Zamestnanci, ktorí využívajú svoje demokratické právo štrajku, však zostali nemilo prekvapení. Nadriadení im rozdali brožúry, ktoré všetkých pobúrili. „V podstate sú tam diplomaticky spísané postihy, ktoré nám hrozia, ak sa zúčastníme štrajkov,“ povedal náš zdroj priamo z fabriky.

Volkswagen vyhlasuje ostrý štrajk: Zamestnanci odmietajú pracovať!

Ostré Ficove slová na adresu učiteľov: Cez leto boli doma, po návrate do práce ohlásili štrajk

V známej automobilke to vrie: Ostrý štrajk je na spadnutie!

Rodinkárstvo?

Pracovníci sú platovo rozdelení do niekoľkých taríf, avšak všetko je to len na oko. „Náš supervisor dostane každý mesiac určitý balík peňazí, ktorý prerozdeľuje svojim priamym podriadeným. Kamarátom a známym dáva aj 15 – 20 %, my ostatní dostaneme maximálne 5% z osobných odmien. Zamestnávateľ nám garantuje plat, ku ktorému sa však niektorí nikdy nedopracujeme,“ sťažuje sa náš zdroj.

Zdroj: Plus 7 dní

V brožúrach sa píše napríklad aj to, že ak sa zamestnanec zúčastní štrajku, nevyplatí sa mu tarifná mzda, čo môže byť v spomínanej platovej skupine až 68 eur.

Pristúpia aj k najhoršiemu: Vodiči bratislavskej MHD štrajkujú!

Koniec dlhého štrajku: Zamestnanci leteckej opravovne si vybojovali svoje práva

Zdroj: Plus 7 dní

Letáky sú zaplnené výzvami a ubezpečeniami, že štrajk je pochopiteľná forma vyjadrenia nesúhlasu, avšak hrozby spísané v niekoľkých bodoch sú dostatočne odstrašujúce. „Nie je to ani motivujúce, ani objektívne, považujeme to za skryté vydieranie. To nás ešte viac vyburcovalo k tomu, aby sme do štrajku vstúpili,“ zhodujú sa zamestnanci, s ktorými sme hovorili.

Odborári vo Volkswagene vyhlásili ostrý štrajk

Súdni úradníci dnes štrajkujú. Pozrite sa, koľko zarábajú na najväčších súdoch

Zdroj: Plus 7 dní

Boj odborov vo Volkswagene ovplyvní aj platy počas štrajku

Hyundai 12 rokov nepostihol väčší štrajk, prichádza o miliardy

Vyššie platy

Intenzívne rokovania medzi odbormi a automobilkou prebiehajú už niekoľko mesiacov. „Myslieť si, že mám nárok na nejaký plat len preto, že ho má niekto iný v nejakej inej krajine, je scestné. Podľa tejto logiky by k nám mali začať prichádzať firmy napríklad z Vietnamu alebo z Číny a ponúkať ľuďom rovnaké mzdy, ako zarábajú ich ľudia doma. Teda výrazne nižšie, než je miestny priemer,“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Ľuboš Sirota.

Odborári požadujú nárast platov o 16%, neprijali ani vedením navrhnuté tarifné zvýšenie o 4,5% v tomto roku a o ďalšie 4,2% v roku 2018.