Najnovšia hromadná bitka za účasti policajtov sa udiala v povestnej osade na Spiši pri Rudňanoch s príznačným názvom Zabíjanec. Osadníci známi konzumáciou štvornohých miláčikov sa tentoraz zviditeľnili modrinami a nárekom, ako ich zbili policajti.

Scenár bol rovnaký, ako v podobných prípadoch v minulosti. Polícia dostala hlásenie o hromadnej bitke a rozvášnení šarvanci sú „nevinní“, iba ich polícia brutálne zbila.

Tá, naopak, vidí problém v narastajúcej agresivite nielen medzi osadníkmi navzájom, ale aj voči policajtom. Pre nich sú dôvody jasné - chudoba, úžera a alkohol. Navyše osady sú uzavreté komunity s vlastnými pravidlami a vládcami, o čom sme sa presvedčili aj pri osobnej návšteve osady Zabíjanec.

Bobrík mlčania

Po víkendovej bitke po svadbe a bujarých oslavách sme zamierili priamo na miesto. Pre cudzieho človeka je však takmer nemožné zistiť, čo sa vlastne stalo. V prvom momente by aj chceli niečo povedať, no miestni sa potom zháčia a zaryto mlčia. Vraj je to ich vec a cudzích do toho nič.

Len akoby mimochodom jeden z mladíkov povie, že veď nič také hrozné sa nestalo a bili sa tu aj pred štvrť rokom. Kvôli peniazom. „Úžerníci si vybavovali účty,“ prezrádza a rýchlo sa stráca medzi chatrčami. Posledná bitka však nebola až taká nevinná. Po víkendovej svadbe a bujarých oslavách sa v nedeľu minulý týždeň strhla obrovská bitka.

Miestni privolali policajtov. Opití osadníci okamžite obkolesili policajné autá a na policajtov sa vrhli s palicami, fľašami a kameňmi. Bili sa hlava-nehlava. Dokonca zaútočili na záchranárov, ktorí prišli do osady kvôli pôrodu. Výsledkom bolo množstvo modrín a nariekanie Rómov na brutalitu policajného zásahu.

V podstate je scenár rovnaký ako v podobných prípadoch v minulosti. Mení sa iba miesto - raz je to Moldava nad Bodvou, inokedy Vrbnica pri Michalovciach.

Tieto bitky preveruje inšpekcia ministerstva vnútra i ombudsmanka. V oboch prípadoch sa osadníci sťažovali na policajnú brutalitu, pričom v Moldave minulý september sa bila celá osada - päťsto až šesťsto ľudí a mnohí skončili s modrinami na chrbte. Určité pochybenia v Moldave ombudsmanka našla.

V apríli sa opakoval podobný scenár vo Vrbnici. Polícia mala pátraciu akciu. Došla aj do Vrbnice. Výsledok: desiatky osadníkov ukazovali novinárom modré chrbty, deti plakali, pretože vraj videli, ako policajti mlátia ich otcov. Osadníci tvrdia, že odpor nekládli a policajti ich napadli prví.

Polícia však tieto tvrdenia kategoricky odmieta: „Ohradzujem sa proti takýmto slovám. V uvedenej lokalite donucovacie prostriedky voči žiadnym osobám použité neboli,“ skonštatoval tesne po bitke krajský riaditeľ polície v Košiciach Juraj Leško.

Čítajte viac:

Žigo, ktorý unikol Lojzovi Čističovi, drží v šachu dedinu aj úrady

Bitky na dennom poriadku

Polícia otvorene priznáva, že do osád chodí čoraz častejšie. Štatistiku si však z diskriminačných dôvodov nerobí. „V roku 2014 sme v Košickom kraji zaznamenali 46 útokov na verejného činiteľa a z toho v 39 prípadoch sme vzniesli obvinenie.

Od začiatku tohto roka iba do konca júla sme zaznamenali 30 prípadov, z toho v 25 sme vzniesli obvinenie,“ spresnil štatistiku hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Alexander Szabó.

Otvorene priznáva, že útokov na policajtov pribúda. „Vo väčšine prípadov išlo o nepokoje medzi miestnymi obyvateľmi, či už to boli bitky, alebo menej závažné nezhody,“ vysvetľuje ďalej hovorca.

Bitky sú tam totiž takmer na dennom poriadku. Polícia poukazuje aj na ďalšie prípady. „Koncom apríla tohto roku policajnú hliadku privolali na Turzovskú ulicu v Gelnici, kde došlo k roztržke medzi miestnymi obyvateľmi.

Počas zákroku doposiaľ nezistený páchateľ zozadu od chrbta udrel jedného z policajtov neznámym predmetom po hlave, pričom utrpel tržné poranenia,“ objasňuje prípad Szabó a dodáva, že na druhý deň došlo k ďalším incidentom medzi obyvateľmi uvedenej ulice.

„Skupina napadla 34-ročného muža. Bili ho palicami, pričom mu spôsobili ťažké zranenia hlavy priamo ohrozujúce jeho život s následnou dlhodobou hospitalizáciou,“ hovorí Szabó. Iný prípad sa stal začiatkom mája.

V Nálepkove v osade známej ako Grün. Strhla sa tu hromadná bitka, mlátilo sa približne sedemdesiat ľudí. „Podľa lekárskych správ výsledkom ich výtržností boli zlomeniny prstov, lakťovej kosti a tržné rany na hlavách. Minimálne deväť osôb bolo zranených,“ opisuje výsledok bitky Szabó a dodáva, že v noci sa policajti do osady museli vrátiť.

Akoby mimochodom spomenie prípad z minulého roka z Bačky, kde prišli policajti preverovať nahlásenú bitku. Z chatrče však vybehol chlap s nožom a so zašpicateným kolom a zaútočil na policajtov. Tí nakoniec výstrelmi do vzduchu muža priviedli k rozumu.

Ako hrdinovia

Polícia má zo svojho pohľadu v príčinách jasno. „Spúšťačmi agresivity Rómov v osadách je nielen zlá sociálna situácia a úžera, ale určite aj alkohol. Vo väčšine prípadov k útokom z ich strany dochádza práve pod vplyvom alkoholu.

Ďalším faktorom je nedostatočná výchova, ale aj prostredie, v ktorom žijú. Zvlášť útoky voči policajtom sa v ich prostredí vnímajú ako hrdinstvo,“ prezrádza skúsenosti policajtov Alexander Szabó a dodáva, že nízke tresty nie sú odstrašujúce, preto sa útoky opakujú.

Zo Szabóových slov vyplýva, že nie všetky neziskové organizácie pracujúce v osadách majú v láske a podľa nich je otázne, či naozaj Rómom pomáhajú.

„Za kriminálnym správaním nemožno nevidieť aj aktivity rôznych organizácií pôsobiacich v sociálne vylúčených skupinách i niektorých jednotlivcov, ktorí sa namiesto prevencie viac venujú obhajobe ich kriminálneho správania.

Rómovia žijúci v osadách sú osobití aj tým, že sa stále cítia viac ukrivdení ako zodpovední. Za svoju zlú sociálnu situáciu vinia všetkých, len nie seba. Preto často reagujú podráždene,“ uzatvára Szabó.

Neriešiteľný stav?

Tí, čo sa venujú problematike osád, otvorene hovoria, že situácia v nich je neudržateľná. „Hlavne pre stupňujúcu sa úžeru, vymáhanie poslušnosti bitkou a neuveriteľnú chudobu. Každá osada má svoje pravidlá. Má svoje silné rodiny, ktoré určujú chod i chudobu osady.

Úžerníci spolupracujú s mužmi zákona, a tak drobní osadníci vedia, že pomoc u kompetentných nenájdu. Jediné vykúpenie je útek, ale aj to sa im málokedy podarí. Nemajú často ani na lístok na autobus. A, povedzme si rovno, špinavého páchnuceho osadníka asi málokto vezme do prostriedku hromadnej prepravy,“ varuje odborník na menšinovú problematiku Ivan Hriczko.

Podľa neho je na Slovensku už viac ako 1 070 osád a stále pribúdajú. Takisto aj hromadné bitky za účasti privolaných policajtov. „Títo ľudia sa zbúraním bytovky nevyparia a nestratia. Jednoducho sa iba premiestnia o pár kilometrov ďalej a snažia sa prežiť. Úžerník si ich vždy nájde. Oni často nemajú ani 50 centov na deň,“ dodáva.

Drobné bitky v osadách považuje za bežný jav, tie väčšie, keď sa bijú celé rodiny a niekedy aj viac ako dvesto ľudí, však také bežné nie sú. „Ide o to, že silná rodina tu rieši svoje vzťahy - peniaze alebo iný dlh. Ide o prebratie sily do svojich rúk, ukázanie zvyšku komunity, že oni sú tu najsilnejší a bude to tak naďalej,“ opisuje fungovanie klanov v osadách Hriczko.

Apeluje na to, že takéto silné klany sú už nebezpečné aj pre majoritu. „Jednoducho si vytvárajú podmienky obchodu a vlastného zákona už aj mimo svojich osád. Rozširujú svoju pôsobnosť. A toto zatiaľ nik nedokázal zastaviť. A povedzme si rovno - úžerník presne vie, čo na chudobného osadníka platí. Bitky sa títo ľudia veľmi boja. Vždy sú totiž brutálne,“ uzatvára Hriczko.