Prítomnosť tajného na poradách o postupe vyšetrovania, tlaky na disciplinárne potrestanie, trestné oznámenia. Na prípade zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska sa vystriedalo niekoľko vyšetrovateľov. Tí „neposlušní“ vydržali pár dní alebo týždňov.

Kauza storočia: O čo vlastne ide v prípade zavlečenia prezidentovho syna?

Posledný vyšetrovateľ, zo stredného Slovenska, ktorého príchod oznámil Vladimír Mečiar na mítingu pred priaznivcami, prípad uložil pre nedostatok dôkazov.

Len pár dní

Keď neznámi útočníci zablokovali auto syna prezidenta Kováča a odvliekli ho do Rakúska, šokovalo to celé Slovensko. Krátko po čine však polícia nemala taký ucelený obraz o tom, čo sa udialo, aký máme dnes my, a to napriek tomu, že v prípade súd nikdy nemohol vyriecť rozsudok. Trinásť ľudí, ktorých za skutok žaloval prokurátor Michal Serbin, je tak dodnes nevinných. Ich súdeniu zabránili amnestie Vladimíra Mečiara.

Smeráci proti Mečiarovi: Ďalší sú za zrušenie amnestií

Ivan Lexa v minulosti šéfoval SIS.
Ivan Lexa v minulosti šéfoval SIS.
Zdroj: ARCHÍV

Foto:Archív

Aj spísaniu obžaloby však predchádzalo tristné vyšetrovanie sprevádzané hádzaním polien pod nohy policajtom. Prvý vyšetrovateľ Jaroslav Šimunič sa pri prípade zohrial len pár dní. O spis prišiel možno aj preto, že pracoval s verziou, že únos mal za cieľ diskreditáciu prezidenta Kováča. Keď mu prípad vzali, požiadal o uvoľnenie zo služby a pátral ďalej sám. Takto sa pre náš týždenník vyjadril v roku 1995: „Nejde mi o osobné ambície alebo čosi podobné. Nemyslím si ani to, že hrám vabank. Vabank predsa žijeme všetci, čo sme tu. V tejto spoločnosti sú príznaky banditizmu a gangsterizmu a proti tomu sa jednoducho treba postaviť!“ Šimunič neskôr pracoval aj pre europoslanca Eduarda Kukana ako asistent.

Mečiar sa dostal až na vrchol moci, dnes by ste ho nespoznávali. Pozrite sa, ako skončil bývalý najsilnejší muž!

Výmena

Ďalším z vyšetrovateľov bol Peter Vačok, dnes známy advokát. A hoci novinári sprvu pochybovali o tom, že bude na prípade poctivo makať, keďže je synom socialistického podpredsedu vlády, prekvapil ich. Prípadu sa držal ako buldog a robil všetko pre to, aby sa nenechal ovplyvňovať nikým zhora. „Ja som si nikdy nedal hovoriť do svojich záležitostí. Nejaké odporúčania alebo tlaky som nedopustil,“ hovorí Vačok. Ako dodáva, od Šimuniča sa dozvedel, že na poradách tímu sa chcel zúčastňovať bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Jaroslav Svěchota.

Syn exprezidenta Kováča na EXKLUZÍVNYCH FOTO: Príbeh poznačený vraždou ožil vo filme Únos!

Premiér a prezident: Vzťahy medzi Mečiarom a Kováčom boli veľmi napäté.
Premiér a prezident: Vzťahy medzi Mečiarom a Kováčom boli veľmi napäté.
Zdroj: ARCHÍV

Foto: Archív

„Hneď na mojom prvom sedení s tímom tam bol. Ohradil som sa, že v žiadnom prípade nebudem porušovať zákon, a povedal som, že tento človek tu nemá čo hľadať. On tvrdil, že je to dohodnuté s ministrom vnútra. Neustúpil som a on sa urazil a odišiel. Ale bolo mi jasné, že nás spravodajská služba monitoruje a určite mala aj priestorový odposluch,“ spomína dnes Vačok.

