Ľudia radi tvrdia, že si vyberajú, komu dajú vo voľbách hlas, podľa toho, aký kto ponúka program. Tak odpovedali aj Slováci v prieskume Focusu zo začiatku minulého decembra. Sľuby v ankete vyhrali nad sympatiami k lídrom. „Opozičníci“ si robia kampaň návrhmi na zmeny, „koaličníci“ zas stavajú na tom, čo už urobili a čo ešte môžu vylepšiť. Samozrejme, nezabudnú dodať, že oni naozaj robili a „doručili“.

Pri čítaní volebných programov nováčikov aj stálic slovenskej politickej scény sú niektoré spísané opatrenia prekvapením a viaceré hnutia, ktoré si fixujeme ako pravicové, sú skôr stred a niekedy dokonca ľavica. Čítanie programov sa oplatí, hoci nie vždy všetko sa naplní. Odzrkadľujú však celkom presne myšlienkový svet tej-ktorej strany.

Niektoré nápady má opozícia spoločné. Či ide o stranu Za ľudí, OĽaNO, KDH alebo maličkú Druckerovu Dobrú voľbu, zhodujú sa napríklad na tom, že učiteľom treba na platoch stále pridávať, že firmy by si mohli vybrať, či dať zamestnancom „gastráče“ alebo peniaze, že treba zaviesť hmotnú zodpovednosť pre verejných činiteľov, ak porušia zákony, alebo že je nutné, aby mala krajina viac nájomných bytov.

Viaceré strany navrhujú tiež flexibilnejšie čerpanie rodičovského príspevku a za každé dieťa chcú rodičom pridať deň dovolenky. Hoci Smer v kampani straší tým, že opozícia siahne ľuďom na ich „sociálne výhody“, rušilo by sa málo a niečo by sa „opravilo“.  Upozorňujeme čitateľov, že to, čo nasleduje, nie sú tie najdôležitejšie zmeny, aké chcú strany zaviesť, ale len výber tých najzaujímavejších a občas dosť zvláštnych návrhov.

Smer

13. dôchodok

Má to byť akože novinka? Robert Fico na sneme sľúbil, že namiesto pár eur vianočného príspevku bude dávať jeho strana, ak bude vo štvrtej vláde, 13. dôchodok vo výške priemerného. Fíha, azda tentoraz už starí ľudia pochopia, že ich sociálni demokrati naťahujú. Niekdajšia ministerka práce za Smer Viera Tomanová, ktorá dnes robí detskú ombudsmanku a s platom 3 300 eur vo veku 71 rokov na svoj sľub spred 12 rokov odkázaná nie je, hovorila, že bude platiť od roku 2010.

13. rodinný prídavok

Koľko, nepovedali, spresnili len, že nepôjde o chabých päť eur. Smer chce v auguste rodičom dávať viac na detských prídavkoch ako ostatné mesiace. Vraj pred začiatkom školského roku sa im peniažky zídu.

Spoplatnenie štúdia medikom

Ukradli nápad saskárke preslávenej stiahnutými nohavičkami? V lete 2018 prezentovala poslankyňa Janka Cigániková nápad virtuálneho účtu študentom medicíny. Dnes niečo podobné navrhujú sociálni demokrati. Tí absolventi lekárstva, ktorí nechcú liečiť na Slovensku po získaní diplomu minimálne 10 rokov, by mali štátu vrátiť peniaze, ktoré do ich vzdelania vrazil. Fico by od nich pýtal okolo 55-tisíc eur, lebo toľko vyrátali jeho radcovia, že stojí štúdium medicíny.

Robert Fico, Juraj Blanár
Robert Fico, Juraj Blanár
Zdroj: Matej Remmy Jankovic