Tip na článok
Oddané ovečky: Obetovali Munovi život i peniaze.

Vyberači poplatkov: Sektárske ryžovanie mesiáša Muna

Peniaze z predaja rôznych drobností vraj pašovali ukryté v ponožkách a na iných miestach na tele i v aute.

Galéria k článku (9 fotografií )
Naletel?: Exprezident Kováč hrozbu v munistoch nevidel.
Sektári ju považovali za satana: Ivana Škodová z občianskeho združenia Integra, ktoré sa dlhé roky venovalo prevencii pred zhubnými kultmi.
Praví rodičia: Zakladateľ Cirkvi zjednotenia Son Mjong Mun s druhou manželkou Hak Ča Han.

Ak je všetko dobre nachystané, takejto skupine stačia štyri dni, aby svojimi osvedčenými metódami takmer z kohokoľvek urobila zombíka, čo isté veci nevidí a nepočuje a za inými ide ako somárik, čo má pred nosom zavesenú mrkvu, - hovorí na rovinu bývalý člen Cirkvi zjednotenia, známej aj ako munisti. PLUS 7 DNÍ prináša výpoveď bývalého člena a funkcionára tejto sekty Jána Filipču.

Prenasledovanie či nebodaj ohrozovanie života? Nie… Dvadsať premárnených rokov - to ho najviac páli. „Dokázať sa pozrieť s nadhľadom na dvadsať rokov zničeného života si žiada dlhý čas. Ono tam totiž nie sú len zlé veci, ale aj veľa takých, čo sa človeku stanú veľmi blízkymi. Podľa mňa deväťdesiat percent munistov tam bolo a je kvôli hlbokým vzťahom s ľuďmi, nie kvôli povrchnému náboženskému učeniu či popleteným prejavom zakladateľa, ktoré musia povinne čítať,“ hovorí 44-ročný muž. Už v sebe neživí nenávisť, zlobu a pomaly nachádza svoje miesto v bežnom živote.

Ryba smrdí od hlavy

Cirkev zjednotenia, ktorej oficiálny názov je Spoločenstvo Ducha Svätého za zjednotenie svetového kresťanstva, založil v roku 1954 Kórejčan Son Mjong Mun, po anglicky Sun Myung Moon. Tvrdil, že ako 15-ročný dostal požehnanie od Ježiša, aby dokončil jeho prácu a stal sa rodičom pre celé ľudstvo. Vyhlasoval sa za mesiáša i druhý príchod Krista. Ukrižovaný Ježiš podľa jeho učenia vykúpil svet duchovne, ale nie fyzicky. To bola úloha Sona Mjonga Muna, ako Pravého Otca a jeho druhej manželky Hak Ča Han, Pravej Matky.

Títo „praví rodičia“ spájali manželské páry a privádzali ich k bohu, napríklad diktatúrou správneho duchovného života. Preslávili ich najmä hromadné sobáše párov, ktoré sa zväčša predtým nikdy nestretli. V roku 1971 sa presťahoval z Južnej Kórey do Spojených štátov amerických a postupne získaval prívržencov na celom svete.

Praví rodičia: Zakladateľ Cirkvi zjednotenia Son Mjong Mun s druhou manželkou Hak Ča Han.
Praví rodičia: Zakladateľ Cirkvi zjednotenia Son Mjong Mun s druhou manželkou Hak Ča Han.
Archív J.F.

Praví rodičia: Zakladateľ Cirkvi zjednotenia Son Mjong Mun s druhou manželkou Hak Ča Han.Foto: Archív J.F.

Majetok zakladateľa Cirkvi zjednotenia sa odhaduje na miliardy dolárov. Sekta mala viackrát problémy so zákonom, Muna väznili za krátenie daní a podvody s pozemkami. Zomrel tretieho septembra 2012 vo veku 92 rokov.

„Po jeho smrti si vraj prívrženci začali kupovať domy v duchovnom svete - čím bližšie pri bohu, tým drahší,“ hovorí Ján Filipča o jednom z mnohých bizarných výstrelkov tohto spoločenstva. A nasledovník? „Munova manželka podľa toho mála, čo som sa zatiaľ dozvedel, sa asi vyhlásila za mesiášku vyššieho stupňa, ktorá sa nemusí rešpektovať to, čo hovoril a požadoval jej manžel, a razí si vlastnú cestu ohlupovania ľudí. Vyhodila ich najmladšieho syna, ktorého Mun poveril pokračovaním v jeho diele, ten si založil vlastnú cirkev,“ opisuje bývalý munista.

