Do dediny ležiacej v kežmarskom okrese sa prisťahovali asi pred desiatimi rokmi, no pár vraj tvorili takmer dve desaťročia a veľmi sa ľúbili. Deti spolu nemali. „Ani jednému z nich nevadil vekový rozdiel. Boli vždy veselí. Vyzerali tak, že každý problém dokážu zvládnuť. Žili len pre seba. No či to bolo tak, aj keď zatvorili dvere, nevie nik,“ krčí plecami jedna z obyvateliek obce, kde žije čosi vyše osemsto duší. Katarínu poznala, veď na dedine pozná každý každého.

„Ešte popoludní išli cez dedinu ruka v ruke, nič nenaznačovalo, že by sa schyľovalo k takému niečomu,“ pridáva sa suseda z vedľajšej ulice. Aj preto Žakovčanov večer prekvapil krik a Katarínino volanie o pomoc z balkóna. Jedna susedka vraj videla, ako ju partner po zúfalých výkrikoch vtiahol späť. Nik netušil, že o pár minút jej na schodoch uštedril smrteľnú ranu. Práve tam našli kriminalisti tri nože.

Samotného Jána miestni videli, ako zakrvavený behá po ulici s krikom, že jeho družka je mŕtva. Hoci sa pokúsil o samovraždu - bodol sa do hrude -, ani pri zatýkaní nebol pokojný. Podľa očitých svedkov vyčíňal ako zmyslov zbavený. Záchranka ho odviezla do popradskej nemocnice, kde ho ošetrili. Z Popradu putoval na psychiatriu do Levoče.

Vraždy partneriek často nemajú vysvetlenie, aktéri sú nepríčetní

Spoločne: Katarína a Ján si postavili v Žakovciach dom. Do dediny vraj prišli z Popradu. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Psychické problémy?

Viac svetla do prípadu by mohla vniesť Katarínina dcéra. Tá pred policajtmi pripustila, že Ján bol už dlhší čas akýsi iný a že sa jej mama sťažovala, že dookola hovorí jedno a to isté a už sa to nedá zvládať. Meniť sa vraj začal po tom, ako mali v bistre, ktoré prevádzkovali, kontrolu. Tá sa však skončila dobre, no Ján napriek tomu ukončil živnosť. Nik nespomínal, že by bol agresívny alebo by sa dlhoročnej družke vyhrážal smrťou.

Niektorí dedinčania tvrdili, že sa im Ján sťažoval, že ho prenasledujú. „Spomínal mafiu, čo je absolútny nezmysel. Povedal, že dom predá a odíde z dediny. No reálny dôvod na to nemal,“ dopĺňa chabú mozaiku Žakovčan, ktorý sa pristavil pri dome.

O Jánových psychických problémoch sa v obci hovorí najviac. Muž mal dokonca navštíviť lekára. Vraj bol za obvodným lekárom, ktorý ho poslal za psychiatrom. Špecialista ho údajne objednal až o tri mesiace. Katarína zas mala podľa miestnych zlé tušenie - z domu vraj chcela odísť k príbuzným. Nestihla to.

Výnimočný prípad

Patológ Anton Gavel hovorí, že ide o ojedinelý prípad. „Je to tretí prípad s odrezanou hlavou, s ktorým sme sa stretli na tomto pracovisku v Poprade. Prvé dva však boli špecifické, možno ich označiť za mafiánske. Išlo o prípady dobodaných tiel a následného oddelenia hlavy,“ spomína patológ.

Doteraz sa však nestretol s tým, aby partner oddelil družke hlavu od trupu ostrým predmetom. Polícia sa k prípadu nechce vyjadrovať. Podľa odborníkov bude podstatné, či si Ján spomenie na to, čo sa udialo pred ohavným činom a či bude vôbec niekedy schopný vypovedať.

Vraždy partneriek často nemajú vysvetlenie, aktéri sú nepríčetní

Patológ Anton Gavel tvrdí, že ide o ojedinelý prípad oddelenia hlavy od trupu ostrým predmetom spôsobený druhou osobu. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Bludy a paranoje

Podobnú tragédiu zažili pred rokmi aj obyvatelia Krásnej pri Hornáde. Vtedy nezamestnaný Štefan večer brutálne dobodal manželku Katarínu. Potom išiel do vedľajšieho domu, kde v spánku podrezal svokru. Keď odtiaľ odchádzal, stretol švagra. Aj toho napadol. Sekerou mu zaťal do pleca, poranil mu hlavu i stehno ľavej nohy a odišiel.

Asi hodinu nato sa miestnemu obyvateľovi priznal, že jeho manželka to už má za sebou. Na hlave mal motocyklistickú prilbu. V jednej ruke držal igelitovú tašku, v druhej zakrvavenú sekeru. Keď ho polícia zatýkala, mal v taške dva nože, plynovú pištoľ, dva kasery, elektrický paralyzér a horolezecké lano.

Aj keď sa očakávalo, že za brutálne vraždy dostane výnimočný trest, nestalo sa tak. Znalci sa zhodli, že je psychicky chorý. Realitu nedokázal správne rozlišovať ani v čase, keď vraždil a trpel paranoidnými bludmi i predstavami o svojej výnimočnosti a nadprirodzených schopnostiach. Keďže jeho pobyt na slobode by bol pre spoločnosť nebezpečný, súd mu nariadil ústavnú liečbu.