Vladimír Mečiar prehovoril: Šokujúce slová o Remiášovi

Posun a zas výmena

Ako vyšetrovateľ sa do prípadu pustil s vervou. Už za krátky čas aj s tímom zabezpečili dôkazy o tom, že na prvej fáze únosu pôsobili príslušníci SIS. „Zistil som päť alebo šesť mien príslušníkov SIS, niektoré EČV, ktoré boli použité pri sledovaní Kováča a pri navodení situácie, že sa stala dopravná nehoda. V tej prvej fáze sme vedeli pomerne dosť. Niektoré veci bolo treba dotiahnuť cez SIS, ale vtedajší štatutár s nami už nekomunikoval,“ hovorí Vačok. Možno práve tento posun a získanie svedka Oskara Fegyveresa spôsobili, že o spis prišiel aj Vačok. Po mesiaci, teda koncom októbra 1995, ho vymenili za vyšetrovateľa zo stredného Slovenska Jaroslava Číža, ktorý v máji 1996 spis uložil pre nedostatok dôkazov. Výmenu pritom avizoval na mítingu v Banskej Bystrici Vladimír Mečiar.

Nepostihnuteľný Ivan Lexa (55): Ako sa muž obvinený z návodu na vraždu stal celebritou v Smotánke

Druhý vyšetrovateľ: Peter Vačok, na snímke vpravo, so svojím nadriadeným Jozefom Šátekom, riešil prípad len niečo vyše mesiaca. Potom ho nahradili vyšetrovateľom zo stredného Slovenska.
Druhý vyšetrovateľ: Peter Vačok, na snímke vpravo, so svojím nadriadeným Jozefom Šátekom, riešil prípad len niečo vyše mesiaca. Potom ho nahradili vyšetrovateľom zo stredného Slovenska.
Zdroj: ARCHÍV

Foto: Archív

„V piatok za mnou prišli dvaja novinári, ktorí tvrdili, že boli na tom mítingu. Vraj vyšetrovanie neprebieha objektívne a budú musieť prísť vyšetrovatelia zo stredného Slovenska. Povedal som im, že premiér je vo vzťahu k trestnému konaniu radovým občanom a ak to povedal, možno to pokladať za zásah do samostatnosti orgánov činných v trestnom konaní. Neskôr si ma zavolali na inšpekciu, dozvedel som sa, že na mňa podal trestné oznámenie Vladimír Mečiar,“ spomína Vačok. Vraj týmito dvoma vetami ohováral Mečiara.

Známa slovenská herečka vyrukovala so šokujúcimi slovami. K vražde Remiáša má bližšie, ako by sa zdalo

„Samozrejme, to bola úplná hlúposť, do protokolu som zaznamenal, že viem, že oznamovateľ je právnik, a že mu odporúčam, aby si išiel pýtať školné,“ dodáva Vačok. Z prípadu nakoniec nič nebolo.

„Už z tohto vidno, že keď to vedel dopredu a vykričal to na nejakom mítingu, že tie veci nielen monitoroval, ale ich priamo riadil,“ myslí si dnes o svojom odvolaní z prípadu.

Hľadali hocičo

Vačokovi spis zamkli v trezore a keďže v tom čase sa dozvedel, kto ho má vymeniť, vykričal to vedeniu. „Vymeniť ma mal vyšetrovateľ Zhorela. Ten človek dnes už nežije, ale stretol som sa s ním, keď som ešte robil na ministerstve vnútra. Urobil veľké pochybenia v súvislosti s jednou vraždou v Žiari nad Hronom a prepustili ho zo zboru. Po roku 1989 ho rehabilitovali s tým, že „nevyšiel v ústrety ŠtB“, čo bola úplná hlúposť.

Bezočivý Mečiar o amnestiách: Toto odkázal poslancom!

Vtedy som asi urobil chybu, lebo som nadriadeným povedal: „Kritizujete ma za komunikáciu s médiami, ale každý druhý policajt vie, za akých okolností musel Zhorela z polície odísť. O chvíľu to bude v novinách a zas budete obviňovať Vačoka, že to on vyniesol.“ Vtedy si to uvedomili a stiahli na prípad vyšetrovateľa Číža. "Zhorela s ním robil, ale nebol zverejnený,“ vysvetľuje Vačok, ktorý sa musel očisťovať aj z absurdných obvinení na svoju adresu.

