Oboch obžalovaných priviedla eskorta pol hodinu pred samotným pojednávavním do budovy Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Gašparovič a expolicajt Ladislav Vičan predstúpili pred samosudkyňu Ruženu Szabovú s tým, že sú nevinní a nemajú záujem uzavrieť dohodu o vine a treste.

Obom obžalovaným sa dáva za vinu, že mali participovať na úplatku za zrušenie predbežného opatrenia Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS), ktorým bol zablokovaný majetok obchodnej spoločnosti Bopal. Rozhodnutie KÚFS sľubovali zvrátiť za úplatok vo výške 400-tisíc eur. Peniaze mali rozdeliť aj iným osobám.

Hlavný aktér prípadu, kajúcnik Ľudovít Makó obžalovaný nie je, hoci práve on podpísal predbežné opatrenie na zablokovanie majetku súkromnej firmy a  ako píšu Hospodárske noviny, Makó osobne majiteľa tejto firmy vydieral.

ĽUDOVÍT MAKÓ sa dnes nepostavil pred súd, lebo prokuratúra podala obžalobu len na jeho kumpánov.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

"Hneď ako som ho zbadal, vedel som, o koho ide. Sedel za stolom ešte s jedným mužom. Počas nasledujúcich asi 20 minút mi vysvetľovali, že vedia môj problém vyriešiť. Ako, mi však nepovedali. Makó to uzavrel slovami, že mi pošlú odkaz," citujú Dušana Bočkaya Hospodárske noviny.  

Bočkay sa neskôr v saune dozvedel, že ak chce mať pokoj, má poslať 400 tisíc eur.

Peter Gapšparovič na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.
Zdroj: Jakub Kotian, TASR

Viac FOTO v GALÉRII

Obžalovaná dvojica Peter Gašparovič a Ladislav Vičan bola zadržaná v decembra 2020 počas akcie Judáš, vrámci ktorej bolo obvinených osem osôb. Medzi nimi bol aj bývalý prezident policajného zboru Milan Lučanský a námestník SIS Boris Beňa. Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.