Tip na článok

Východniari si vydýchli: Povodne sú aspoň na čas zažehnané

Výdatné dažde v susednej Ukrajine spôsobili takmer katastrofálnu povodeň u nás - na povodí rieky Uh, ktorá k nám vstupuje z Ukrajiny. U našich východných susedov je akási zbernica a jedna z najväčších zakarpatských riek. Križuje aj veľké mesto Užhorod, ktoré je priamo na našej hranici.

Galéria k článku (37 fotografií )
Príprava: Vrecia s pieskom mali aspoň na čas zastaviť vodu, aby sa z koryta Uhu nevyliala na domy.
Stúpala: Uh celý pondelok prudko stúpal. Tok bol rýchly. Za pár hodín vystúpil o viac než 5 metrov.
Stúpala: Uh celý pondelok prudko stúpal. Tok bol rýchly. Za pár hodín vystúpil o viac než 5 metrov.

V nedeľu sa Uh v Užhorode vylieval a celý deň kulminoval, dnes už je našťastie situácia úplne iná.

Pripravení na najhorší scenár

„Uh na Ukrajine podľa odborníkov kulminoval presne o ôsmej večer. Na Našej strane v tom čase stále len stúpal. U nás kulminoval presne o štyri hodiny – teda o pol noci, keď v dedine rieka dosahovala 1014 centimetrov. Boli v pohotovosti všetky zložky a boli sme pripravení aj na ten najhorší scenár,“ vysvetľuje Milan Örmezy - starosta obce Lekárovce na slovensko-ukrajinskom pomedzí.

Rieka dedinu rozdeľuje na dve časti a most cez ňu je dôležitým dopravným uzlom.

Pozrite si situáciu spred troch dní:

Živlu neutečiete

Rieka sa za pár hodín zdvihla o viac ako 5 metrov a bol tu vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Podvečer už vodohospodári spevňovali bok rieky vrecami s pieskom pre prípad, že sa začne rieka vylievať. A skutočne, o ôsmej večer na jednom mieste voda z koryta rieky vystúpila. „Mali sme tu niekoľko záplav, naposledy to bolo v roku 1990 a 1998. Vtedy sa voda z koryta vyliala. Nie je to nič príjemné. Každý sa bojí, že príde o svoj domov, živlu neutečiete,“ vysvetľovali svoje podrobné sledovanie situácie Lekárovčania.

Celú noc starostlivo kontrolovali, či voda predsa len nestúpne natoľko, že zaleje ich domy. Boli pripravení v prípade núdze pred vodou utiecť do bezpečia.

Chceli odstreliť hrádzu

„Našťastie na Ukrajine prestalo pršať a situácia sa podľa odhadov upokojila. Ak by stále stúpala ďalej, boli sme pripravení aj na variant, že by sa odstrelila hrádza na hranici a zaliali by sa polia, aby sme ochránili svojich ľudí a ich domy,“ ubezpečuje ďalej starosta.

Od pol noci do druhej však už voda klesla o 15 centimetrov a do rána o rovného 1,5 metra.

VIDEO Plus 7 Dní