Tip na článok
Bránime sa: Jeden z predstaviteľov Chemesu František Chvostaľ. Chemes ako vlastník priemyselného parku vidí chybu a problémy práve v Nexise.

Na východe to vrie. Dve veľké firmy sa hádajú, hovorí sa o šikane aj o kradnutí elektriny

Mesto vstupuje do sporu súkromných spoločných kvôli upokojeniu situácie a zachovaniu zamestnanosti. Všetci zainteresovaní sa stretnú už vo štvrtok.

Galéria k článku (4 fotografie )
Jeden z akcionárov Nexisu Ivo Bezloja. Nexis sa cíti byť diskriminovaný a vydieraný majiteľmi priemyselného parku.
Chce pomôcť: Na pôde mesta sa stretnú oba súkromné subjekty. Primátorke Jane Vaľovej ide o dohodu, korektnosť a zachovanie zamestnanosti v meste.
Mnoho problémov: Predstavitelia Chemesu a Nexisu iba pred pár mesiacmi spolu s ostatnými akcionármi Nexisu rokovali o ďalšom osude tejto spoločnosti.

V súkromnom priemyselnom parku v Humennom to opäť vrie. Majitelia tvrdia, že jeden z nájomníkov je čiernym odberateľom, ten zas tvrdí, že prenajímateľ ich šikanuje a diskriminuje. Reč je o spoločnosti Chemes - majiteľovi priemyselného parku - a nájomníkovi firme Nexis Firbes. Práve Nexis požiadal mesto, aby zasiahlo a pomohlo pri riešení situácie.

Problémy, samé problémy

Humenné nemá vlastný mestský priemyselný park. A tak väčšie firmy, ktoré prídu do tohto kúta Slovenska ako zamestnávatelia, musia vytvoriť buď vlastné priestory, alebo si pohľadať prenájom. Tak to bolo aj v prípade spoločnosti Nexis Firbes. Ibaže dnes spoločnosť tvrdí, že situácia v priemyselnom parku začína byť neznesiteľná. Problémov je pritom viac - od radikálneho zvýšenia nájomného, cez ťažkosti so sťahovaním či vyberaním vstupného do areálu.

„V júni 2017 PP Chemes úplne zablokoval vstup do areálu všetkým motorovým vozidlám firmy Nexis, ako aj ich zmluvnému dodávateľovi logistických služieb, ktorý zabezpečuje pohotovostnú službu pri poruchách a haváriách pri nepretržitej prevádzke strojov. Pri pokusoch o vstup do areálu priemyselného parku bola viackrát privolaná policajná hliadka, ale situácia sa nezlepšila,” tvrdia zástupcovia Nexisu.

Pokus o vydieranie?

Nexis považuje za likvidačné najmä zvýšenie nájmu v jednej z prenajímaných hál. Aj preto sa rozhodli, že sa z nej vysťahujú. „Po dôkladnom posúdení sme dospeli k záveru, že výroba za takýchto podmienok je pre nás stratová, preto sme sa rozhodli vysťahovať naše stroje z Haly A a premiestniť ich do našich voľných priestorov. Firmu, ktorú sme si na vysťahovanie najali, však strážna služba Chemes odmietla opakovane vpustiť do areálu – takže sa vlastne vysťahovať nemôžeme a fakticky si odtiaľ nemôžeme vyviezť náš majetok,“tvrdia predstavitelia Nexis Fibers.

Zároveň dodávajú, že „ak vynecháme právne kľučky, tak Chemes nám v poslednej korešpondencii vlastne hovorí, že máme podpísať nevýhodnú zmluvu s priemyselným parkom a potom nám zrejme umožní sa vysťahovať. To je absurdné a podľa nášho názoru hraničiace s vydieraním.“ Apelujú aj na fakt, že niektoré poštové zásielky im chcel prenajímateľ otvoriť.

„Kradli“ elektrinu?

O pomoc už požiadali nielen políciu, ale aj mesto na čele s primátorkou Janou Vaľovou (Smer-SD). Tá pre PLUS 7 DNÍ potvrdila, že v tomto prípade bude 31. augusta na mestskom úrade v Humennom ústne vypočutie oboch strán.

Spoločnosť Chemes, ktorá vlastní priemyselný park, však vidí problém inak. Podľa nej je vinníkom Nexis. „Vzhľadom na neoprávnené užívanie haly A a čierny odber energii sme boli nútení vyzvať spoločnosť Nexis, aby opustili priestory, ktoré sú v našom vlastníctve. Aj napriek mnohým naším pokusom o uzavretie riadnej nájomnej zmluvy naša snaha stroskotáva na nejasnej vlastníckej štruktúre spoločnosti Nexis. Táto spoločnosť sa javí ako schránková firma s obrovskou mediálnou a politickou podporou. Našou snahou je predísť ďalším vznikajúcim škodám a tým ochrániť našich ostatných partnerov, ktorí si na rozdiel od spoločnosti Nexis plnia svoje záväzky včas a v plnej výške,” vysvetľujú predstavitelia spoločnosti Chemes.

Listy vraj neotvárajú, len kontrolujú, či nie sú od teroristov

Nechápu prečo sa problém rieši cez médiá. Tvrdia, že priemyselný park funguje na základe dohodnutých pravidiel, ktoré sú obsiahnuté v štatúte, ktorý akceptujú všetci nájomníci. Štatút upravuje aj pravidlá pri vstupe do priestorov, cenu parkovného v areáli a podobne.

Podľa zástupcov Chemesu sa spoločnosť Nexis zaviazala dodržiavať pravidlá definované v štatúte, ale v skutočnosti ich nedodržiava a porušuje. „Odmieta zaplatiť parkovné a napriek tomu, že boli niekoľkokrát vyzvaní na parkovanie vozidiel na miestach na to určených, parkovali na zákazoch státia a cestných komunikáciách. Všetky subjekty v Priemyselnom parku Chemes si za parkovanie vnútri areálu platia, len Nexis to odmieta,“ hovoria.

Ako dodávajú, obchodných partnerov Nexisu nijako neobmedzujú, ale slušne ich pri vstupe informujú, že firma nemá zaplatené parkovanie a tak musia v areáli stráviť len čas nevyhnutný na naloženie a vyloženie nákladu.

Vlastníci priemyselného parku kategoricky odmietajú tvrdenia o vydieraní, či otváraní listov nájomníkov. Šalamúnsky tvrdia, že „v nadväznosti na celosvetové zvýšené bezpečnostné riziká sme museli pristúpiť ku kontrole toho, čo sa do Priemyselného parku Chemes vnáša a vynáša“.

Ako sme už spomínali v úvode, všetci zúčastnení sa stretnú už zajtra na „meste“ a ich problém sa pokúsi urovnať aj primátorka Humenného. Keďže však obaja protivníci vidia chybu v tom druhom a pôvod ťažkostí vysvetľujú po svojom - a občas, aj trochu demagogicky - uvidíme, či sa jej to podarí.

VIDEO Plus 7 Dní