Boha mu radšej nespomenuli

Ján Filipča bol v Munovej sekte od roku 1992. Tieto porevolučné roky priali rôznym novým náboženských hnutiam, ktoré mladým ľuďom ponúkali odpovede na otázky o zmysle života, o jeho mieste na Zemi, o Bohu… Aj na Slovensko rôzni samozvaní mesiáši a guruovia vysielali svojich poslov, ktorí presne vedeli, čo majú robiť.

Vysokoškolákovi Jánovi raz na Poštovej ulici v Bratislave neznáma Japonka vložila do rúk kartičku s myšlienkami o filozofii zjednotenia a ideálnej spoločnosti. Krásne, idealistické slová… Neveriaci Ján zo zvedavosti prišiel do študijného centra, kam ho slová z kartičky pozývali. „Okamžite sa ma ujal milujúci personál, zahrnul ma záujmom, keksíkmi a čajom - rozbehol sa klasický sektársky love bombing,“ spomína. Munova sekta má vypracovaný systém práce s každým druhom človeka. „Mne ako neveriacemu boha takmer nespomenuli, nahradili ho pomenovaním univerzálna energia, neskôr prešli k prvotnej príčine, no dlho nebolo jasné, kto ma začal ,vzdelávať‘,“ opisuje Ján Filipča.

Ján Filipča: Ľutuje premárnených dvadsať rokov života a toho, že sa nechal ovplyvniť bludmi a klamstvami reverenda Muna.
Ján Filipča: Ľutuje premárnených dvadsať rokov života a toho, že sa nechal ovplyvniť bludmi a klamstvami reverenda Muna.
Emil Vaško

Ján Filipča: Ľutuje premárnených dvadsať rokov života a toho, že sa nechal ovplyvniť bludmi a klamstvami reverenda Muna.Foto: Emil Vaško

Netušil, že sa dostal do náboženskej skupiny s veľmi striktnými pravidlami, ktorá mu šikovnou manipuláciou nalinajkuje celý jeho život. „Absolvoval som niekoľko prednášok. Hiroko, ktorá ma oslovila, moja ,duchovná matka‘, starostlivo dohliadala, aby som žiadnu nevymeškal. Navštevovala ma, nosila mi drobné darčeky. Potom bol trojdňový seminár a nasledoval sedemdňový, zlomový, po ktorého absolvovaní sa každý z účastníkov stal nadšeným nasledovníkom zakladateľa sekty, mesiáša Muna,“ hovorí bez väčších emócií.

Ako sa k jeho novému smerovanou postavili rodičia? Na sedemdňový seminár odchádzal ako človek, ktorý si uťahoval z náboženstva. „Neznášal som pokrytectvo dedinských babiek, ktoré sa v kostole odušu prežehnávali a keď vyšli von, rozniesli na kopytách pol dediny. Stará mama mi často vravela, nech idem za farára, že tí majú ľahký život, a ja som sa tomu len smial... Nuž, a keď po návrate zo Železnej pri Prahe postavila moja mama predo mňa tanier polievky a ja som sa sklátil k modlitbe, len zalomila rukami a zvolala: ,Janko, preboha, čo to robíš?!‘ A to nevedela, čo sa ešte len chystám porobiť,“ dodáva dnes s úsmevom. Inak sa podľa neho nedá. Len sa povzniesť, poučiť a ísť ďalej.

Zarábal na Munov palác

„Na takéto zmanipulovanie ľudí je nevyhnutné vytvoriť informačné vákuum a zobrať účastníkov kamsi ďaleko na chatu, kde bude o všetko postarané. O program, kde človek nebol ani chvíľu sám, o jedlo, o hudbu a hlavne o úžasnú atmosféru plnú pravej lásky a usmievajúceho sa personálu,“ pripomína.

