Tip na článok
Juraj, na fotografii z podujatia na Deň detí, tvrdí, že na políciu sa nehnevá.

Vtip o kupčení s hlasmi vyšiel Juraja draho. Na krku má korupciu

Vysokoškolsky vzdelaný otec dvoch detí sa zo žartu pokúsil predať volebný hlas cez inzerát. Skončilo sa to obvinením z korupcie.

Galéria k článku (4 fotografie )
Inzerát: „Ak by som sa priznal k úmyslu svoj hlas predať, dostal by som pokutu štyristo eur. Rovnakú sumu ako trest však dostal pred pár dňami jeden z útočníkov v kauze nitrianskeho baru Mariachi, ktorý opakovane kopal ležiaceho človeka do hlavy. Zasluhujeme si rovnaký trest?“ pýta sa Juraj.
Žiadne veľké úspechy: Odhaľovanie volebnej korupcie sa zatiaľ týka malých, takmer bezvýznamných prípadov.
Paradox: Juraj je brat známeho rapera Zverinu. Ten tohto roku ohlásil svoju kandidatúru na prezidenta. Napokon šlo o vtip a promo k novému albumu.

Ak mi pošlete na číslo účtu 15 eur, dám svoj hlas v prezidentských voľbách hocikomu z kandidátov. V prípade podpory Fica chcem aspoň 50 eur. Keďže som z okolia PP, tak za hlas pre Kisku či Mezenskú beriem aj večeru v Poprade (nie obedové menu). Nie som Róm - som inžinier a podnikám ako SZČO už 10 rokov a chcem si privyrobiť. Číslo je vymyslené, píšte na mail.

Takýto inzerát sa v sekcii vstupenky na spoločenské akcie objavil pár dní pred marcovými prezidentskými voľbami na internetovom portáli bazos.sk. Pripadá vám to ako žart? Podľa jeho autora aj bol. Ale nevydarený. Hrozí mu zaň basa.

Domová prehliadka

Nepochopený humorista je ženatý otec dvoch malých detí, vysokoškolsky vzdelaný, roky pracuje v inzertnom časopise zameranom na kultúru. Len pár dní po publikovaní kontroverznej „ponuky“ sa v jeho živote rozpútal kolotoč nepríjemných opletačiek. A točí sa dodnes.

„Piatok 21. marca sa začal ako každý môj bežný deň. Už som sa chystal zobudiť svoje deti do škôlky, keď nám o 6.45 zrazu pri dverách zazvonili policajti z protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry. Šesť ľudí vrátane technikov z expertízneho ústavu si prišlo po údaje z mojich počítačov. Zároveň s našou prehliadkou ďalší policajti urobili raziu vo firme, ktorá poskytuje internet v našej obci,“ spomína 35-ročný Juraj na hotovú kovbojku.

Neohrození muži zákona konali promptne a nekompromisne, akoby šlo o podlý zločin, ktorý ohrozil ústavný priebeh prezidentských volieb. Juraj rýchlo pochopil situáciu a podľa svojich slov s políciou od začiatku spolupracoval. K autorstvu inzerátu sa priznal.

„Bol napísaný na mojom notebooku a potvrdený SMS z môjho telefónu. Všetky dôkazy, ktoré to potvrdzujú, som doteraz nechal v počítači aj v telefóne bez akejkoľvek zmeny, čím som uľahčil prácu polícii."

"Nemyslím, že je to bežné správanie páchateľa trestnej činnosti. Ja na rozdiel od nich nemám problém polícii pomáhať presne v duchu ich hesla, ktoré majú na autách. Chcel som, aby sa to čo najskôr vyriešilo aj vzhľadom na to, že pri podobných menej závažných prípadoch dochádza k dohode o vine a treste s následným peňažným trestom,“ nádejal sa mladý muž.

Korupčník

Rýchle riešenie prípadu z úvodu sa však náhle pribrzdilo. Ešte koncom októbra, teda sedem mesiacov od návštevy polície, kriminalisticko-expertízny ústav nemal vyhodnotené údaje z Jurajovho počítača!

„Ani dohoda o vine a treste sa nekoná, pretože podmienkou je podľa prokurátora úplné priznanie viny, teda okrem napísania inzerátu aj potvrdenie, že som mal skutočný úmysel svoj hlas speňažiť,“ dodáva. Počas vyšetrovania síce dostal ponuku na dohodu s tým, že prípad by sa mohol skončiť pokutou štyristo eur bez ďalších následkov, ale musel by priznať, že sa naozaj chcel nechať korumpovať.

„Ja som však ten inzerát dopredu nepripravoval. Bol napísaný priamo online do formulára na stránke bez hlbšej úvahy a premýšľania. Chcel som len, aby vyznel dostatočne vtipne a zaujímavo, aby si ho pozrelo čo najviac ľudí. Mala to byť irónia a trochu aj kritika na neschopnosť polície riešiť volebnú korupciu.

V médiách sa pri každých voľbách písalo, ako sa zvážajú Rómovia na autách k urnám, ako vidno skupinky organizovaných ľudí pred volebnými miestnosťami, ale nejaké výsledky polície neprichádzali,“ objasňuje dnes svoju motiváciu.

„Pôvodne tam nebola spomenutá ani žiadna suma, ale je to inzertný portál a bolo treba vyplniť aj kolónku s cenou, tak som tam dal z brucha pätnásť eur."

"Tá druhá suma päťdesiat eur bola iba vyjadrením politických sympatií voči kandidátovi Ficovi, vôbec tu nešlo o nejaký úplatok. Svoj hlas som ani neplánoval predať, neodpovedal som napríklad na jednu z ponúk, ktorá mi prišla, a to desať eur za hlas pre kandidáta Kisku, s otázkou, akým spôsobom by si kupujúci skontroloval moje hlasovanie.“

Nech už bol dôvod Jurajovho počínania akýkoľvek, polícia párriadkový inzerát vyhodnotila ako konanie hodné trestu. Vyšetrovateľ ho napokon obvinil z volebnej korupcie. Vraj keďže sa nechcel priznať k úmyslu, prípad uzatvoria, pošlú na Špecializovaný súd a rozhodnutie nechajú na sudcu.

Prísni?

„Podľa mňa to nemá logiku. Neviem si predstaviť, ako by bolo reálne možné takto cez internet hlas predať. Kto by týmto spôsobom investoval peniaze do jedného hlasu a tým zvrátil výsledok voľby?"

"O nebezpečnosti takého inzerátu pre spoločnosť sa tu dá hovoriť len v teoretickej rovine. Problém by bol aj v tom, ako by si kupujúci skontroloval moju voľbu v hlasovacej miestnosti. Volebná korupcia formou inzerátu je totálna kravina,“ krúti hlavou Juraj a dodáva, že keď svoj nepodarený fór realizoval, o tom že by to mohlo byť trestné, ani len netušil.

„Napríklad v susednom Česku to ani nie je trestné, u nás to v zákone máme s najnižšou sadzbou odňatia slobody. Hrozí mi teda jeden rok. Oslovení právnici nad tým tiež krútia hlavou a prikláňajú sa skôr k názoru zohľadniť v tomto prípade kritérium závažnosti pre spoločnosť. Podľa zákona nejde o prečin, ak je vzhľadom na spôsob vykonania, okolnosti a následky či pohnútku páchateľa závažnosť tohto činu nepatrná.“

Polícia je povinná prešetriť všetky prípady, no nie každý sa musí skončiť obvinením. Jurajov skutok však podľa nich stojí za súdne konanie. „Dosť ma prekvapil aj postoj jedného príliš motivovaného policajta, ktorý počas domovej prehliadky na mňa celý čas pozeral ako na nejakého zločinca, dokonca ma zarazila jeho poznámka, prečo by mi malo vadiť, ak si zoberú môj telefón, keďže to je trest za moje žartíky. Asi na chvíľu zabudol, že je iba v uniforme a nie v sudcovskom talári."

"Je obrovská škoda, že policajti neboli rovnako akční, keď bolo treba vypátrať páchateľa, ktorý dal vytlačiť dva milióny kvalitných letákov do schránok proti osobe dnes už prezidenta Andreja Kisku. Myslím, že práve to je prípad pre korupčné oddelenie a aj verejnosť by viac zaujímalo, kto má desaťtisíce eur na tento druh antikampane."

"Tá na rozdiel od predaja jedného hlasu mohla výrazne ovplyvniť samotné výsledky volieb. U nás však chytajú malé rybky, žraloci majú imunitu.“

Slabá štatistika

Zákon o volebnej korupcii platí od roku 2011. Odvtedy Národná kriminálna agentúra riešila dvadsaťsedem prípadov. „Podnety, kde bolo podozrenie zo spáchania uvedeného trestného činu, boli získané na základe vlastných informácií, anonymných oznamovateľov, ale aj od konkrétnych osôb. Doposiaľ boli obvinené osoby v troch prípadoch. V ďalších prípadoch prebieha vyšetrovanie,“ povedal hovorca prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka.

To sú tri obvinenia za tri roky platnosti zákona, počas ktorých bolo štvoro volieb! Jedným z nich bol práve vtipkár z Banskej Bystrice. Kto sú jeho „kolegovia“?

Prvým obvineným je Sándor S. zo Šimonoviec pri Rimavskej Sobote, ktorý počas župných volieb rozdával tabak a päťeurové zľavové poukážky na taxík svojim spoluobčanom za to, že budú krúžkovať „odporučených“ poslancov. Po dohode vyfasoval 200-eurovú pokutu a ročnú podmienku. Druhý, mediálne známejší, je podarený párik z južného Slovenska.

Štefan a Slávka sa počas kampane do Európskeho parlamentu pokúšali presvedčiť zástupcov SaS, že pre stranu vybavia tisícky voličov z okolia Veľkého Medera, Nových Zámkov, Zlatých Klasov a Dunajskej Stredy. Štefan sa podľa polície predstavoval ako vajda „minoritnej etnickej skupiny“ a za túto službu chcel asi 16-tisíc eur s taxou štyri eurá za hlas.

Podnikavcov chytili rovno pri odovzdávaní úplatku. Hodno dodať, že intenzívne vyšetrovaný bol aj starosta obce Jarovnice, ktorý vraj počas volieb do VÚC kupoval hlasy za alkohol, cigarety, ale aj vyhrážkami či prísľubom aktivačných prác.

Tvrdili to jeho spoluobčania na videu, ktoré bolo zverejnené na internete. Polícia však napokon trestné stíhanie zastavila, lebo skutok sa „nepochybne“ nestal. Starosta tento rok opätovne kandiduje v komunálnych voľbách.

VIDEO Plus 7 Dní