Vírus vtáčej chrípky dorazil aj na sever Slovenska. Na hladine vodnej nádrže Liptovská Mara objavili miestni pred dvoma týždňami štyri uhynuté čajky. Keďže nevedeli, čo si s mrcinami počať, obrátili sa na rybárskeho hospodára Liptovskej Mary. „Bol som pri tom od prvej chvíle. Najskôr mi volal jeden pán, že blízko neho priletela čajka, sadla na zem, vyvalilo ju a bolo po nej,“ referuje Tibor Ilavský obsah znepokojujúceho telefonátu. „Hovorím mu, že neviem, o čo ide, ale zistím. A kým som zisťoval, už mi volal druhý a tiež mi zvestoval správu o mŕtvom vtákovi na brehu.“
Vtáčie mŕtvoly
Nebolo už viac na čo čakať. Na miesto - úsek vodnej nádrže pri mestskej časti Liptovského Mikuláša Palúdzka - boli privolaní štátni ochranári z Tatranského národného parku, ktorí okrídlence zozbierali a poslali na testy. „Prvýkrát sme sa stretli s takýmto prípadom u nás,“ oznámila nám zoologička Erika Feriancová zo Správy TANAP-u. Podozrenia sa naplnili a v Štátnom veterinárnom ústave vo Zvolene potvrdili, že jedince boli nakazené vtáčou chrípkou. „Ide o vysokopatogénny kmeň (HPAI) H5N1,“ informovala Štátna veterinárna a potravinová správa.
Čajky sa dostali na Liptov až po dokončení vodného diela v polovici 70. rokov minulého storočia. No postupne sa tu stali dominantným druhom operencov. „Predtým sme ich tu nepoznali. Ako prišla Mara, s ňou aj ryby a potrava, tak prišli aj čajky. A Vtáčí ostrov je teraz výsostné hniezdisko čajok,“ vraví hospodár Ilavský. Začiatkom júna sa začína rybárska sezóna, a tak na umelom jazere očakáva stovky rybárov. A to by mohlo byť riziko. „Vyzývam rybárov, ale aj všetkých ostatných ľudí, aby uhynuté vtáky nechytali do ruky, nešpekulovali s nimi. A hlavne, aby ich nehádzali naspäť do vody. To nemá význam, lebo aj tak ich vietor vyplaví.“
Regionálna veterinárna a potravinová správa v Liptovskom Mikuláši vydala opatrenia aj s pokynmi pre obce v infikovanom trojkilometrovom pásme od lokality zistenia nákazy. „Neprikrmujte holuby a ďalšie voľne žijúce vtáctvo. Chovatelia hydiny a iných vtákov držaných v zajatí v infikovanom pásme by vo svojich chovoch mali zabezpečiť zvýšenú biologickú bezpečnosť,“ vyzvali veterinári verejnosť. V praxi to znamená predovšetkým dezinfekciu kurínov a zabránenie kontaktu domácej hydiny s vtáctvom.
Hlavne nechytať
Pri nájdení zdochliny čajky sa treba riadiť jednoduchou zásadou. „Hlavne sa nedotýkať, nahlásiť nám na štátnu ochranu alebo na 112-ku. Oni sú zvyknutí prepájať na nás,“ prízvukuje Feriancová zo správy TANAP-u. Všetky nájdené mŕtve jedince v okruhu troch kilometrov od miesta nálezu prvej čajky sú teraz automaticky považované za nakazené. Informáciu o šíriacej sa nákaze dostali aj v obci Liptovský Trnovec, ktorá sa nachádza v ochrannom pásme. „Veterinárna správa nás upozornila na to, že uhynuté čajky v nádrži majú vtáčiu chrípku. No u nás v obci zatiaľ nemáme nahlásený žiadny prípad. To neznamená, že žiadny nie je. Len o ňom možno ešte nevieme,“ poznamenal starosta Liptovského Trnovca Ľubomír Hollý, ktorý dúfa, že sa vírus negatívne nepodpíše pod nadchádzajúcu turistickú sezónu na Liptovskej Mare.
