Kedysi, zhruba pred 15 rokmi, si niekoľko príslušníkov bratislavského pohotovostného policajného útvaru, známeho pod skratkou PPÚ, privyrábalo vskutku zaujímavou činnosťou. Strážili pracovníčky istého bordelu, a to priamo na mieste výkonu ich povolania. Samozrejme, ochrane dievčat pred možnými zvrhlíkmi sa nevenovali v rámci štátom platenej služby, ale v čase osobného voľna. Keď im na to prišli nadriadení, skončili títo policajti v putách s obvinením na krku. Zodpovedali sa z kupliarstva.
Zdá sa, že odvtedy prešla slovenská polícia zásadným prerodom a stavila na inovatívne metódy fungovania. Aktuálne totiž, zrejme bez akéhokoľvek oficiálneho zmluvného vzťahu, sama poskytla priestor na reklamu firme, ktorá má v predmete svojej činnosti zapísanú aj prevádzku erotického salóna. Navyše, za veľmi zvláštnych a trochu absurdne vysvetlených okolností.
Košické PPÚ
V rámci korektnosti treba spresniť, že partnerstvo s firmou, ktorej podnikateľské portfólio je veľmi pestré a dokáže okrem služieb erotického charakteru údajne zastrešiť ďalších takmer dvesto činností, nemá zbor ako taký. Priestor na prezentáciu poskytol spoločnosti jeden z pohotovostných policajných útvarov. Na Slovensku ich pôsobí dokopy osem, v každom kraji jeden. Ide o špeciálne cvičené jednotky, ktoré zasahujú pri najviac problematických a nebezpečných akciách.
V tomto prípade hovoríme o útvare z Košíc, ktorý si dal vyrobiť nástenný kalendár na rok 2023. Je vo forme plagátu a sú na ňom vyobrazení jeho príslušníci v plnej zbroji a v akčných bojových pozíciách. V spodnej časti kalendára je plocha pripomínajúca priestor určený pre sponzorov či reklamných partnerov. Svoje logá tam má umiestnené niekoľko spoločností, ale i športový klub či webstránka zameraná na predaj zbraní.
Nešlo o sponzorstvo
Dopátrať sa k tomu, na základe akého zmluvného vzťahu sa v propagačnom kalendári košického PPÚ, teda oficiálnej policajnej zložky, ocitla reklama na subjekty zo súkromného sektora, nie je z verejných zdrojov možné. Nájsť sa nedá žiaden dokument, ktorý by ozrejmil, za akých podmienok k spolupráci košických pépeúčkarov a súkromných firiem došlo. Logický je predpoklad, že jednoducho zasponzorovali výrobu kalendára. Lenže ten vyvracia samotná polícia.
„Kalendár Pohotovostného policajného útvaru Košice nie je dielom sponzorov ani sponzorských darov, ale podarilo sa ho zrealizovať z vlastných zdrojov, ktorými na jeho tvorbu prispel celý kolektív košických ‚kukláčov‘,“ vysvetlila pre PLUS 7 DNÍ košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová. Dodala, že vyrobených bolo tristo kusov, pričom firmy uvedené na spodnom okraji jeho výrobu nesponzorovali, ale v minulosti spolupracovali s košickým PPÚ pri rôznych cvičeniach či výcvikoch. „Bezodplatne vtedy policajtom požičali rôzne priestory, prípadne zariadenia,“ uviedla Ivanová.
Plán na tento rok
O aké konkrétne priestory išlo, polícia nespresnila, priblížila len, že PPÚ využíva pri nácviku zadržania nebezpečných páchateľov rôzne objekty simulujúce reálne podmienky, s ktorými sa príslušníci stretávajú pri akciách. „Pri výcviku takticko-špeciálnej prípravy je nutné tieto objekty obmieňať, aby sa výcvik čo najviac priblížil reálnym podmienkam,“ konštatovala policajná hovorkyňa.