Ján sa presťahoval do takzvaného livingcentra, ktoré tvoril prenajatý byt v Petržalke, a začal pre sektu zadarmo pracovať. „Vstávali sme ráno o piatej, so zalepenými očami sa postavili pred fotku pravých rodičov Muna s jeho poslednou ženou, potichu si zaspievali svätú pieseň, zarecitovali sľub, pomodlili sa v mene pravých rodičov, prečítali si dvadsaťstranový prejav a mohli sme si nachystať skromné raňajky. Potom sme šli buď celý deň svedčiť, teda pozývať ľudí na prednášky do študijného centra, alebo sme šli robiť fundraising - predávať po bytoch a po firmách ‚šmejdové‘ blýskavé obrázky za nehorázne ceny. Šlo len o to predať čo najviac a neprezradiť, že to robíme pre sektu - aby nebol problém s políciou a daňovým úradom,“ opisuje praktiky Munovej sekty.

Večer všetky zarobené peniaze odovzdali vedúcemu centra. Denne predal obrázky za tisíce slovenských korún, neskôr to bolo aj za pätnásťtisíc. „Priemerná mesačná mzda v roku 1993 bola šesťtisíc slovenských korún. Sekta zameraná na peniaze človeka naučí, ako ich zarobiť. Najskôr si však zabezpečí, aby mu ani nenapadlo použiť túto schopnosť pre seba. Smie sa to robiť jedine pre vyšší účel. Napríklad na ďalší ‚tryskáč‘, Rols-Royce či palác pre zakladateľa, alebo na hudobné štúdio pre jeho syna, na ktoré mu otec dal hotovosť v niekoľkých igelitkách,“ dodáva.

Nevstal z mŕtvych: Na poslednej rozlúčke čestná stráž Cirkvi zjednotenia nesie pozostatky svojho vodcu.
Nevstal z mŕtvych: Na poslednej rozlúčke čestná stráž Cirkvi zjednotenia nesie pozostatky svojho vodcu.
profimedia.sk

Nevstal z mŕtvych: Na poslednej rozlúčke čestná stráž Cirkvi zjednotenia nesie pozostatky svojho vodcu.Foto: profimedia.sk

Požehnaný čierny obchod

Všetci v Munovej sekte sú povinní platiť minimálne desiatok z každého príjmu svojmu priamemu nadriadenému, aby boh mohol požehnať ich zvyšné peniaze. „Z peňazí, ktoré sme zarobili čiernym obchodom s hlúposťami, sa financovali aktivity v našom meste, ale časť sa vždy odvádzala vyšším štruktúram sekty,“ vysvetľuje Ján Filipča. Čiernym obchodom to nazýva preto, že mali nariadené klamať - najčastejšie tvrdili, že si zarábajú na štúdium či na mládežnícke aktivity. „Keď boli problémy s políciou, mali sme to vždy zobrať na seba - obetovať sa pre boha a ľudstvo. Ale aj preto, že zaplatiť z toho daň by bol veľký hriech. Boli to predsa peniaze získané zo satanského sveta na božiu stranu a bolo by nelogické vracať časť z nich satanovi,“ približuje manipuláciu a zmýšľanie munistov.

Bývalý člen pridá ďalšiu zaujímavú skúsenosť, nad ktorou sa dnes už len pousmeje. „Zábavné tiež bolo, ako sme prevážali tento tovar na predaj do západnej Európy, lebo aj platenie cla bol, samozrejme, hriech. Keď sme potom išli naspäť, obyčajne po 40 dňoch predávania, peniaze sme ukryli do ponožiek a do najrôznejších tajných skrýš v osobných veciach a v aute.“

Teraz vraj mladí munisti chodia zarábať na sektárske aktivity v minivane, v ktorom štyridsať dní aj žijú. „Ich vedúci má zarobené peniaze vždy opásané okolo tela. Pamätám sa na škandál, ako polícia v rakúskom Klagenfurte chytila takéhoto eurového teroristu s vyše tridsaťtisíc eurami na páse pod tielkom. A to ten tím len začínal. Stačí rátať - deväťmiestny minivan, každý z nich zarobí denne dvesto až štyristo eur, čo treba vynásobiť šiestimi dňami predaja týždenne. Ešteže máme tie päťstoeurové bankovky,“ dodáva.

Prachy, prachy

Mesiáš Mun vybudoval obrovské finančné, priemyselné a mediálne impérium. „Prostriedky na to mal podľa mňa najmä zo zneužívania ľudí. Dookola sa napríklad chválil, koľko ročne investuje do novín Washington Times, ktoré tiež vlastnil spolu s významnými novinami a televíziami v Japonsku a Kórejskej republike. Tie peniaze nemal z biznisu, ale z ,obetí‘ japonských členov, ktorí takto odškodňujú krivdy spáchané ich predkami na Kórejčanoch počas okupácie v čase druhej svetovej vojny. Keď boli treba prachy, mesiáš zavelil a Japonci cvakali. Z takýchto peňazí kúpili aj munistickú Ambasádu mieru na Kuzmányho ulici v Bratislave. Stav tej budovy presne odzrkadľuje podstatu Munovej sekty - zvonku pekná fasáda, vnútri, pre tých, ktorí si ju už prezreli, v mnohom dom hrôzy,“ opisuje Ján Filipča.

U nás Cirkev zjednotenia funguje aj ako občianske združenie Federácia rodín. Po smrti reverenda Muna má sporné náboženské spoločenstvo na Slovensku stále niekoľko stoviek prívržencov. „Pamätám sa, že keď mesiáš Mun zomrel, každá požehnaná rodina na Slovensku mala venovať ‚dobrovoľný‘ príspevok 1 200 eur. Človek zaplatí, skupina ho oslavuje a obdivuje. Nezaplatí, v kuse mu to rôznymi formami pripomínajú a on sa ide utrápiť od výčitiek svedomia,“ krúti hlavou muž, ktorý je - ako inak - dieťaťom satana. Tak vraj berú munisti každého, kto ich sektu opustí.

„V Munovej sekte som bol od roku 1992 do roku 2010. Trvalo mi niekoľko rokov, pokým som to dostal z hlavy. Ako drvivá väčšina ľudí, ktorí prekonajú traumu tohto typu, aj ja som sa potom vyhýbal všetkému, čo súviselo so zdrojom môjho utrpenia,“ priznáva Ján. Po odchode zo sekty narazil na rôzne ďalšie psychomanipulatívne skupiny. „Pochopil som, že život ma nepustí ďalej, kým svoje skúsenosti nepretavím na nejakú formu pomoci iným ľuďom s týmto problémom,“ dodáva.

Podľahli aj politici Peniaze, ktoré Munovi prívrženci zarobili, putovali okrem iného na konferencie v najdrahších hoteloch, napríklad pre bývalých prezidentov krajín. „Zo Slovenska sa na nich rád zúčastňoval Michal Kováč,“ pripomína bývalý člen Cirkvi zjednotenia Ján Filipča. V roku 2006 dokonca dostal bývalý slovenský prezident po skončení seansy diplom a medailu. O manipulatívnom kulte Kórejčana Son Mjong Muna očividne vedel žalostne málo. Účasť na zhromaždení sekty neľutoval, uveril slovám o mieri medzi národmi a o náboženskom dialógu, ktorými najčastejšie verejnosť zavádzajú.

Bush aj Gorbačov

Michal Kováč však zďaleka nie je jediný, kto naletel Munovej charizme a sladkým rečiam. Bohatý Kórejčan udržiaval styky aj s americkými prezidentmi, napríklad Richardom Nixonom či Georgeom Bushom starším i mladším. Nevynechal ani silný východ, stretával sa s hlavou Sovietskeho zväzu Michailom Gorbačovom.

S Gorbačovom: Mun sa votrel aj do priazne sovietskeho lídra.
S Gorbačovom: Mun sa votrel aj do priazne sovietskeho lídra.
profimedia.sk

)S Gorbačovom: Mun sa votrel aj do priazne sovietskeho lídra.Foto: profimedia.sk

Tento rok sa v mongolských médiách objavili správy o tom, že v ich krajine má Munova sekta svojich ľudí vo vysokých politických funkciách. Predovšetkým je vraj prívrženkyňou tejto kontroverznej náboženskej spoločnosti riaditeľka oddelenia stratégie a plánovanej politiky ministerstva školstva, vedy a kultúry. V Mongolsku vypukol škandál v súvislosti s munistami aj v roku 2011, keď denník Undesnii Toim publikoval zoznam vplyvných mongolských politikov a obchodníkov blízkych cirkvi samozvaného mesiáša Son Mjong Muna. Zahŕňal mená novinárov, politológov, poslancov parlamentu, ale figurovali v ňom aj poprední vládni a politickí činitelia.

Naletia aj dnes

Bohužiaľ, politici často neprikladali osobitný význam škodlivosti tejto sekty, len využili možnosť cestovať za cudzie peniaze či nechať sa velebiť a oslavovať ako tých, ktorí sa usilujú o svetový mier. „Keď je potvrdená účasť významných ľudí z krajiny, peniazmi sa nešetrí, medzinárodný hlavný stan to vždy podporí aj financiami, aj účasťou nejakého munistického pohlavára, prezidenta či viceprezidenta množstva munistických organizácií,“ upresňuje Filipča.

Vznešené názvy združení a nadácií naozaj dokážu zmiasť: Medzináboženská a medzinárodná federácia za svetový mier, Medzinárodná nadácia pre pomoc a priateľstvo, Medzinárodná koalícia pre náboženskú slobodu, Univerzálna federácia mieru a mnoho ďalších.

Pred pár mesiacmi sa takto nachytala aj poslankyňa Erika Jurinová, predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva. Prevzala záštitu nad konferenciou Rodina v 21. storočí - výzvy a vyhliadka, ktorá sa mala konať 10. júna 2016 v budove parlamentu. Háčik bol v tom, že akciu organizovala Univerzálna mierová federácia. Jedna z tých, ktoré sa nezasväteným nespoja so sektou, v tomto prípade munistami. Jurinová s europoslankyňou Annou Záborskou napokon konferenciu zrušili.

Stále ohrozujú, len nenápadnejšie

O sekty a zhubné náboženské kulty sa zaujíma od roku 1995. Do pedagogicko- psychologickej poradne začali prichádzať zdrvené matky tínedžerov, ktorí opustili školu a neraz i domov pred maturitou. „Rodičia nevedeli, kde dieťa je, čo je s ním, len že chodí v bielom habite,“ opisuje IVANA ŠKODOVÁ z občianskeho združenia Integra, ktoré sa dlhé roky venovalo prevencii pred zhubnými kultmi.

Sektári ju považovali za satana: Ivana Škodová z občianskeho združenia Integra, ktoré sa dlhé roky venovalo prevencii pred zhubnými kultmi.
Sektári ju považovali za satana: Ivana Škodová z občianskeho združenia Integra, ktoré sa dlhé roky venovalo prevencii pred zhubnými kultmi.
Emil Vaško

Sektári ju považovali za satana: Ivana Škodová z občianskeho združenia Integra, ktoré sa dlho venovalo prevencii pred zhubnmi kultmi.Foto: Emil Vaško

V 90. rokoch bol boom nových náboženských hnutí na Slovensku. Aká je situácia dnes?

Spoločenstvá sú sofistikovanejšie, už sa nerobia také obrovské zhromaždenia rôznych liečiteľov a guruov na štadiónoch. Podľa mojich znalostí akcie prebiehajú v menších komunitách alebo tie väčšie náboženské problematické spoločenstvá, ako Sri Chinmoy, munisti, sahadža joga, po smrti zakladateľov prišli o prvú generáciu vodcov a teraz sa to v nich štiepi, kryštalizuje, ako a čo bude ďalej. V tom vidím veľkú zmenu.

V čom spočívala práca vášho občianskeho združenia?

Prvým princípom prevencie bola informovanosť, aby mali mladí, ktorí boli najohrozenejšou skupinou, prehľad. Potom sa na to nabaľovala sekundárna prevencia - v školách sme zistili, že už možno šesť detí z triedy, do ktorej sme prišli, malo s tým nejakú skúsenosť. Terciárna prevencia bola práca s bývalými členmi siekt, ktorým sa podarilo vystúpiť.

Veľa ľudí vyhľadávalo vašu pomoc?

Bývalých členov alebo tých, ktorí sa snažili vystúpiť, nikdy nebolo veľa, ani vtedy, ani teraz… Našimi klientmi boli väčšinou blízki ľudia, partneri, manželia, rodičia, ktorí si nevedeli vysvetliť zmenu v správaní a myslení svojho blízkeho a nedokázali si s tým poradiť.

Ktoré z tých náboženských spoločenstiev bolo najnebezpečnejšie?

Najviac sme sa stretávali s munistami, so sahadža jogou, s Kresťanským spoločenstvom, so scientológiou, ale aj s náboženskou spoločnosťou Jehovovi svedkovia, ktorí síce sú registrovanou cirkvou, ale podľa mojich praktických skúseností každé spoločenstvo, politické, komerčné, náboženské, sa môže do sektárskych praktík vyvíjať, ale aj sa z nich ozdravovať.

VIDEO Plus 7 Dní