Domáci si z ochorenia zatiaľ ťažkú hlavu nerobia. „Za to všetko môžu ľudia. Všeličo vyhadzujú do vody a potom to takto dopadne,“ myslí si obyvateľka Liptovského Trnovca. „Obavy z toho nemám. Máme doma kury, ani neviem, či to môže na ne preskočiť. Ale zatiaľ som nezbadala, že by kapali,“ povie nám bezstarostne.
Presúvame sa k brehom Liptovskej Mary, kde stretávame pár v dôchodcovskom veku na prechádzke so psom. Muž nám ukazuje, že hladina je teraz vysoko a aj voda je priezračnejšia ako zvyčajne. „Toto je čistá voda, to je všetko roztopený sneh zvrchu, z hôr,“ osvetľuje nám tajomstvo čírej kvapaliny. O výskyte vtáčej chrípky počul v médiách, ale neznervózňuje ho to. „Nebojíme sa, nie je dôvod. Mŕtve čajky som tu videl už párkrát aj v minulosti.“
O pár desiatok metrov od nich stojí na pláži mladá žena s dievčaťom a zádumčivo hľadí do vody. „Pôvodne sme sem prišli plávať, ale dcéra si zabudla plavky a mám pocit, že dnes nie sú vhodné podmienky na nahé kúpanie,“ zasmeje sa sympatická Lenka. „Vtáčí ostrov? To je tam, kde tie čajky škriekajú,“ ukazuje nám rukou smerom na epicentrum vírusu. Do nádrže chodí plávať pravidelne, no informácia o nebezpečenstve vírusu v Mare ju zaskočí. „Nepočula som o tom, že tu uhynuli nejaké čajky. Ale ja vôbec nepozerám správy,“ vysvetľuje.
Ako sa skončili dažde a oteplilo sa, vodná plocha začína lákať čoraz viac ľudí. Zvýšený tok si prišla pozrieť aj žena so synom Milanom, ktorí tlačia bicykle popri vode. „Včera som videl, že jedna čajka bola na vode len tak. Nehýbala sa, len ju niesol prúd. Ale nenapadlo mi, že je skapatá,“ vraví chlapec.
Hlásenia pribúdajú
Na podobné pohľady si zrejme v najbližších dňoch budú musieť miestni zvyknúť. Na šírenie nákazy sú teraz ideálne podmienky. „Ja mám dennodenne 8 až 9 telefonátov. Stále mi niekto volá, že našiel zdochnutú čajku,“ poznamenal rybársky hospodár Ilavský. Najmä psičkári by si mali dať pozor, aby miláčik pri prechádzke nenatrafil na mrcinu. „Predpokladám, že to potrvá nejaké dva, tri týždne. Tá populácia sa zníži, možno ich tak sto až dvesto vykape. To je prírodná regulácia,“ myslí si rybár. Vtáčiu chrípku už potvrdili aj na Oravskej priehrade, v Rusovciach či na Sĺňave. „Predpokladáme, že toto je ešte len začiatok a tie jedince budú pribúdať,“ uzavrela Feriancová zo štátnej ochrany s tým, že minulý týždeň v piatok už mali evidovaných 24 pozitívnych jedincov čajky smejivej a naďalej pribúdali ďalšie oznámenia.
Čo je vtáčia chrípka
Aviárna influenza, teda vtáčia chrípka, je vysokonákazlivá infekčná choroba, ktorá postihuje predovšetkým voľne žijúce vtáky a hydinu. Medzi najohrozenejšie živočíchy patria domáce sliepky, ale nakaziť sa môžu aj ošípané či psy. Hygienici upozorňujú, že aj keď vírus preukázal schopnosť prenosu na človeka, zostáva naň slabo adaptovaný a prenos na ľudí je zriedkavým javom. „Vírus sa z organizmu vylučuje sekrétmi horných dýchacích ciest - kvapôčkami, kašľom, kýchaním a z tráviaceho systému trusom. V chove sa pôvodca choroby šíri horizontálne po kontakte s chorými vtákmi,“ dopĺňajú veterinári.