VIDEO Mama zavraždeného Róberta Remiáša (†25): Tvrdý odkaz Lexovi

Na vlastnú päsť: Po odchode z polície pátral Jaroslav Šimunič sám. V Rakúsku sa stretol aj s Michalom Kováčom mladším.
Na vlastnú päsť: Po odchode z polície pátral Jaroslav Šimunič sám. V Rakúsku sa stretol aj s Michalom Kováčom mladším.
Zdroj: ARCHÍV

Foto: Archív

„Spolu na mňa prišlo 8 trestných oznámení. Sedem podal priamo riaditeľ SIS a jedno Mečiar. Potom sa tie trestné oznámenia zlúčili, časť robil prokurátor Kubínyi, veľmi čestný človek a profesionál. Časť robila polícia,“ pokračuje Vačok a dodáva, že Kubínyi mu vraj povedal, že ak na neho nájde čo by za necht vošlo, obviní ho, ale ak nič nenájde, za žiadnu cenu ho obviňovať nebude.

Lexov bývalý advokát o únose Kováča ml.: Viem, ako to bolo!

Trestné oznámenia sa týkali prevažne zneužitia právomoci, napríklad porušenia zákona pri zadržaní príslušníkov SIS. „Keď to Kubínyi skončil, oznámil mi, že celú vec odložil. Dal mi prečítať aj odôvodnenie. Bolo precízne a bolo z neho zrejmé, že nie ja, ale SIS voči mne spáchala niekoľko trestných činov, napríklad, že ma sledovali a odpočúvali,“ dodáva dnes už pobavene Vačok. Ani druhá časť oznámení neuspela a Vačoka neobvinil ani policajný vyšetrovateľ.

Triler z minulosti: Ako si žijú tí, ktorí inšpirovali zlosynov z filmu Únos? Zväčša bezstarostne

Tlaky zhora

Vačok, ktorý je dnes špičkový advokát, dodáva, že sa od prokurátora dozvedel o snahe ovplyvňovať jeho obvinenie. „Povedal, že bol za ním Zhorela tvrdiac, že ide od ministra vnútra, aby bolo voči mne vznesené obvinenie. Urobil mi tým však v podstate službu. Doktor Kubínyi bol čestný človek a skúsený prokurátor. To, že nejaký policajtík hlupáčik mu prišiel radiť od ministra, čo má robiť, ho viac-menej urazilo aj utvrdilo v tom, že bude postupovať len v medziach zákona,“ opisuje Vačok. Tým sa to však ani zďaleka neskončilo. „Keď bolo jasné, že vznesenie obvinenia nie je možné, začali druhý level, disciplinárne potrestanie. Zbavili ma funkcie na kraji a prevelili na mesto, kde bol šéfom môj bývalý kolega Ľubomír Gerbel.“ Na potopenie Vačoka sa pokúsili použiť aj zverejnenie fotografie áut SIS na dvore polície v Novom Čase.

EXKLUZÍVNE ODHALENIE: Našli sme luxusné vily bývalých mečiarovcov na Jadrane, susedia prehovorili!

V deň, keď ich totiž muži zákona odovzdávali tajným, bol na návšteve polície redaktor z tohto denníka. Minister Hudek podľa Vačoka podpísal návrh na disciplinárne konanie pre únik informácií do Nového Času. „Našťastie som si pamätal, že kolega natáčal odovzdávanie na kameru. Išiel som za vyšetrovateľom Čížom, aby mi záznam prehral. Z toho sme zistili, že sa natáčal po 13. hodine, pričom redaktor opustil budovu polície o 11.20. Pán Gerbel ma odmietol potrestať, vzdoroval ministrovi,“ vysvetľuje bývalý vyšetrovateľ kauzy zavlečenia. Počas týždňa jeho nadriadeného odvolali.

Černák ukázal prstom priamo na Mečiara: Ty si si nás objednal!

