Tip na článok
Zdroj nákazy: Zlé hygienické prostredie, špina a nedostatočné umývanie rúk sú ideálnym prostredím na jej šírenie.

Na východe Slovenska sa šíri epidémia žltačky, nakazení kašlú na opatrenia

V škôlkach a školách na východe Slovenska húfne dezinfikujú, v Sobranciach je nariadené povinné očkovanie detí. Žltačku totiž môžete dostať kdekoľvek.

Zákaz hromadných, verejných a športových akcií, organizovania jarmokov, či hudobných festivalov momentálne platí v Sobranciach až do odvolania. Dôvodom je epidémia žltačky, ktorá sa tu v posledných mesiacoch húfne šíri. Aj preto si milovníci burčiaku tentokrát na obľúbenom sobraneckom jarmoku nepripijú.

Stovky nakazených

Od začiatku roka je v meste infikovaných sto ľudí, v okrese Sobrance ešte o dvadsať viac. Pokoj nemajú ani v susednom michalovskom okrese - tam hlásia až 151 ľudí nakazených žltačkou.

Výzvy a zákazy: Hygienici informujú o žltačke. Všetky školské priestory odporúčajú dezinfikovať. Pre vysokú infekčnosť sú zakázané hromadné podujatia v Sobranciach.Foto: Rudolf Felšoci

Podľa okresnej hygieničky Janky Staškovej epidémia žltačky v meste Sobrance vypukla po mnohých rokoch. „Mali sme tu individuálne rodinné prípady nákazy, ale nie takúto epidémiu,“ krúti hlavou J. Stašková. A to vraj ešte nemožno hovoriť o kulminácií. Dôvodom je dlhá inkubačná doba ochorenia a aj mnoho ľudí na dovolenkách, ktorí sa ešte len vrátia.

Pľujú na rožky?

Hygienička apeluje najmä na fakt, že je to infekčné ochorenie, ktoré sa veľmi rýchlo šíri. „Už začiatkom augusta sme upozornili nákupné centrá a vyzvali ich, aby dohliadali na zvýšenú hygienu najmä v oddeleniach, kde sa predáva voľne položené pečivo,“ upresňuje Janka Stašková. Obchodné reťazce mali napríklad za úlohu obmedziť na minimum, aby ľudia chytali pečivo holými rukami.

Pozor pri nákupoch: Hygienici kontrolujú aj nákupné centrá. Nedisciplinovaní nakazení totiž môžu nákazu šíriť chytaním potravín.Foto: Rudolf Felšoci

Žiaľ, mnohí nakazení ľudia - najmä zo sociálne slabších vrstiev - ignorujú nariadenia lekára a vedome šíria vírus ďalej. Hoci aj tým, že si pri kupovaní rožkov a chleba nenavlečú rukavice.

„Minule som videla ako v obchode pokojne otvorili fľašu s minerálkou, napili sa a nechali to tam. Ako sa im dá v tom zabrániť? Vedia že im nikto nič nevezme a ani neurobí. Dokonca som počula, že pľujú po potravinách,“ prezrádza obyvateľka Sobraniec. Nákazy žltačky sa bojí, aj preto radšej dala zaočkovať nielen deti, ale aj seba. A to aj napriek tomu, že musela za vakcínu zaplatiť.

Viac o epidémii žltačky na východnom Slovensku sa dočítate v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní