Vyjadrenia, pri akých by sa červenal hádam aj najväčší krčmový dvíhač pohárikov, používa Peter Tóth na adresu novinárov. Jednému dokáže denne poslať aj stovky správ plných vulgarizmov, ale i vyhrážok. Spravidla sa tak deje vždy po vyjdení textu, obsahovo sa točiaceho okolo tohto bývalého siskára a kamaráta mafiána Mariána Kočnera. Článok pritom nemusí byť ani kritický. Stačí, že sa v ňom spomenú z minulosti známe fakty a oheň je na streche. Peter Tóth začne sršať nenávisťou, ktorú pretaví do štipľavého a nebezpečného slovníka.

Naposledy sa o tom presvedčil redaktor portálu Štandard Matej Gašparovič, ktorý zverejnil text o žalobe na Petra Tótha. Na Okresný súd v Nitre ju podal prokurátor v prípade vyhrážok a vydierania dnes už zosnulej alternatívnej novinárky a blogerky Jany Teleki. Keďže Gašparovič a Teleki nie sú ani zďaleka jediní novinári, ktorí pocítili Tóthov hnev, nie je vylúčené, že podobných žalôb bude pribúdať.

Rieši ho NAKA  

Polícia, konkrétne Národná kriminálna agentúra, aktuálne rieši niekoľko prípadov ohľadom redaktorov, ktorým sa mal Tóth vyhrážať. Malo by ísť o pracovníkov viacerých médií. O koľkých presne ide a v akom štádiu sa tieto prípady nachádzajú, však nechce polícia nateraz priblížiť.

„Nakoľko v uvedenej trestnej veci prebieha vyšetrovanie a vykonávajú sa procesné úkony, bližšie informácie nie je možné poskytnúť, aby nedošlo k zmareniu alebo sťaženiu objasnenia a vyšetrenia veci,“ uviedla pre Plus 7 dní Karolína Barinková z policajného prezídia.

Agresívny postoj Tótha k novinárom je o to zarážajúcejší, že v minulosti sám ako novinár pracoval. V deväťdesiatych rokoch patril k novinárskej špičke. Začínal v Slovenskom denníku, slávnym sa stal ako investigatívny redaktor Sme. Až neskôr sa prevalilo, že bol novinárom a zároveň príslušníkom tajnej služby.

Peter Tóth je obžalovaný za vyhrážanie sa novinárke.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Urobila si si nepriateľa

Podľa portálu Štandard zo žaloby podanej na Tótha vyplýva, že zavolal Jane Teleki po jej rozhovore pre isté médium, kde sa o ňom zmieňovala veľmi kriticky. V telefonáte jej vyčítal chybu, ktorej sa mala v danom príspevku dopustiť.

„…keď to neopravíš, tak si si urobila zo mňa nepriateľa. …od tejto chvíle sa zaoberám tvojimi deckami, tvojím papagájom, tvojím mužom, každým…,“ údajne povedal Tóth Jane Teleki a mal pokračovať v zmysle, že od tejto chvíle ona nechodí bezpečne po ulici. „Nikto, kto ti je drahý, nikto…, ešte raz prekrútiš moje slová, vrazím ti roxor do ri*i do pi*i a roztočím si ťa tak, že sa pos*reš,“ mal hovoriť Tóth Jane Teleki.

Tóth bol podľa Štandardu nahnevaný na Teleki aj za články, ktoré písala v súvislosti s kauzami týkajúcimi sa Mariana Kočnera. Snažila sa v nich verejnosť presvedčiť o Kočnerovej nevine a kritizovala Tótha, ktorý polícii pomohol zozbierať na Kočnera množstvo dôkazov.

Zosnulá novinárka Jana Teleki.
Zdroj: VLADO KOLLAR

Som rád, že skapala

Tóth pre portál Štandard podanie obžaloby v telefonickom rozhovore údajne komentoval slovami: „Viete čo, poviem vám jednu vec: som rád, že tá ku**a skapala. To je všetko.“ Následne mal Tóth bez pozdravu debatu ukončiť. Krátko po vyjdení textu však začal jeho autorovi posielať správy vskutku zaujímavého obsahu. „Ty si taký istý k**ot, aká bola pi*a Teleki. Môžeš si ísť k nej ľahnúť,“ napísal Tóth redaktorovi. Nešlo pritom o jedinú správu, ale celý súbor esemesiek, v ktorých sa na jeho adresu vyjadroval opovržlivo až vulgárne.   

Dôkazy proti Kočnerovi

Pripomeňme, že polícia vyšetruje Petra Tótha aj v súvislosti so sledovaním novinárov. Na túto činnosť zostavil Tóth v minulosti celé komando. Platil ho Marián Kočner, ktorý chcel takto zozbieraný materiál využiť na diskreditáciu redaktorov. Po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej začal Tóth spolupracovať s políciou. Odovzdal jej množstvo dôležitých dôkazov. Jedným z nich boli telefóny, v ktorých sa našla takzvaná Kočnerova Threema.