Tip na článok
František Gaulieder

Výbuch u Gauliederovcov: Polícia pozná mená páchateľov!

Páchatelia sú známi, ale trestné stíhanie policajný vyšetrovateľ zastavil. Výbuch nástražného systému pred vchodovými dverami Gauliederovcov mal mať na svedomí známy mafiánsky bos a vysokopostavený člen Slovenskej informačnej služby.

Galéria k článku (7 fotografií )
Manželka Františka Gauliedera spolu so svojimi dvomi synmi.
Miesto, kde zahynul František Gaulieder.
Exnámestník SIS Jaroslav Svěchota.

Bomba pred dverami

František Gaulieder bol v deväťdesiatych rokoch poslancom Mečiarovho Hnutia za demokratické Slovensko. Vladimírovi Mečiarovi a jeho praktikám sa však vzoprel a nasledoval trest v podobe straty poslaneckého mandátu. Okrem neho však odbojného Gauliedera zastrašovali aj inými metódami.

Tajná služba sa neštítila využiť na špinavú robotu podsvetie. Priamo jedného z jeho bossov. Páchatelia uložili a odpálili bombu priamo pred vchodovými dverami domu Gauliederovcov na Hodskej ulici v Galante 6. decembra 1996 v noci o štvrť na jednu.

Dinič a Svěchota na scéne

Svedok Karol S. pred policajtmi vypovedal, že ešte v roku 1997 sa dozvedel o okolnostiach bombového útoku osobne od Eduarda Diniča a jeho komplica Pavla Caka. Priznali sa mu na stretnutí v hoteli CKM Bratislava, rovnako sa od nich dozvedel aj o tom, že akciu mal riadiiť osobne námestník SIS Jaroslav Svěchota.

Exnámestník SIS Jaroslav Svěchota.
Exnámestník SIS Jaroslav Svěchota.
Foto: TASR

Vzhľadom na to, že páchatelia označení svedkom Karolom S. sú mŕtvi, nebolo možné ich tvrdenia verifikovať.

Prípad v roku 1999 vyšetrovateľ uložil a prerušil, po výpovedi svedka Karola S. však v septembri tohto roku sa však zmenila situácia.
Prípad v roku 1999 vyšetrovateľ uložil a prerušil, po výpovedi svedka Karola S. však v septembri tohto roku sa však zmenila situácia.
Foto: Archív Plus 7 dní

Prípad v roku 1999 vyšetrovateľ uložil a prerušil, po výpovedi svedka Karola S. však v septembri tohto roku sa však zmenila situácia. Nový vyšetrovateľ Zsolt Mandák nariadil pokračovať v trestnom stíhaní. Začiatkom októbra však ten istý vyšetrovateľ toto trestné stíhanie zastavil, pretože prípad je premlčaný.

Kto boli Eduard Dinič a Jaroslav Svěchota

Námestník Jaroslav Svěchota mal v podsvetí aj prezývku Starý, podľa výpovedí členov podsvetia riadil vysokopostavených mafiánov a využíval ich služby pri likvidácii nepohodlných ľudí. Ako riaditeľ kontrarozviedky zriadil v SIS špeciálne komando, ktoré malo vykonávať nelegálne operácie nad rámec úloh tajnej služby. Práve toto komando bolo zamontované aj do únosu prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho.

Po zbabranom únose sa komando premenovalo na 52. oddelenie SIS, ktoré zastrašovalo politikov z opozície, novinárov a ďalších oponentov režimu Vladimíra Mečiara. Svěchota riadil aj akcie v podsvetí, prestaviteľom ktorého bol aj bratislavský mafiánsky boss Eduard Dinič. Zahynul pri výbuchu nástražného systému v máji 1998. Bomba bola zakopaná pod chodníkom na tenisových kurtoch na bratislavských Zlatých pieskoch. Vraždu mali na svedomí Róbert Lališ a Jozef Roháč.

VIDEO Plus 7 Dní