Trest za prasatá

„Keď som videl, že čestní a zásadoví ľudia pre mňa trpia, rozhodol som sa odísť na vlastnú žiadosť z polície. A tak, ako už niekoľkokrát predtým, Mečiar nevydržal a doslova ‚natliapal‘ veci v Banskej Bystrici, aj v parlamente vykričal, že Vačok bol odvolaný, lebo bol disciplinárne potrestaný. No ja som vtedy potrestaný nebol,“ spomína Vačok a dodáva, že predsa jeden trest dostal.

O takomto osude ani nesníval. Tvrdá rana pre Mečiara!​

„Keď si ma zavolali ďalší nadriadení Debnár a Kosťov, vynadal som im, že sú prasatá. A za to ma potom potrestali. Dodnes som však na to hrdý,“ usmieva sa Vačok. Jeho cesta po odchode z polície nebola jednoduchá. Pomocnú ruku mu podal spolužiak, advokát Róbert Dupkala, ktorý mu ponúkol, aby mu robil koncipienta.

Treba sa poučiť

Peter Vačok nevidel film Únos, ktorý, zdá sa, spustil celospoločenskú diskusiu o únose Michala Kováča mladšieho. Má vraj ešte dobrú pamäť a vie, čo sa vtedy dialo. „Mladá generácia sa pýta, čo to umožnilo. Zlyhal systém, ktorý je postavený na závislosti prokuratúry od politiky, na závislosti rezortu vnútra od politiky, a to sú všetko veci, ktoré s tým úzko súvisia. Môj dobrý učiteľ profesor Čič nám to vysvetľoval takto - Ak chceme docieliť účel trestu, musíme sa ho báť. Ale zmysel to bude mať, len ak sa trestu bude báť každý, od prezidenta až po človeka, ktorý býva niekde v Trnávke. Toto je základ. Jednotlivec nemôže zneužívať a riadiť štátne orgány,“ prízvukuje Vačok.

FOTO Vladimír Mečiar na dôchodku nezaháľa: Jeho nový džob vás šokuje!

„Mečiar vytváral systém, kde platilo len jeho slovo. Je chyba, že máme systém, ktorý toto umožní. Viem, že v praxi je to ťažké, ale skutočne musíme mať pevnejšie hranice medzi zákonodarnou, výkonnou a súdnou mocou. Čo ma mrzí, je, že po páde mečiarizmu sa niektoré veci ešte zhoršili. Napríklad za ministrovania Vladimíra Palka bolo vyšetrovanie podriadené kriminálnej polícii, kde minister môže odvolať riadiaceho funkcionára bez akéhokoľvek dôvodu. Keby bol taký zákon platný v čase, keď som vyšetroval zavlečenie, bol by som za päť minút odvolaný. Ale mali so mnou problém, lebo boli takzvané drakonické zákony autoritatívneho režimu a tie si nedovolili to, čo je teraz,“ dopĺňa bývalý vyšetrovateľ.

Mečiarovo nečakané gesto: Takto si uctil Kováča!

Fegyveres mal morálku policajta

Peter Vačok objavil a vypočúval dlho utajeného svedka Oskara Fegyveresa. „Dlho v službe nebol. V tom čase mal priateľku, ktorej otec pracoval v SIS. To bol aj dôvod, prečo ho pomerne rýchlo zobrali a dali do skupiny takzvaných sledkárov,“ myslí si Vačok. Fegyveres sa na rozdiel od ostatných podozrivých rozhodol hovoriť. „Policajti majú inú dimenziu spravodlivosti ako ľudia v spravodajskej službe, to bola základná vec,“ hovorí o Fegyveresovej výpovedi.

Zazobané deti privatizérov: Podnikajú a žijú z Mečiarových miliárd

„Keď sme ho s kolegyňou vypočúvali, povedali sme mu, že si musí zvážiť, čo sa stalo. Že jedna vec je minulosť a druhá budúcnosť. Tá bude o tom, že sa to bude vyšetrovať a riešiť. Preto si vybral cestu budúcnosti, ktorá však pre neho bola aj je veľmi ťažká. Možno keby vedel, ako to bude, ani by nevypovedal,“ dodáva Vačok.

Viac na Pluska.sk: