Legendárny zápasník MMA Petr Monster Kníže spočiatku zápas so slovenským raperom vôbec nechcel prijať. Pokladal to za žart. A aj keď nakoniec uveril, že to žart nie je, prikývol až po intenzívnom naliehaní organizátorov Fight Night Chal­lenge. Výzvu zobral so všetkým, čo k nej patrí. Je jedno, či proti nemu stojí profesionál alebo „hobby boxer“, on v boji ide naplno. Ako sám hovorí, súperom cielene nedá vydýchnuť, lebo nemá rád, keď je sám pod tlakom. A tak to pred pár dňami v ringu vyzeralo. V prvých okamihoch sa zdalo, že Rytmus predsa nejaké body nazbiera, veď boxuje už šesť rokov a podľa očitých svedkov sa na duel poctivo pripravoval, no Monster mu veľmi rýchlo všetky sny rozbil. Chvíľami sa zdalo, akoby si na bývalom porotcovi talentovej súťaže vyberal miesta, kam ho ešte netrafil a kde to bude najviac bolieť.

„Vybehol na mňa ako vlak! Išiel naplno, nonstop, bez rešpektu. Je... do mňa strašné údery, nič také som ešte nezažil,“ rekapituloval domlátený Patrik Vrbovský po zničujúcom zápase. Treba však uznať, že ho zvládol so cťou, čo so smiechom pripustil aj Petr Kníže. „Na to, že je amatérsky športovec, je fakt magor. Hlavu má asi betónovú ako ja, takže zvládne riadne bomby. Rozhodne by som nechcel dostať to, čo dostal on.“

Plný kotol

Pred trnavskou mestskou športovou halou sa tiahne desiatky metrov dlhý rad až k hlavnému vchodu. V drvivej väčšine je zložený z mladých ľudí, niektorí imidžovo pôsobia hrozivejšie než samotní bojovníci v šatniach. Sú nielen zo Slovenska. Miestami začujeme češtinu, maďarčinu, mihne sa i angličtina. Zástup sa posúva len zvoľna, no nikto nerepce. Veď hlavné ťaháky sú posunuté na neskoršie hodiny.

Čo ich prilákalo? Zväčša sa zhodnú, že podobných adrenalínových podujatí u nás nie je veľa, mnohí k nejakému z bojových športov privoňali alebo sa mu aktívne venujú a chcú vidieť poriadnu rezbu naživo. Nájdu sa aj trochu sklamaní návštevníci, podľa ktorých to tentoraz bude viac o ťažkých pästiach než o celebritách a mrzí ich, že ženská exhibícia v podobe dvojice exfarmárok z programu vypadla, na druhej strane sú zvedaví, ako to kontroverzný raper v ringu zase schytá.

Chvíľu trvá, než sa nám podarí predrať do vstupnej haly, kde sa o kontrolu vstupeniek starajú krásne hostesky a dobre stavaní chlapi v oblekoch. Zrejme aj táto kombinácia má dotvárať atmosféru tvrdého športu. No a za nimi sa už ocitneme v rýchlo hustnúcom kotle s kapacitou dvetisíc miest. Tie sa do pár minút prakticky kompletne zaplnia. Halou otriasajú rytmy hip-hopu sprevádzané bohatou svetelnou šou, v ringu uprostred sa pripravujú prví zápasníci.

Známi hostia

V pulzujúcom hľadisku zahliadneme zopár známych tvárí. Účasť Romany Tabák neprekvapuje, veď podujatie s predstihom propagovala na svojej sociálnej sieti a už vieme, že pästné súboje jej nie sú celkom cudzie. Dominika Mirgová zase patrila k bojovníkom na minulom turnaji, dnes prišla ako hosť so svojím synom. Kde sa tu však vzal Andrej Danko? „Pozvali ma priatelia, prišiel som sa pobaviť,“ hovorí nám politik, ktorý priznáva, že v mladosti tiež pár rán rozdal. No bližší mu bol futbal či volejbal.

Z davu sa pred nami vynorí aj mediálne známy zápasník UFC Makhmud Muradov s novou priateľkou. Vysoký Uzbek, ktorý už dvanásť rokov žije v Prahe, má k Slovensku špecifický pozitívny vzťah. Prvý profesionálny zápas mal totiž v Košiciach, kde súpera zložil za dvanásť sekúnd a zarobil pekných päťdesiat eur. Odvtedy sa veľa zmenilo a sumy za súboje ráta aj v desaťtisícoch. Do Trnavy však neprišiel zápasiť, ale podporiť Monstera, ktorý stál pri začiatku jeho kariéry. „Veľmi mi vtedy pomohol a bol jeden z mála, ktorí mi verili,“ zaspomína si bývalý partner speváčky Moniky Bagárovej.

Barona mu závideli

Hluk v hale pretne ostrý zvuk zvonca v ringu a rozbiehajú sa prvé boje. Pred zrakmi divákov sa striedajú profesionálni bojovníci i tváre z reality šou, ktoré svojimi výkonmi milo prekvapia. Azda najväčší šok spôsobí exfarmár Michal Mošpan, ktorý už po pár sekundách nekompromisne zloží fitnestrénera a účastníka československej verzie Survivoru Braňa Martanoviča na podlahu. Nie je to jediné k. o. večera. O ďalšie sa postará tiktoker Ján Murcin, ktorý ani nie do minúty vy­pne Ivana Lipkovicsa z Extrémnych premien. Mimochodom, obaja víťazi sa na záverečnej tlačovke pochytili, čo však bol zrejme skôr tak­zvaný trashtalk, ostré slová, ktoré majú vytvoriť dojem osobného sporu. Skončilo sa to výzvou na vzájomný súboj.

V ringu sa objavuje aj známy influencer a tréner boxu Adam Berger, ktorý si mal pôvodne zmerať sily s ďalším exfarmárom Baronom. V tomto prípade sa však o trashtalku určite nedá hovoriť. Nevraživosť by sa medzi nimi dala krájať a Adam sa ňou nijako netajil. „V istom zmysle som sa na ten zápas tešil. Beztrestne zbiť nesympatického človeka a ešte na tom aj zarobiť považujem za dar. Veľa ľudí mi písalo, že mi závidia,“ povedal nám ešte pred turnajom. Karta sa však obrátila, Baron sa údajne zranil a Adam dostal omnoho ťažšieho súpera Radka Roušala z radov MMA, ktorý v ringu dominoval a odniesol si víťazstvo.

Dvadsaťštyriročného Influencera, ktorý hovorí plynulo po španielsky a po francúzsky, to však príliš netrápi. Boxerské rukavice plánuje zavesiť na klinec a venovať sa realitnému biznisu a fanúšikom na sociálnych sieťach. Nielen preto, že vynášajú lepšie. „Nechcem dostávať rany do hlavy celý život a mať mozog deravý ako ementál,“ hovorí nám. „Okrem toho rád bavím ľudí a spríjemňujem im dni. S úsmevom zvládajú tieto ťažké časy o niečo lepšie.“

A jeho súper? Ten to vidí celkom inak a rozhodne na záver nemyslí. „Baví ma ísť dopredu, na nič nečakať, dávať bomby. Chcú to ľudia a ja to chcem tiež,“ vysype Radek.

Anjel strážny

Rušno je i v šatniach, kde sa bojovníci pripravujú na svoje výkony. Zopár z nich nám zapózuje pred objektívmi, povedia pár slov. „Hoci som zápasník MMA, box patrí do mojej prípravy,“ reaguje na naše otázky Marek Bartl, kým mu cutman upevňuje na ruky bandáže. Pästný súboj mu je blízky a vyhovuje mu tiež, že pri tomto športe je menej zranení. Na súpera z ultimátneho sveta je celkom nabudený. „Obaja máme radi tvrdú bitku,“ zhrnie stručne, krátko predtým, než v ringu s prehľadom vyboduje kolegu Karla Ryšavého.

My využijeme krátku pauzu a cutmana Mareka Kudličku trochu vyspovedáme. Jeho práca totiž zďaleka nie je len bandážovanie rúk bojovníkov. „Sme akísi ich anjeli strážni,“ spresní 38-ročný muž, ktorý sa síce bojovým športom venoval, no otvorene priznáva, že výzvu do takýchto súbojov by neprijal. Namiesto toho sa o zápasníkov stará pred duelmi aj počas nich. Jeho úlohou je udržať ich bojaschopných, cez prestávky im ošetriť tržné rany, zastaviť krvácanie, vrátiť ich do hry. „Vlastne im dávame ešte jedno kolo navyše.“

Marek sa tejto práci profesionálne venuje už deväť rokov, prešiel svet od východu na západ a vo svojej oblasti patrí k najlepším. Okrem slovenčiny hovorí štyrmi jazykmi a stále hľadá nové techniky, ako za pár desiatok sekúnd „poskladať“ neraz rozbitých a zakrvavených športovcov. V ringu či klietkach. Niekedy sú ich stavy na pohľad skutočne drastické. Hlboké tržné rany, odtrhnutý biceps, prasknutá očnica. V Dubaji mal zápasníka, ktorý mal kompletne roztrhnutú peru a z nej mu prúdom striekala krv na podlahu. Dodnes na jeho teniskách zostali červené stopy, ktoré ani po troch rokoch nešli zmyť. Inokedy zase videl, ako zápasníkovi v hlbokej rane pulzuje žila. „Modlil som sa, aby na to miesto nedostal ďalší úder.“

No a, samozrejme, nechýbajú zlomeniny nosa, kde môže len zastaviť krvácanie. „Nie nenaprávame ich, to býva iba vo filmoch,“ usmieva sa Marek. „Niekedy ma naozaj udivuje, s akými zraneniami chcú tí chlapi zápasiť ďalej. Je však fakt, že znesú oveľa viac ako bežní smrteľníci a aj adrenalín robí svoje.“

Vrchol večera

Vraciame sa do kotla, kde adrenalínová nálada vrcholí. Attila Végh si podáva Američana Erica Spicelyho relatívne s prehľadom. Duel je skôr technický, náš bojovník ide na istotu, aj keď diváci volajú po tvrdšej akcii. Pre Végha je však skutočná výzva plánovaná odveta s Karlosom Vémolom. S ním sa isto zapotí viac a, ako dodáva, pôjde viac-menej o jeho rozlúčkový zápas v MMA.

Parádnej akcie sa fanúšikom bojových športov predsa dostalo v poslednom stretnutí večera medzi Rytmusom a Monsterom. A hoci 46-ročný Patrik Vrbovský nemal najmenšiu šancu, je takmer neuveriteľné, že proti buldozéru, ktorý ho bez zľutovania valcoval, ustál celé tri kolá až do konca. Raper je však známy tým, že si vedome vytvára nekomfortné situácie. Aj takéto. Prečo? „Ide o sebapoznanie, získanie väčšej odolnosti, ovládanie úzkosti, strachu a udržuje mi to balans živote. Pripomína mi to, odkiaľ som. Milujem ťažké chvíle, ktoré sú na hrane.“ Zvažuje síce, že v ringu stačilo... „Ale to som už hovoril aj predtým,“ dodá s boľavým úsmevom.

O čom to je?

Fight Night Challenge sa inšpiroval podobnými podujatiami v Spojených štátoch a na Slovensku už máme za sebou štvrtý turnaj. Je za to zodpovedná štvorica nadšencov Attila Végh, Patrik Vrbovský, bývalý zápasník MMA Matúš Mečár a šéf trnavského Spartakus Fight Gymu Edo Gerek. Tí si pred dvoma rokmi povedali, že systém výziev medzi známymi tvárami i profesionálmi by mohol fungovať aj u nás. Po úspešnom turnaji v Brne pokračovali v Bratislave a teraz v Trnave. Ohlas je dobrý od divákov i bojovníkov. „Populárne osobnosti, ktoré výzvy prijali, to zobrali veľmi vážne, Dominika Mirgová poctivo trénovala zhruba pol roka, Majk Spirit sa v rámci prípravy dokonca vybral do Thajska.“

Viac foto v GALÉRII ►►►

Ak však opomenieme Rytmusa, organizátori stavajú proti sebe rovnocenných súperov. Aby sa eliminovalo riziko vážnych zranení. „Všetci majú rovnaké možnosti a rovnaký čas na prípravu,“ spresňuje minuloročný riaditeľ turnaja Attila Végh. „V ringu i počas tréningov prekonávajú hlavne samých seba.“