V súvislosti s uvedeným sa fantázia bežného smrteľníka zrejme rozbehne na plné obrátky. Nie je vylúčené, že pri predstave toho, akéže to priestory a zariadenia mohla košickým kukláčom poskytnúť firma, ktorá podniká v oblasti erotiky, poniektorým napadnú všelijaké šteklivé obrázky.
Polícia však prekvapuje. Tvrdí totiž, že zo strany predmetnej spoločnosti „budú poskytnuté priestory vhodné na realizáciu cvičení, ktoré sú naplánované na rok 2023“. Inými slovami, polícia oficiálne potvrdila, že poskytla reklamný priestor súkromnej spoločnosti za niečo, čo ešte nebolo zrealizované. A nikto vlastne ani netuší, kedy a či sa tak vôbec stane, keďže tento vzťah nie je podľa všetkého žiadnym spôsobom zazmluvnený.
FOTO v GALÉRII
Rozladení konatelia
Jediný konateľ a spoločník predmetnej firmy sa odmietol k veci vyjadriť. Rozladeným hlasom sa zaujímal len o to, odkiaľ máme na neho kontakt a prečo sa na záležitosti okolo kalendára vôbec pýtame. V rýchlosti ironicky poďakoval za poskytnutý priestor na vyjadrenie a hovor ukončil. Nestihol si tak vypočuť ani otázku, v akej oblasti je gro jeho podnikania a či vôbec prevádzkuje nejaký erotický salón spomínaný v obchodnom registri.
Rovnakým spôsobom reagoval na otázky PLUS 7 DNÍ aj zástupca ďalšej z firiem, ktorá má umiestnené logo v kalendári. Nervózne, podráždene a nevrlo. Až tretí z oslovených, a to majiteľ spoločnosti, ktorá prevádzkuje portál zameraný na predaj zbraní, priblížil, že príslušníkom košického PPÚ občas pomôže so „zabezpečením opráv nejakých maličkostí či zadovážením materiálu“. Nuž a oni mu za to ponúkli priestor v kalendári, čo on prijal.
Na tomto mieste zarazí, že ani s touto firmou nemá polícia podľa verejne dostupných informácií zazmluvnený žiadny vzťah. Spomínané opravy a dodávky „maličkostí“ si tak zrejme musia košickí pépeúčkari zabezpečovať svojpomocne, na základe nadobudnutých kontaktov. Ale je to v poriadku? Veď ide o špeciálnu jednotku, pri ktorej je predpoklad, že jej štát zabezpečí adekvátne podmienky a vybavenie.
Zmluva s NBS
Možno by sa mohli svojho vedenia opýtať, či je o nich postarané aspoň tak ako o ich kolegov z takzvaného Lynx Commanda, ktoré je každý rok vybavované materiálne vrátane vozového parku. Minimálne v prípade košického PPÚ sú tieto otázky úplne namieste. Lynx Commando sa totiž darí materiálne zabezpečovať aj vďaka zmluve s Národnou bankou Slovenska, pre ktorú preváža peniaze. Na tieto účely bolo dlhé obdobie vyčlenený paušál 260-tisíc eur ročne. Od vlaňajška je to dokonca viac ako 420-tisíc.
Uvedenú službu však Národnej banke neposkytujú len príslušníci Lynxu, ktorým v minulosti velil súčasný policajný prezident Štefan Hamran, ale rovnakým rozsahom i košický PPÚ. Vedenie polície pritom v minulosti priznalo, že kukláčom z metropoly východného Slovenska nekúpilo z paušálu od Národnej banky za celé obdobie plnenia zmluvy žiadnu výzbroj, výstroj a už vôbec nie nejaké vozidlo. V podstate sa im preplácajú len cestovné náklady, pohonné látky, prípadne nadčasy. Je preto výsmechom, ak si príslušníci PPÚ z Košíc skutočne musia presne nešpecifikované maličkosti a opravy zabezpečovať kadejako, poza bučky.